Աչքեր ունեցողը նաև կտեսնի
Գերմանական «Spiegel» ամսագիրը գրում է, որ դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի ճանապարհով ոչ մի մեքենա բաց չի թողնվել, որպեսզի ղարաբաղցի հայերին ապահովել դեղորայքով ու սննդով։ CNN-ը բուռն կերպով արտահայտվել է Ղարաբաղի տարածաշրջանի բնակիչների սովից ուշաթափությունների մասին «Կարտոֆիլը դա շքեղություն է» ողորմելի, ես նույնիսկ կասեի, լացակումած հոդվածով, բոլորից հեռու է գնացել ֆրանսիական «Le Monde»-ն (ինչու չեմ զարմանում), որն ուղղակի աղավաղել է Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը։ Նախագահն ասել է, որ «նրանք, ովքեր ցանկանում են հեռանալ, կարող են դա անել», և ըստ «Le Monde»-ի՝ «Ադրբեջանի նախագահը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին բացահայտ խորհուրդ է տալիս ռուս խաղաղապահների բեռնատարներով հեռանալ անկլավից»: Սովորական խարդախություն, ինչպես խաղաքարտերում: Հասարակ շուլերային հնարք։ Մի խոսքով, այն ամենը, ինչի միջով մենք մեկ անգամ արդեն անցել ենք՝ տեղեկատվական շրջափակման պայմաններում։
Հիմա մեզ շատ զարմացնելը շատ դժվար է։ Կթոթովենք մեր ուսերը, և, իհարկե, ուշադրություն կդարձնենք, ամեն ինչ անպայման կհիշենք։ Նույնիսկ «շնորհավորում եմ ձեզ, քաղաքացի մոլորված» չենք էլ ասի։ Կարիք չկա։ Որովհետև եթե որևէ մեկը չի տեսնում Լաչինի ճանապարհով ամեն օր անցնող ԿԽՄԿ-ի մեքենաներն ու ռուս խաղաղապահների բեռնատարները՝ նա պարզապես չի ուզում դրանք տեսնել։ Իսկ պիկետը «շրջափակում» անվանելը՝ ճիշտ չէ։ Մարդասիրական բեռները Խանքենդի են առաքվում անարգել։ Իսկ ինչի՞ համար է այդ վայնասունը։ Նրա համար, որ բնական պաշարների դուրս բերում չի ստացվում։ Այո, ոչ էլ կստացվի։ Եվ արդեն երբեք չի ստացվի։ Որովհետև Ղարաբաղը Ադրբեջան է։
Երբեմն ինձ թվում է, թե Հայաստանը իր ազգային գաղափարախոսությունը կառուցել է «ես ուզում եմ, որ հարեւաններս մեռնեն»-ի վրա։ Այդպիսի մի բիզնես պլան, ազնիվ խոսք: Ոչ ոք չի պատրաստվում մեռնել, իսկ ահա փչացնել երազողների կյանքը՝ դա մենք մի ակնթարթում և առանց որևէ մեկի վրա հայացք նետելով: «Համաշխարհային հանրություն» կոչվածը թքած ուներ Հայաստանից մեր փախստականների և Ղարաբաղից ու Խոջալուից հարկադիր վերաբնակների, և խոզի արյունով քսված տների ու մզկիթների պատերի վրա։ Նրանք թքած ունեին նաև նրա վրա, որ մեզ օկուպացրել էին։ Կարծում եմ հիմա մեր հերթն է անսահման հարգանք ցուցաբերել «միջազգային իրավունք» կոչվածի նկատմամբ և հանգիստ անել մեր գործը։ «Շահավետ է – անշահավետ է»։ Նպատակահարմար է՝ հարեւաններին քաղցրավենիք կբաժանենք։ Ոչ՝ կխլենք վերջինը, «ոչ մի անձնական բան»: Եթե թշնամին վնգստում է՝ուրեմն ամեն ինչ ճիշտ է արվում, և այդ ուղղությամբ պետք է աշխատել, որպեսզի նրա վնգստոցը հասնի իր նախագծային հզորությանը (պիկետները՝ լինեն, ճանապարհներով շարժումների նկատմամբ ուշադրությունն և վերահսկողությունը՝ ուժեղացնել): Այդպիսին է իրերի ողջամիտ կարգը, և ավելի քիչ չափից դուրս ու չմտածված բարեհոգիություն (երբեմն դա թույլատրելի է, բայց ամեն ինչ պետք է հաշվարկել), ոչ ոք դա չի գնահատի, այստեղ շահույթը զրոյական է, միայն կորուստներ են։
ՄԻԵԴ-ի՞ն։ Այո, շատ, անսահման հարգում եմ, նրանք ճիշտ ժամանակին են: Անջատողականների մնացորդները նյարդայնում են։ Սա հենց այն է, ինչ մեզ պետք է՝ «փափուկ ուժ» ցույց տալով ավելի քիչ փափուկ ուժի անցնելու լիակատար պատրաստակամություն։ Իսթիսուն առայժմ կրում է «Ջերմուկ» անունը։ Հմմ, յուղալի տեղ է, մարդկանց պետք է օգնել, «բանալիների այդպիսի ծանր կապոցը բարակ իրանի վրա», ինչպես ասվում էր հնդկական ֆիլմերից մեկում։ Ոչ այնքան լավ ժողովրդագրական պայմաններում արդյո՞ք գլուխ կհանեն վերաբնակեցման հետ։ Իսկ ինչքա՞ն է այնտեղ բնակչության խտությունը մեկ քառակուսի կիլոմետրի վրա։ Չգիտեմ, չգիտեմ, իմ կարծիքով մարդկանց պետք է օգնել։
Եվ ժամանակն է , որ մենք հիշենք մի բան։ Սա հայերի մասին չէ։ Հայերը այստեղ իրականում կապ չունեն, քանի որ Արեւմուտքում, կամ Ռուսաստանում ոչ մի լրատվամիջոց չի վերահսկվում հայերի կողմից։ Ընդհանրապես չի վերահսկվում։ Այնտեղ աշխատող հայերը պարզապես կատարում են իրենց վրա դրված խնդիրները։ «Հատկապես այդպես է ձեռնտու», «Կենտկոմի ընկերները նպատակահարմար են գտնում», «հերթական համագումարի համապատասխան պատմական որոշումներ»։ Հայերը կարող են բավականին բարձր պաշտոններ զբաղեցնել այս կամ այն կառույցում, բայց կառույցների քաղաքականությունը բնորոշում են բոլորովին այլ մարդիկ։ Օրինակ. «Պայմանական Արմեն Դովլաթյանը աշխատում է պայմանական «Euronews»-ում և հետևաբար նրանք հրապարակում են հակաադրբեջանական ռեպորտաժներ», սա անհեթեթություն է, քանի որ Դովլաթյանը այստեղ ընդհանրապես կապ չունի։ Պայմանական «Euronews»-ը թողարկում է հակաադրբեջանական հաղորդումներ, և դրա համար էլ այնտեղ աշխատում է Արմեն Դովլաթյանը՝ սա շատ ավելի մոտ է ճշմարտությանը։ Եվ պետք չէ դա վերլուծել, դա պարզապես պետք է հիշել ու համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել։

Имеющий глаза да увидит И даже сосчитает
Немецкий журнал Spiegel пишет, что с 12 декабря ни одна машина не была пропущена на лачинскую дорогу, чтобы обеспечить армян в Карабахе медикаментами и продовольствием. CNN разразилась жалостливой, я бы даже сказал, слезливой статьей «Картофель – это роскошь» о голодных обмороках жителей Карабахского региона, дальше всех пошла французская Ле Монд (почему я не удивлен), которая просто переврала слова президента Азербайджана. Президент сказал «что те, кто хочет уехать, тот может это сделать», а по словам Ле Монд, «президент Азербайджана открыто советует жителям Нагорного Карабаха покинуть анклав на грузовиках российских миротворцев». Обыкновенное передергивание, как в картах. Простой шулерский прием. В общем, все что мы уже проходили когда-то, в условиях информационной блокады.
Теперь удивить нас очень сложно. Пожмем плечами, и, конечно, обратим внимание, все обязательно запомнив. Даже говорить «поздравляю вас, гражданин, соврамши» не станем. Незачем. Потому что, если кто-то не видит автомобили МККК и грузовики российских миротворцев, ежедневно проезжающих по лачинской дороге – он просто не хочет их видеть. И называть пикет «блокадой» - неправильно. Грузы гуманитарного характера беспрепятственно поступают в Ханкенди. А чего такой вопль? А того, что ресурсы вывозить не получается. Да, не получается. И больше не получится никогда. Потому что Карабах – это Азербайджан!
Порой мне кажется, что Армения построила свою национальную идеологию на «я хочу, чтобы мои соседи вымерли». Так себе бизнес-план, честно говоря. Никто вымирать не собирается, а вот подпортить мечтателям жизнь – это мы мигом и ни на кого не оглядываясь. Тому, что называется «мировое сообщество», было плевать на наших беженцев из Армении и вынужденных переселенцев из Карабаха, и на Ходжалы, и на измазанные свиной кровью стены домов и мечетей. Плевать им и на то, что мы были оккупированы. Думаю, теперь наша очередь демонстрировать безграничное уважение к тому, что называется «международным правом», и спокойно делать свое дело. «Выгодно - невыгодно». Целесообразно – раздадим соседушкам конфеты. Нет – заберем последнее, «ничего личного». Если враг визжит – все делается правильно, в этом направлении и надо работать, чтобы его визг вышел на проектную мощность (пикетам – быть, внимание и контроль за передвижением по дороге – усилить). Таков разумный порядок вещей, и поменьше излишнего и непродуманного прекраснодушия (иногда оно допустимо, но всё должно быть просчитано), его никто не оценит, профита тут ноль, одни убытки.
ЕСПЧ? Да, очень, безгранично уважаю, они как раз вовремя. Остатки сепаратистов нервничают? Это как раз то, что нам нужно, «мягкая сила», демонстрирующая полную готовность перейти к менее мягкой. Истису пока носит название «Джермук»? Хм, жирное место, надо людям помочь, «такая тяжелая связка ключей на такой тонкой талии», как говорилось в одном индийском фильме. Справляются ли с заселением в условиях не очень хорошей демографии? И какова там плотность населения на квадратный километр? Не знаю, не знаю, по-моему, людям надо помочь.
А нам пора запомнить одно. Это не армяне. Армяне тут на самом деле ни при чем, потому что никакие СМИ на Западе или в России армянами не контролируются. Не контролируются вообще. Армяне, которые там работают, просто выполняют поставленные перед ними задачи. «Выгодно именно так», «товарищи из ЦК считают целесообразным», «соответствие историческим решениям очередного съезда». Армяне могут занимать достаточно высокие посты в той или иной структуре, но определяют политику структур – совершенно другие люди. Например: «Условный Армен Довлатян работает в условном Евроньюс и поэтому они выпускают антиазербайджанские репортажи» — это глупость, потому что Довлатян тут вообще ни при чем. Условный Евроньюс выпускает антиазербайджанские передачи, а потому там и работает Армен Довлатян – это гораздо ближе к истине. И это не надо анализировать, это нужно просто запомнить и принимать соответствующие меры.