Քաղաքականություն  01 Փետրվարի 2023 - 18:23
Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսը փետրվարի 2-3-ը կայցելի Ադրբեջան, «Ինտերֆաքս» գործակալությանը հայտնել է դիվանագիտական աղբյուրը։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրավերով 2023 թվականի փետրվարի 2-3-ը պաշտոնական այցով Ադրբեջան կժամանի Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսը»,-հայտնել է աղբյուրը։
Այցի ընթացքում նախատեսվում են բանակցություններ Ալիևի և Յոհանիսի միջև, երկու երկրների նախագահները կքննարկեն երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացումը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, տրանսպորտը, առևտուրը, ներդրումները, թվայնացումը, գյուղատնտեսությունը, կրթությունը և մշակույթը։
Պետությունների ղեկավարները կքննարկեն նաև տարածաշրջանային նախագծերի իրականացումը, ինչպիսին է Սև ծովի հատակով էլեկտրական մալուխի անցկացման նախագիծը, կարծիքներ կփոխանակեն թվային ոլորտում նմանատիպ նախագծեր նախաձեռնելու շուրջ։

СМИ: Президент Румынии посетит Азербайджан
Президент Румынии Клаус Йоханнис 2-3 февраля посетит с визитом Азербайджан, сообщил агентству «Интерфакс» дипломатический источник.
«По приглашению президента Азербайджана Ильхама Алиева президент Румынии Клаус Йоханнис 2-3 февраля 2023 года совершит официальный визит в Азербайджан», - сообщил источник.
В рамках визита намечены переговоры Алиева и Йоханниса, в ходе которых президенты двух стран обсудят дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества в таких сферах как энергетика, транспорт, торговля, инвестиции, цифровизация, сельское хозяйство, образование и культура.
Главы государств также обсудят реализацию региональных проектов, таких как проект прокладки электрического кабеля по дну Черного моря и рассмотрят вопрос об инициировании подобных проектов в цифровой сфере.
Кроме этого, 3 февраля Йоханнис примет участие в девятом министерском заседании в рамках Консультативного совета проекта «Южного газового коридора» (ЮГК).