Թեհրանը նորից խփում է Զանգեզուրին
Իրանը շարունակում է սրել իրավիճակը տարածաշրջանում և լկտիաբար բլեֆ է անում՝ չունենալով բավարար ռեսուրսներ իր աշխարհաքաղաքական հակառակորդներին դիմակայելու համար։ Այնպես էլ չվերականգնվելով Ադրբեջանի առջև իր նախկին գործողությունների համար (օրինակ՝ ադրբեջանական տարածքների օկուպացմանը աջակցելու, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջան ներխուժելու, Թեհրանում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան վրա կատարված ահաբեկչության համար և այլն), մոլլաները ռեժիմը հնչեցրել է հերթական հակաադրբեջանական անակնկալություններ։ Խոսքը Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադաշխան Զոհուրիի՝ երեկ Երեւանում կայացած հայ-իրանական հարաբերություններին նվիրված համաժողովում սադրանքի մասին է։
Թվում է, թե դուք քննարկում եք ձեր հարաբերությունները ձեր ուզածով: Բայց ոչ, Իրանի դեսպանը, իրեն պատկերացնելով համաշխարհային գերտերության բանագնաց, սկսել է սպառնալիքներ հնչեցնել մի շարք երկրների՝ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Ռուսաստանի հասցեին։ Ուրեմն, Զոհուրիի խոսքով, «Իրանն ու Հայաստանը թույլ չեն տա որեւէ միջանցքի ստեղծում»։
«Իրանն ու Հայաստանը եղել են և կլինեն հարևաններ։ Իհարկե, կարելի է նկատել որոշ խորամանկություններ, խոսում են ինչ որ այսպես կոչված միջանցքների մասին։ Սակայն Իրանն ու Հայաստանը թույլ չեն տա, որ նման միջանցք ստեղծվի։ Դրանով հանդերձ, մենք չպետք է սպասենք, որ ինչ-որ մեկը հանդես գա, օրինակ, միջանցք ստեղծելու գաղափարով, որպեսզի հետո որոշենք, թե ինչ դիրքորոշում դրսևորել։ Մենք սա չպետք է թույլ տանք։ Երկու երկրները պետք է նախաձեռնություն դրսևորեն, պարզեն, թե ինչ նոր գործողություններ և քայլեր պետք է ձեռնարկվեն»,- ասել է դեսպանը։
Մաինգամայն ակնհայտ է, որ, առանց բացահայտ խոսելու, կղերական ռեժիմի բանագնացը, այնուամենայնիվ, նկատի ուներ հենց Զանգեզուրի միջանցքը՝ տրանսպորտային հաղորդակցություն, որը կվերականգնի հայկական ագրեսիայի և ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ընթացքում ընդհատված ուղիղ ցամաքային հաղորդակցությունը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։ Այս պահը հստակ գրված է Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում։ Այս կետի համաձայն՝ «ապաշրջափակվում են բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը տարածաշրջանում։ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անարգել տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով։ Տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերահսկողությունն իրականացնում է Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները։ Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունը Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների հետ կապող նոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների կառուցումը։
Կողմերի, այսինքն՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի համաձայնությամբ։ Այստեղ Իրանի հոտ չկա։ Նրա կարծիքը ոչ ոք չի հարցնում, քանի որ նա ոչ մեկին, բացի ռեւանշիստ հայերից, չի հետաքրքրում։ Բայց նա նախանձելի համառությամբ իր խոզի մռութով խցկվում է Հացթուխների շարքը՝ փորձելով խոչընդոտել Ադրբեջանի երկու մասերի միջև տրանսպորտային կապի վերականգնմանը։ Սկզբունքորեն, սա մեզ համար նորություն չէ։ Ինչպես նորություն չէ նաև այն, որ վտարանդի պետությունը ցավագին է ընկալել Ադրբեջանի կողմից իր հողերի ազատագրումը հայկական օկուպացիայից՝ դրանով իսկ իրանցիներին զրկելով զենքի և թմրանյութերի մաքսանենգության միջոցով հարստացման անօրինական աղբյուրից։ Իրանը վաղուց և հստակ ուրվագծել է իր մտադրությունները դեռևս 90-ականների սկզբին, երբ Հայաստանին բառացիորեն փրկեց կոլապսից և դրանով իսկ տասնամյակներով երկարաձգեց ադրբեջանական տարածքների օկուպացիան։ Եվ 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Թեհրանում սկսվում է հերթական քորը, Ադրբեջանի հետ սահմանին անցկացվում են Բաքվին վախեցնելուն կոչված ցուցադրական զորավարժություններ։ Սակայն, ադրբեջանա-թուրքական համատեղ պատասխան զորավարժությունները արագ սառեցրեցրել են մոլլաների ռեժիմի բոցը։
Վերադառնալով Հայաստանում ԻԻՀ-ի դեսպանին։ Թեհրանում կանոնավոր կերպով, վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում հայտարարում են «Իրանի և Հայաստանի միջև պատմական սահմանների, տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականության և տարանցիկ երթուղիների ցանկացած փոփոխության» անընդունելիության մասին։ Եվ չնայած Բաքվում բազմիցս հայտարարել են, որ Զանգեզուրի միջանցքի հարցում իրենք չեն հավակնում Հայաստանի տարածքին, և որ այս տրանսպորտային զարկերակը ուղղված չէ Իրանի դեմ, այլ ընդհակառակը, ծառայելու է տարածաշրջանի բոլոր երկրների շահերին՝ այնուամենայնիվ, իրանա-հայկական տանդեմը շարունակում է դեմ արտահայտվել այս նախագծին։ Հայաստանը բացահայտորեն, հույս ունի Իրանի օգնությամբ վերանայել Եռակողմ հայտարարության որոշ կետեր, մասնավորապես՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ՝ դրանով իսկ հրաժարվելով Բաքվի և Մոսկվայի հանդեպ ստանձնած պարտավորություններից։ Սակայն սա խաղ է կրակի հետ։ Ինչպես բոլորովին վերջերս ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, «Հայաստանը ուզի, թե չուզի՝ Զանգեզուրի միջանցքն անպայման կբացվի։ Մենք պետք է և կունենանք կապ Ադրբեջանի հիմնական մասի և նրա անբաժանելի տարածք Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև»։
Այսինքն՝ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը արգելափակելու բոլոր փորձերը դատապարտված են ձախողման, քանի որ չափազանց շատ երկրներ՝ Իրանից ու Հայաստանից ավելի ուժեղ և հեղինակավոր՝ շահագրգռված են այս տրանսպորտային երթուղու հարցում։ Դրանք են և՛Ադրբեջանը, և՛ Թուրքիան, և՛ Ռուսաստանը, և՛ Եվրոպան, և՛ Կենտրոնական Ասիան: Բոլորը լուրջ են տրամադրված, և ոչ ոք չի պատրաստվում դայակություն անել Իրանի աշխարհաքաղաքական ցանկությունների ու Երևանի հիմարության հետ։

Тегеран вновь бьет по Зангезуру
Иран продолжает нагнетать обстановку в регионе и нагло блефует, не имея достаточного количества ресурсов для противостояния своим геополитическим противникам. Так и не реабилитировавшись перед Азербайджаном за свои прошлые действия (например, за поддержку оккупации азербайджанских территорий, за вторжение в Азербайджан во время 44-дневной войны, за теракт в посольстве АР в Тегеране и т.д.), режим мулл озвучил очередные антиазербайджанские пассажи. Речь идет о провокации посла Ирана в Армении Аббаса Бадашхана Зохури на состоявшейся накануне в Ереване конференции, посвященной армяно-иранским отношениям.
Казалось бы, обсуждайте вы свои отношения на здоровье. Так нет же, иранский посол, возомнив себя посланником мировой сверхдержавы, стал озвучивать угрозы в адрес целого ряда стран – Азербайджана, Турции, России. Так, по словам Зохури, «Иран и Армения не допустят создания какого-либо коридора».
«Иран и Армения были и будут соседями. Конечно, можно заметить какие-то хитрости, говорят о каких-то так называемых коридорах. Однако Иран и Армения не позволят создать такой коридор. При этом, мы не должны ждать, пока кто-то выступит с идеей о создании, например, коридора, чтобы потом решать, какую позицию проявлять. Мы не должны допускать этого. Двум странам нужно проявлять инициативу, выяснить, какие новые действия и шаги предпринять», — сказал посол.
Совершенно очевидно, что, не говоря открыто, посланник клерикального режима тем не менее подразумевал именно Зангезурский коридор – транспортную коммуникацию, которая восстановит прямое сухопутное сообщение между западными регионами Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой, прерванное в ходе армянской агрессии и оккупации азербайджанских территорий. Данный момент четко прописан в пункте 9 Трехстороннего заявления лидеров Азербайджана, России и Армении от 10 ноября 2020 года. Согласно этому пункту, «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахчыванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России. По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахчыванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана».
По согласованию сторон, то есть, Азербайджана, Армении и России. Ираном тут и не пахнет. Его мнения никто не спрашивает, потому что оно никому, кроме армян-реваншистов, не интересно. Но он с завидным упрямством лезет со своим свиным рылом в калашный ряд, пытаясь воспрепятствовать восстановлению транспортного сообщения между двумя частями Азербайджана. В принципе, для нас это не новость. Как не новость и то, что государство-изгой с болью восприняло освобождение Азербайджаном своих земель от армянской оккупации, лишив тем самым иранцев нелегального источника обогащения за счет контрабанды оружия и наркотиков. Иран давно и четко обозначил свои намерения, еще в начале 90-х годов, когда буквально спас Армению от коллапса и тем самым на десятилетия продлил оккупацию азербайджанских территорий. И после 44-дневной войны всякий раз, когда в Тегеране начинается очередной зуд, на границе с Азербайджаном проводятся показательные военные учения, призванные напугать Баку. Впрочем, ответные азербайджано-турецкие совместные учения быстро охладили пыл режима мулл.
Возвращаясь к послу ИРИ в Армении. В Тегеране регулярно на протяжении последних двух с половиной лет заявляют о неприемлемости «любых изменений исторических границ, региональной геополитики и транзитных маршрутов между Ираном и Арменией». И хотя в Баку не раз заявляли, что в вопросе Зангезурского коридора не претендуют на территории Армении, и что данная транспортная артерия не направлена против Ирана, а наоборот, послужит во благо всех стран региона, тем не менее, ирано-армянский тандем продолжает выступать против этого проекта. Армения открыто с помощью Ирана надеется пересмотреть некоторые пункты Трехстороннего заявления, в частности, относительно разблокировки региональных транспортных коммуникаций, отказываясь тем самым от своих обязательств перед Баку и Москвой. Однако это игра с огнем. Как сказал совсем недавно президент Азербайджана Ильхам Алиев, «Зангезурский коридор обязательно будет открыт, хочет того Армения или нет. Мы должны и будем иметь связь между основной частью Азербайджана и его неотъемлемой территорией Нахчыванской Автономной Республикой».
То есть, все попытки заблокировать открытие Зангезурского коридора обречены на провал, поскольку слишком много стран – посильнее и авторитетнее Ирана и Армении – заинтересованы в этом транспортном маршруте. Это и Азербайджан, и Турция, и Россия, и Европа, и Центральная Азия. Все настроены серьезно, и никто не собирается нянчиться с геополитическими хотелками Ирана и глупостью Еревана.