Մինգեչևիրում բացվել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կիսանդրին
Մինգեչևիրի թիվ 4 միջնակարգ դպրոցում բացվել է Ադրբեջանի ազգային հերոս Նաթիգ Գասիմովի կիսանդրին, որտեղ նա սովորել է և որը կրում է նրա անունը։
Report-ի փոխանցմամբ՝ արարողությանը մասնակցել են գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը, Ազգային հերոսի ընտանիքի անդամները, նրա հարազատները և հասարակայնության ներկայացուցիչներ։
Նաթիգ Գասիմովը հայտնի է դարձել Առաջին Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։ 1992 թվականին Խոջալուի շրջանի Փիրլեր գյուղի մոտ Նաթիգը վեց այլ ադրբեջանցի զինծառայողների հետ մասնակցել են ռազմավարական բարձունքի համար մարտերին, որտեղ գտնվում էր ալբանական եկեղեցի։ Իր զինակիցների զոհվելուց հետո Նաթիգ Գասիմովը շարունակել է դիմադրությունը միայնակ՝ հինգ օր պահելով իր դիրքը և թույլ չտալով թշնամուն մոտենալ։ Ենթադրվում էր, որ նա հետագայում գնդակահարվել է։
Ավելի ուշ պարզվեց, որ հայկական կողմը նրան ստիպել է հանձնվել՝ սպառնալով սպանել Խոջալուում գերի ընկած 22 քաղաքացիական անձանց։
2024 թվականին Ադրբեջանի նախագահի հրամանագրով Նաթիգ Գասիմովին հետմահու շնորհվեց Ազգային հերոսի կոչում, իսկ դպրոցը, որտեղ նա սովորել է, կոչվեց նրա անունով։