Ադրբեջանը մասնակցել է Ստոկհոլմի և Բազելի կոնվենցիաներին նվիրված Ժնևում կայացած համաժողովներին
Ադրբեջանը մասնակցել է Ժնևում կայացած՝ «Վտանգավոր թափոնների անդրսահմանային տեղափոխման և դրանց հեռացման վերաբերյալ» Բազելի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ և «Կայուն օրգանական աղտոտիչների մասին» Ստոկհոլմի կոնվենցիայի կողմերի 12-րդ կոնֆերանսներին։
Այս մասին հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Գյուղատնտեսության նախարարությանը։
Համաժողովներին մասնակցել են վերոնշյալ կոնվենցիաների անդամ պետությունների, ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության, ինչպես նաև եվրոպական և միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումներին Ադրբեջանը ներկայացրել է՝ Գյուղատնտեսության նախարարության և Էկոլոգիայի ու բնական պաշարների նախարարության պատվիրակությունը։ Համաժողովի մասնակիցները քննարկել են՝ անդամ երկրներում կոնվենցիաների իրականացման, ազգային օրենսդրության կոնվենցիաներին համապատասխանության, վտանգավոր թափոնների, կայուն օրգանական աղտոտիչների և քիմիական նյութերի ցանկերի պարզաբանման, տեղեկատվության փոխանակման մեխանիզմների կիրառման, ինչպես նաև կոնվենցիաների շրջանակներում առանձին պետություններին տեխնիկական աջակցության տրամադրման հետ կապված իրավական, վարչական և կառավարման հարցեր: