25 Հունվարի 2023 13:36
«Հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ֆրանսիայի և Եվրամիության խորհրդի ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի ունեցած քառակողմ հանդիպմանը, իբր պատահաբար, առաջարկ է արվել ԵՄ դիտորդական առաքելություն ուղարկել ադրբեջանա-հայկական պայմանական սահմանի գոտի: Արդեն այս տարի, ելույթ ունենալով ադրբեջանական հեռուստաալիքների ներկայացուցիչների առջև, նախագահ Իլհամ Ալիևը բացահայտել է այդ հանդիպման որոշ մանրամասներ, որը տևել է մինչև առավոտյան ժամը 5-ը»։
Այս մասին ասվում է Caliber.Az-ի վերլուծական Youtube ալիքի նոր թողարկումում: Նշվում է՝ պետության ղեկավարը պատմել է, որ առաջարկի տարրերից մեկն էլ ենթադրում էր ԵՄ նման առաքելության ուղարկում ադրբեջանական կողմ։ Սակայն Բաքուն վճռականորեն մերժել է։
«Ի վերջո, սա ինքնիշխանության հարց է, որից մեր պետությունը մտադիր չէ հրաժարվել։ Առայժմ մեզ բավական է մեկ ռուսական խաղաղապահ զորախումբ, որի տեղակայման ժամկետը լրանում է 2025 թվականի նոյեմբերին։ Ժամկետ, որին Ադրբեջանի ժողովուրդը սպասում է մեծ ակնկալիքով, իսկ մեր հարևանները՝ որոշ տագնապով։ Միաժամանակ, Բաքուն չառարկեց ԵՄ առաքելության տեղակայմանը Հայաստանի տարածքում։ Ի վերջո, նրա տարածքը նրա գործն է։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ 40 հոգուց բաղկացած առաքելությունը կլինի կարճաժամկետ և կտևի երկու ամիս։ Սրա հետ համաձայնել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Թվում է, թե քանի որ որոշել են ու ձեռք են սեղմել, ուրեմն պետք է հավատարիմ մնալ պայմանավորվածություններին։ Բայց ինչպես պարզվեց ավելի ուշ, «լուծված» բառը որոշ մարդկանց համար ոչինչ չի նշանակում։ Եվ պայմանավորվածությունները խախտվեցին»,- ասված է թողարկումում, որին մանրամասն կարող եք ծանոթանալ ստորև.

Запад гонит Россию из Армении. Пинками Видео YouTube-канала Caliber.Az
«На прошедшей 6 октября в Праге четырехсторонней встрече с участием руководителей Азербайджана, Армении, Франции и Совета Евросоюза было как бы невзначай внесено предложение направить в зону азербайджано-армянской условной границы миссию наблюдателей ЕС. Уже в этом году, выступая перед представителями азербайджанских телеканалов, президент Ильхам Алиев раскрыл некоторые детали той встречи, продлившейся аж до 5 часов утра».
Об этом говорится в новом выпуске аналитического Youtube-канала Caliber.Az, в котором отмечено, что глава государства рассказал о том, что один из элементов предложения предполагал направить эту миссию ЕС в том числе и на азербайджанскую сторону. Однако Баку ответил решительным отказом.
«Ведь это вопрос суверенитета, которым наше государство не намерено поступаться. Достаточно нам пока одного Российского миротворческого контингента, срок размещения которого истекает в ноябре 2025 года. Дата, которую с большим нетерпением ждет азербайджанский народ, и, с некоторой тревогой, народ по соседству. В то же время Баку не стал возражать против размещения миссии ЕС на армянской территории. В конце концов, ее территория – это ее дело. Было обговорено, что миссия, состоящая из 40 человек, будет краткосрочной и продлится два месяца. С этим президент Ильхам Алиев согласился. Казалось бы, ну раз решили и ударили по рукам, то надо придерживаться договоренностей. Но как позднее выяснилось, слово «решено» для кое-кого ничего не значит. И договоренности были нарушены», - говорится в выпуске, подробно с которым можно ознакомиться ниже: