ԹՊԿ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի բնական պաշարների ապօրինի շահագործումը
Թուրքական պետությունների կազմակերպությունը (ԹՊԿ) հայտարարություն է տարածել՝ կապված Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում բնական պաշարների ապօրինի շահագործման հետ։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնում են կազմակերպության մամուլի ծառայությունից։
«Դա Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների խաղաղ բողոքի ակցիաների պատճառ է դարձել։ Ադրբեջանի բնական պաշարների ապօրինի շահագործումը, դրանց արտահանումը Հայաստան, Հայաստանի զինված ուժերի մնացորդների ապօրինի ներկայությունը Ադրբեջանի տարածքում և երկրի տարածքների ականապատումը խաթարում են կողմերի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և չեն ծառայում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ԹՊԿ քարտուղարությունը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել վերոհիշյալ անօրինական գործողությունները և աջակցում է Ադրբեջանի բոլոր ջանքերին։

ОТГ осудило незаконную эксплуатацию природных ресурсов на территории Азербайджана
Организация тюркских государств (ОТГ) выступила с заявлением в связи с незаконной эксплуатацией природных ресурсов в Карабахском экономическом районе Азербайджана.
Об этом Report сообщили в пресс-службе ОТГ.
«Это стало причиной мирных протестов представителей гражданского общества Азербайджана. Незаконная эксплуатация природных ресурсов Азербайджана, их вывоз в Армению, незаконное присутствие остатков вооруженных сил Армении на территории Азербайджана и минирование территорий страны подрывают процесс нормализации отношений между сторонами и не служат обеспечению мира и стабильности в регионе», - говорится в заявлении.
Секретариат ОТГ призвал к немедленному прекращению вышеупомянутых незаконных действий и поддерживает все усилия Азербайджана.