Քաղաքականություն  02 Մայիսի 2024 - 13:16
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ Միջմշակութային երկխոսության VI համաշխարհային ֆորումին մասնակցելու նպատակով այցով մեր երկրում գտնվող՝ Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի փոխնախագահ Օլենա Կոնդրատյուկի հետ:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են՝ երկկողմ համագործակցության օրակարգային հրատապ հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։
Ջեյհուն Բայրամովը, խոսելով Ադրբեջանի և Ուկրաինայի միջև համագործակցության զարգացման համար սերտ շփումների կարևորության մասին, նշել է, որ միջխորհրդարանական կապերը մեծ դեր են խաղում գործընկերության ընդլայնման գործում։ Գոհունակություն է հայտնվել, որ Ադրբեջանը և Ուկրաինան մշտապես պաշտպանում են տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության սկզբունքները բոլոր հարթակներում։ Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակցին մանրամասն տեղեկացրել է՝ հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և իրողությունների մասին, տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու Ադրբեջանի ջանքերի մասին։

ПОЛИТИКА  02 Мая 2024 - 10:16
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с заместителем председателя Верховной Рады Украины Оленой Кондратюк, находящейся с визитом в нашей стране для участия в VI Всемирном форуме межкультурного диалога.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече были обсуждены актуальные вопросы, стоящие на повестке двустороннего сотрудничества, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Джейхун Байрамов, говоря о важности тесных контактов для развития сотрудничества между Азербайджаном и Украиной, отметил, что межпарламентские связи играют большую роль в расширении партнерства. Было выражено удовлетворение тем, что Азербайджан и Украина постоянно поддерживают принципы территориальной целостности и суверенитета в рамках всех платформ. Джейхун Байрамов подробно проинформировал собеседницу о текущей ситуации и реалиях в регионе в постконфликтный период, об усилиях Азербайджана по обеспечению мира в регионе.
Украинская сторона выразила благодарность за подход, который Азербайджан всегда демонстрирует в отношении норм международного права, в частности принципа территориальной целостности, а также за оказанную гуманитарную помощь. Она выразила уверенность в дальнейшем развитии стратегического партнерства.