Ադրբեջանցի Մուհամմեդին առաջադրվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի Իսկ իրավապաշտպանը իրանական բանտում է
02 Փետրվարի 2023 14:07
Հարավային Ադրբեջանի Զանջան քաղաքից Մարդու իրավունքների պաշտպանության միության փոխնախագահ Նարգիզ Մուհամմեդիի թեկնածությունը, որը կալանավորված է, առաջադրվել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի։
Caliber.Az-ը հայտնում է, որ նրա թեկնածությունն ընդգրկվել է՝ Օսլոյի Խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտի (PRIO) տնօրեն Հենրիկ Ուրդալի հայտարարած կարճ ցուցակում։
Հաղորդվում է, որ Հ.Ուրդալը նշել է ցուցակի առաջին հորիզոնականները զբաղեցնող թեկնածուների անունները, և Ն.Մուհամմեդին եղել է առաջին հորիզոնականում։
2022 թվականին Ն.Մուհամմեդին Փարիզում արժանացել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» մրցանակին՝ «Արիություն» անվանակարգում։

Азербайджанку Мухаммеди выдвинули на Нобелевскую премию мира
Кандидатура заместителя председателя Союза защиты прав человека из города Занджан Южного Азербайджана, находящейся под арестом Наргиз Мухаммеди выдвинута на Нобелевскую премию мира.
Как сообщает Report, ее кандидатура вошла в шорт-лист, объявленный директором Института исследований проблем мира в Осло (PRIO) Хенриком Урдалом.
Сообщается, что Х.Урдал назвал кандидатов, занимающих первые позиции в списке, и на первой строчке расположилась Н.Мухаммеди.
В 2022 году Н.Мухаммеди была удостоена в Париже премии организации «Репортеры без границ» в категории «Отвага».