«Ուղերձը հղվել էր, բայց Հայաստանի էլիտաների կողմից այն չի լսվել»
Երեւանը պատրաստ է շտապ վաճառվել, այն էլ ավելի թանկ՝ մոտավորապես կարելի է այսպիսի իմաստ տալ Հայաստանի ներկայիս արտաքին քաղաքականությանը, հատկապես նրա կուլուարային գործողություններին։ Այնտեղ, ընդհանրապես, դատելով ամեն ինչից, ձեռնարկվում է ինչ-որ անհեթեթ բազմաշարժ։ Չնայած դեպի Վաշինգտոն Երևանի քաղաքական կուրսի արտաքուստ ցուցադրմանը և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ակնհայտ սառեցմանը, երբեմն հնարավորինս կտրուկ, ինչպես Գյումրիում բացահայտ հակառուսական ակցիայի, կամ ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ Փաշինյանի երեկվա բոլորովին ոչ դաշնակցային հայտարարությունների ժամանակ, երևում է, որ Երեւանը դեռ վերջնականապես չի կողմնորոշվել՝ իր «պատիվը» ում երկար և շահավետ վաճառելու խնդրի հետ կապված։ Եվ կարող է պատահել, որ ԱՄՆ-ի առջև Երևանի բոլոր արտաքին գլխարկանետումները և շողոքորթումները՝ ընդամենը խաղ է հին սյուզերեն՝ Կրեմլից նոր նախապատվություններ քամելու համար։ Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը հասցնելով լիակատար քաղաքական վերջնագրի՝ Երևանը, ստանալով իրենը, ինչ-որ պահի նորից կսկսի ողջագուրվել Մոսկվայի հետ։ Ինչ-ինչ, ընթացքում կոշիկները փոխելու ունակությունը Փաշինյանից հաստատ չես խլի։
Այնուամենայնիվ, ինչպես համարում են մի շարք ռուս փորձագետներ՝ Մոսկվան այսպես թե այնպես թույլ չի տա, որ Հայաստանը դառնա ՆԱՏՕ-ի հենակետ և դրա համար կներդնի բոլոր ջանքերը։ Իսկ միգուցե ձեռնարկի նաև որոշ հատուկ միջոցներ։ Սակայն, ինչպես արդեն մի քանի անգամ կանխատեսել է Caliber.Az-ը՝ Հայաստանը «տանիքը» փոխելու նպատակով ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ սիրախաղ անելու իր ակտիվ փորձերի մեջ, վտանգում է ընդհանրապես մնալ կոտրած տաշտակի առաջ՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները հասցնելով կրիտիկական մակարդակի և միաժամանակ հարված ստանալով Արևմուտքից: Իսկ Երեւանը Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների այդպիսի ժամանակահատվածն արդեն անցել է։ Չէ որ միանգամայն ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ը Հայաստանի հետ հարաբերությունները կառուցում է ոչ թե ինչ-որ հիմնարար քաղաքական և տնտեսական դրդապատճառներով, ինչպես դա տեղի է ունենում Ադրբեջանի դեպքում, այլ բացառապես նրա համար, որպեսզի խափանի Ռուսաստանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում։ Ի տարբերություն եզակի էներգետիկ և տարանցիկ հնարավորությունների, ինչպես նաև տարածաշրջանում քաղաքական կշռի, որոնցում Ադրբեջանը հետաքրքիր է Արևմուտքին՝ Հայաստանը նման առավելություններով չի կարող պարծենալ։
Առավել ևս, Թեհրանի հետ Երևանի ակտիվ համագործակցությունը Արևմուտքի համար երևում է թունավոր և նրան միավորներ չի ավելացնում։ Եվ դատելով ամեն ինչից, հիմա Հայաստանը, որտեղ դա նույնպես լավ հասկանում են, չնայած արտաքին բոլոր անախորժություններին ու հակառուսական բերանբացությանը, ակտիվորեն մասնակցում է Ռուսաստանի հետ կուլիսային սակարկություններին, որն էլ իր հերթին շարունակում է մեծացնել ճնշումը Երևանի վրա։ Եվ այդ մասին շատ հստակ վկայում են վերջին շրջանում որոշ քաղաքական հայտարարությունները։
Ռուսաստանի Դաշնությունը և Բելառուսի Հանրապետությունը ներառող Միութենական պետությանը չի հերիքում երրորդ երկրները։ Այդ մասին, Հայաստանում Բելառուսի դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը վերջերս հայտարարել է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի ամենամյա նիստում և «Հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման արդիական ուղղությունները» համաժողովում։
«Ես հետևել և տեսել եմ, թե ինչպես են արձագանքում մեր հայ եղբայրները, և նրանք աջակցեցին ինձ», - ասել է դիվանագետը՝ հավելելով, որ Միութենական պետությունը կզարգանա։ Դեսպանը նաև Բելառուսի Հանրապետության օրինակով պատմել է այն մասին, թե Ռուսաստանի Դաշնությանը իր դաշնակիցներին ինչպիսի ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում։
«Պուտինի գալուց հետո մարտական պատրաստվածության բերվեցին «Ս-400» և «Իսկանդեր» ԶՀՀ-ները։ Առավել ևս, Ռուսաստանը օգնություն է ցուցաբերում մարտական ինքնաթիռների անձնակազմերի պատրաստման մեջ, որոնք հատուկ զենք են կրում»,- նշել է Ալեքսանդր Կոնյուկը։
Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գրիգորյանը բավականին արագ, բայց չափազանց բացասական է արձագանքել այդ հայտարարությանը։ «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը Հայաստանը հռչակել է ինքնիշխան պետություն, և Հայաստանը շարունակելու է մնալ ինքնիշխան պետություն։ Մեր ողջ առաքելությունը կայանում է այդ թվում նաև նրանում, որպեսզի պաշտպանել Հայաստանի ինքնիշխանությունը»,- ընդգծել է Գրիգորյանը։ Նրա խոսքով, Միութենական պետությունը հանդիսանում է ինքնիշխանության խախտում, քանի որ նրանում առաջին հերթին վերացվում է ինքնիշխանությունը։ «Վստահ եմ, որ Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացները միանշանակ սահմանափակում են այդ հարցի նույնիսկ քննարկման հնարավորությունը»,- հայտարարել է նա։
Այնուհետև ավելի հետաքրքիր է. Գրիգորյանն ուղղիղ տեքստով Մոսկվային և Մինսկին մեղադրել է լուրջ ճնշումների մեջ։ Խոսելով Բելառուսի դեսպանի հայտարարության մասին՝ Գրիգորյանը ասել է նաև, որ Հայաստանի նկատմամբ ճնշումը «այստեղից էլ է գալիս», նշելով, որ այն կարող է ձեռք բերել նաև ռազմական բնույթ։ «Դուք նշեցիք դեսպանի հայտարարությունը Միութենական պետության մասին։ Բնականաբար, Հայաստանի նկատմամբ ճնշումը այստեղից էլ է գալիս։ Երբ Հայաստանի ժողովրդավարությունը և ժողովրդավարական համակարգը դիմադրում է դրան, ապա ստանում է այլ բնույթի ճնշում, ռազմական ձևով»,- հայտարարել է Գրիգորյանը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես համարում է Բելառուսի հեղինակավոր փորձագետներից մեկը՝ քաղաքագետ, ՄՄՀՊԻ-ի պրոֆեսոր Կիրիլ Կոկտիշը՝ ժամանակակից աշխարհում ինքնիշխանությունը երաշխավորվում է ոչ թե անկախությամբ, այլ ավելի շուտ փոխկախվածությամբ։ Համենայնդեպս, նրա խոսքով, «դա բացարձակ ճշմարտություն է միջուկային զենքին և ինքնաբավ տնտեսությանը չտիրապետող փոքր պետությունների համար»։ Ելնելով այս դիրքորոշումից՝ վստահ է Կոկտիշը, աշխարհի երկրների մեծամասնության մոտ կա ուժի մեծ կենտրոնների հետ ստեղծված շփումների, փոխազդեցության, փոխկախվածության հաշվին այդ անկախությունը երաշխավորելու մշտական պահանջ։ Ուստի, նրա կարծիքով, օրինակ, Բելառուսի համար Միութենական պետությունը հանդիսանում է ինքնիշխանության երաշխիք է և դրա ապահովման ձևաչափ, առավել ևս, որ նա ներկայացնում է «հավասար և հետաքրքիր գործընկերություն»։
«Հայաստանին առաջարկվել էր կոտրել այս արատավոր շրջանակը՝ թեկուզ դեսպանների մակարդակով, խորհել իր իրական ինքնիշխանության մասին, որովհետև ասել, որ վերջերս՝ Փաշինյանի իշխանության օրոք այդ ինքնիշխանությունը ամրապնդվել է, նշանակում է մեղանչել ճշմարտության դեմ։ Ուղերձը հղվել էր, սակայն, ինչպես երևում է, Հայաստանի էլիտաների կողմից այն չի լսվել։ Բայց ցանկացած դեպքում, սա պաշտոնական առաջարկ չէ՝ սա դեսպանի կարծիքն է, որը հեռարձակվել և հնչեցվել է»,- նշել է բելառուսացի քաղաքագետը։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ կապերին, ապա, ըստ կարծիքի, և՛ Բելառուսը, և՛ Ռուսաստանը Բաքվի հետ ունեն փոխըմբռնման, կառուցողական փոխգործակցության, փոխշահավետության և հիմնական ռազմավարական շահերի ընդհանրության ըմբռնման խորը աստիճան։ Համենայնդեպս, նպատակների այս ընդհանրությունը գործնականում բավականին հաճախ է իրագործվել։
«Դա իրագործվել է չնայած նրան, որ Ադրբեջանը կողմնորոշվում է ոչ միայն Ռուսաստանի վրա, այլ նա ԱՊՀ այն քիչ երկրներից է, որը փորձում է հավասարակշռել ուժային կենտրոնների միջև»,- նշել է քաղաքագետը։ Նրա խոսքով, «Իլհամ Ալիեւը ցույց է տալիս ամենաբարձր քաղաքական դաս եւ իրագործում է իրավիճակը»։
«Այսպես թե այնպես, կարելի է ասել, որ Ադրբեջանի հետ բելառուսական և ռուսական ուղղություններով խնդիրներ չկան, և դրա գրավականը պետությունների ղեկավարների անձնական շփումներն են։ Շատ բան է որոշվում ձեռքի ուղղությամբ՝ նկատի ունեմ Իլհամ Ալիևի հարաբերությունները Վլադիմիր Պուտինի և Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ»,- ընդգծեց Կ.Կոկտիշը։
Հայաստանը նույնպես, նրա խոսքով, փորձում է հավասարակշռել, բայց ռիսկերի շատ ավելի բարձր մակարդակով։
«Եվ եթե Ադրբեջանը ընտրում է Թուրքիան և Ռուսաստանը, ինչպես նաև շատ զգույշ է արևմտյան ուղղության հարաբերություններում, ապա Փաշինյանը, ընդհակառակը, մեծապես ապավինում է Եվրոպային, ԱՄՆ-ին, և այս առումով կարող է ծագել այն պարադիգմը, որը երբեմն իրականացնում է Արևմուտքը՝ դա էլիտաների հետ դաշինք է նրանց սեփական հասարակությունների հաշվին։ Սա երբ էլիտաների մոտ ամեն ինչ նորմալ ու կարգին է, այդ թվում նաև նրանց կյանքի, ունեցվածքի, շահերի երաշխիքների առումով, իսկ տես սրա համար վճարելու են նրանց հասարակությունները։ Իսկ Փաշինյանի օրոք Հայաստանի հետ կապված ռիսկերը, պետք է խոստովանել, որ բավականին բարձր են մնում»,- ամփոփել է բելառուսացի փորձագետը։

«Месседж был послан, но элиты Армении его не услышали»
Ереван готов срочно продаться, да подороже – примерно так можно обозначать нынешнюю внешнюю политику Армении, особенно ее кулуарные действия. Там вообще, судя по всему, предпринимается некая несуразная многоходовка. Несмотря на внешнюю демонстрацию политического курса Еревана на Вашингтон и явного охлаждения отношений с Россией, порой максимально острых, как в ходе откровенно антироссийской акции в Гюмри или вчерашних совсем не союзнических заявлений Пашиняна по ОДКБ, похоже, Ереван пока окончательно не определился с задачей – кому надолго и выгодно загнать свою «честь». И может статься, что все внешние шапкозакидательство и реверансы Еревана перед США – это всего лишь игра для отжима новых преференций у старого сюзерена – Кремля. Доведя диалог с Россией до полнейшего политического ультиматума, Ереван, получив свое, в какой-то момент начнет снова миловаться с Москвой. Уж умение переобуваться на ходу у Пашиняна точно не отнять.
Тем не менее, как считает ряд российских экспертов, Москва так или иначе не допустит превращения Армении в плацдарм НАТО и приложит для этого все усилия. А может, применит и некие спецмеры. Однако, как уже не раз предсказывал Caliber.Аz, Армения в своих активных попытках заигрывания с США и Францией в целях смены «крыши» рискует вообще остаться у разбитого корыта, доведя отношения с Россией до критических и получив одновременно пинок под от Запада. И Ереван с Вашингтоном такой период отношений уже переживал. Ведь вполне очевидно, что США выстраивают отношения с Арменией не из каких-то основательных политических и экономических мотивов, как это происходит в случае с Азербайджаном, а исключительно для того, чтобы подорвать влияние России на Южном Кавказе. В отличие от уникальных энергетических и транзитных возможностей, а также политического веса в регионе, которыми интересен Западу Азербайджан, Армения таковыми преимуществами похвастать не может.
Более того, активное сотрудничество Еревана с Тегераном выглядит для Запада токсично и очков ему не добавляет. И судя по всему, сейчас Армения, где это тоже хорошо понимают, несмотря на все внешние передряги и антироссийский оскал, активно участвует в кулуарных торгах с Россией, которая, в свою очередь, продолжает усиливать давление на Ереван. И об этом очень явно свидетельствуют некоторые последние политические заявления.
Союзному государству, включающему Российскую Федерацию и Республику Беларусь, не хватает третьей страны. Об этом недавно заявил посол Беларуси в Армении Александр Конюк в рамках ежегодного заседания Евразийского экспертного клуба и конференции «Актуальные направления развития интеграционных процессов на постсоветском пространстве».
«Я отслеживал и смотрел, как реагируют наши братья армяне, и они меня поддержали», — сказал дипломат, добавив, что Союзное государство будет развиваться. Посол также рассказал о том, какую военную продержку оказывает РФ своим союзникам на примере Республики Беларусь.
«После приезда Путина поставлены на боевую готовность ЗРК «С 400» и «Искандер». Более того, Россия оказывает помощь в подготовке экипажей боевых самолетов, которые несут специальное вооружение», — отметил Александр Конюк.
Интересно, что отреагировал на это заявление секретарь Совбеза Армении Григорян достаточно быстро, но в весьма негативном ключе. «Конституция РА провозгласила Армению суверенным государством, и Армения продолжит оставаться суверенным государством. Вся наша миссия заключается в том числе в том, чтобы защитить суверенитет Армении», — подчеркнул Григорян. По его словам, Союзное государство является нарушением суверенитета, так как в нем в первую очередь ликвидируется именно суверенитет. «Уверен, что демократические процессы в Армении однозначно ограничивают возможность даже обсуждения этого вопроса», — заявил он.
А вот далее совсем интересно: Григорян прямым текстом упрекнул Москву и Минск в серьезном давлении. Говоря о заявлении посла Беларуси, Григорян также сказал, что давление в отношении Армении «идет и отсюда», отметив, что оно может приобретать и военный характер. «Вы отметили заявление посла о Союзном государстве. Естественно, давление в отношении Армении идет и отсюда. Когда демократия и демократическая система Армении сопротивляется этому, то получает давление иного рода, в военном виде», — заявил Григорян.
В то же время, как считает один из авторитетных белорусских экспертов, политолог, профессор МГИМО Кирилл Коктыш, суверенитет в современном мире гарантируется не независимостью, а скорее взаимозависимостью. По крайней мере, по его словам, «это абсолютная правда для небольших государств, не обладающих ядерным оружием и самодостаточной экономикой». Исходя из этой позиции, уверен Коктыш, у большинства стран в мире есть постоянная потребность этот суверенитет гарантировать за счет контактов, взаимодействий, взаимозависимостей, выстраиваемых с большими центрами силы. Поэтому, считает он, Союзное государство является, например, для Беларуси гарантией суверенитета и форматом его обеспечивания, тем более что оно предоставляет «равное и интересное партнерство».
«Армении было предложено разорвать этот порочный круг – как минимум на уровне послов, задуматься о своем реальном суверенитете, потому что говорить, что за последнее время, за время нахождения у власти Пашиняна этот суверенитет укрепился – это грешить против истины. Месседж был послан, но, как видно, элитами Армении он не был услышан. Но в любом случае это не официальное предложение – это мнение посла, которое транслировалось и было озвучено», - отметил белорусский политолог.
Что касается связей с Азербайджаном, то, по мнению, и у Беларуси, и у России существует с Баку глубокая степень взаимного понимания, конструктивного взаимодействия, понимания взаимовыгодности и общность базовых стратегических интересов. По крайне мере, эта общность целей достаточно часто реализовывалось на практике.
«Это реализовывалось несмотря на то, что Азербайджан ориентируется не только на Россию, он один из немногих государств СНГ, что пытается балансировать между центрами силы», - отметил политолог. По его словам, «Ильхам Алиев показывает высший политический класс и ситуацию реализует».
«Так или иначе можно говорить, что на белорусском и российском направлениях проблем с Азербайджаном нет, и залогом этому личные контакты глав государств. Очень многое решается на ручном направлении – я имею в виду отношения Ильхама Алиева с Владимиром Путиным и Александром Лукашенко», - подчеркнул К.Коктыш.
Армения тоже, по его словам, пытается балансировать, но с гораздо более высоким уровнем рисков.
«И если Азербайджан выбирает Турцию и Россию, а также очень аккуратен в отношении западного направления, то Пашинян, напротив, во многом делает ставку на Европу, США, и в этом плане может возникнут та парадигма, что Запад порой реализует – это союз с элитами за счет их собственных обществ. Это когда у элит все будет нормально и хорошо, в том числе в плане сохранности их жизни, имущества, гарантии интересов, а вот их общества за это будут платить. И риски этого в отношении Армении при Пашиняне, надо признать, остаются достаточно высокими», - резюмировал белорусский эксперт.