Թուրքիան Ադրբեջանին կտրամադրի 10 GPS կայան
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Գիտությունների Ազգային ակադեմիային առընթեր հանրապետական սեյսմոլոգիական ծառայության կենտրոնում։
Կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, ԱԳԱԱ-ի թղթակից անդամ, պրոֆեսոր Գուրբան Յեթիրմիշլին այցելել է Թուրքիա։ Այցի ընթացքում նա մի շարք աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել՝ Քանդիլլիի աստղադիտարանում, Թուրքիայի ՆԳՆ-ի Արտակարգ իրավիճակների և աղետների գործակալության (AFAD) երկրաշարժերի դեպարտամենտում, Բոսֆորի համալսարանում երկրաշարժերի և ցունամիի մոնիտորինգի տարածաշրջանային կենտրոնում։
Հանդիպումներին քննարկվել են՝ սեյսմոլոգիայի ոլորտում երկու երկրների համագործակցության ընդլայնման, AFAD-ի աջակցությամբ Շուշայում սեյսմիկ կայանի տեղադրման, միջազգային մեգանախագծերում երկու եղբայրական երկրների սեյսմոլոգների համատեղ մասնակցության, սեյսմիկ կայանների տվյալների փոխադարձ փոխանակման հարցեր և այլն։

Турция предоставит Азербайджану 10 станций GPS
Об этом Report сообщили в Республиканском центре сейсмологической службы при Национальной академии наук Азербайджана.
Генеральный директор центра, член-корреспондент НАНА профессор Гурбан Етирмишли побывал с визитом в Турции. В рамках визита он провел ряд рабочих встреч в обсерватории Кандилли, департаменте землетрясений Агентства по чрезвычайным ситуациям и стихийным бедствиям (AFAD) Министерства внутренних дел Турции, региональном Центре мониторинга землетрясений и цунами и Босфорском университете.
На встречах обсуждались вопросы расширения сотрудничества между двумя странами в области сейсмологии, установки сейсмической станции в Шуше при поддержке AFAD, совместного участия сейсмологов двух братских стран в международных мегапроектах, взаимного обмена данными сейсмических станций и др.