Ֆրանսիացի դիվանագետը՝ Հայաստանի սխալի մասին
ԱՄՆ-ում Ֆրանսիայի նախկին դեսպան և ՄԱԿ-ում երկրի նախկին մշտական ներկայացուցիչ Ժերար Հարոն թվիթերյան իր էջում գրել է, որ Հայաստանը ժամանակին սխալ է թույլ տվել՝ հրաժարվելով փոխզիջում փնտրել Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում գտնելու հարցում։
«Մի մոռացեք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի մասին, որոնք հիշեցնում էին սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքի մասին։ Միջազգային հանրության և Ադրբեջանի համար այս կարգավիճակը չի կարող ներկայացվել քիչ թե շատ լայն ինքնավարության տեսքով։ Սա մի բան է, որը Հայաստանը երբեք չի ընդունել։
Մենք նախազգուշացրել ենք Հայաստանին հավասարակշռության աստիճանական ոչ նրա օգտին փոփոխության մասին։ Նա կարող էր փոխզիջման հասնել, երբ դեռ առավելություն ուներ: Բայց նա դա չարեց: Հիմա մենք տեսնում ենք արդյունքը:
Բանակցությունների միջոցով ամեն ինչ տեղի կունենար խաղաղ և փոխադարձ համաձայնությամբ։
Միջազգային հանրությունը բազմիցս հայտարարել է, որ հանրապետությունների միջև խորհրդային սահմանները քննարկման առարկա չեն։ Սա հավասարազոր կլիներ Պանդորայի արկղի բացմանը՝ ամենակործանարար հետևանքներով:
Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանը հրաժարվում էր քննարկել Ղարաբաղի կարգավիճակը Ադրբեջանի կազմում, որը Ադրբեջանի համար ընդունելի միակ որոշումն էր, և որը պաշտպանում էր միջազգային հանրությունը»,- գրել է ֆրանսիացի դիվանագետը։

«Карабах в составе Азербайджана - единственное решение проблемы»
Бывший посол Франции в США и экс-постпред страны в ООН Жерар Аро написал на своей странице в Твиттер о том, что Армения в свое время допустила ошибку, отказавшись от поиска компромисса в вопросе нахождения Карабаха в составе Азербайджана.
«Не забывайте о резолюциях СБ ООН, которые напомнили о принципе неприкосновенности границ. Для международного сообщества и Азербайджана этот статус не может быть представлен в виде более или менее широкой автономии. Это то, что Армения никогда не принимала.
Мы предупреждали Армению о постепенном изменении баланса не в ее пользу. Она могла бы достичь компромисса, когда у нее еще было преимущество. Но она этого не сделала. Мы видим результат.
Посредством переговоров все прошло бы мирно и по обоюдному согласию.
Международное сообщество неоднократно заявляло, что советские границы между республиками не подлежат обсуждению. Это было бы равносильно открытию ящика Пандоры с самыми разрушительными последствиями.
Армения десятилетиями отказывалась обсуждать статус Карабаха в составе Азербайджана, что было единственным решением, которое Азербайджан принял бы, и которое международное сообщество отстаивало», - написал французский дипломат.