Եվրախորհրդարանը՝ որպես հնազանդ տիկնիկ դաշնակցականների ձեռքում Տեսանյութ, որն ինքնին խոսուն է
Իր հայանպաստ դիրքորոշմամբ հայտնի ֆրանսիացի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամին վերջերս «ծանոթական այցով» այցելել է Հայաստան։ «Քարերի երկիր» ժամանելուն պես Բելլամին գնաց ուղիղ հայ-ադրբեջանական պայմանական սահման՝ Լաչինի ուղղությամբ, որտեղ, բնականաբար, հակաադրբեջանական հայտարարություններ արեց «120.000 հայերի շրջափակման» և «էթնիկ զտումների» մասին։
Ֆրանսուա-Քսավյե Բելլամին վաղուց վերածվել է ֆրանսաբնակ դաշնակցականների հնազանդ խամաճիկի։ «Հանրապետականներ» կուսակցությունից Եվրախորհրդարան ընտրված Բելլամին բացահայտորեն սնվում է ՀՅԴ բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանի ձեռքից, որի մուտքը Հայաստան, ի դեպ, արգելված է՝ 2021 թվականի հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան մոտ Փաշինյանի ավտոշարասյան վրա հարձակում կազմակերպելու համար։ Դա, սակայն, չի խանգարում Փափազյանին սերտորեն համագործակցել Bellamy and Co.-ի հետ հակաադրբեջանական և հակաթուրքական գործունեության ոլորտում։
Մերկախոս չլինելու համար հստակ ցույց կտանք, թե ինչ աստիճանի է եվրապատգամավորի կախվածությունը Ֆրանսիայի դաշնակցականներից։ Ուշադիր նայեք մեր ներկայացրած տեսանյութը: Այն նկարահանվել է անցյալ տարվա նոյեմբերին Փարիզում հայկական սփյուռքի հանրահավաքի ժամանակ։ Ելույթ ունեցավ նաև Բելամին։ Ինչ-որ պահի մոտակայքում կանգնած Փափազյանը բավականին կոշտ ձևով բռնում է պատգամավորի ձեռքից ու բարձրացնում այն: Ի պատասխան՝ Բելլամին լայնորեն ժպտում է նրան։
Եվրոպայում քաղաքական գործչի կամ պատգամավորի նկատմամբ նման տնավարի պահվածքը ոչ միայն աներևակայելի է, այլև բավականին ռիսկային, քանի որ հեշտությամբ կարող ես մեծ տուգանք ստանալ։ Մյուս կողմից՝ եվրոպացի պաշտոնյաներն ու պատգամավորներն իրենք ոչ մեկին թույլ չեն տալիս նման անպարկեշտ վերաբերմունք իրենց նկատմամբ։ Եվ ահա, ի պատասխան նման անպարկեշտության՝ եվրապատգամավորը ժպտում է դաշնակին:
Լրատվամիջոցներն ու սոցցանցերը Եվրոպայում պատգամավորների ամենասիրելի ուղղությունն են, քանի որ դրանք օգտագործում են ինքնագովազդի համար, բայց միաժամանակ ամենից շատ վախենում են նրանցից, քանի որ հեշտությամբ կարող են իրենց խայտառակել։ Բայց դաշնակցական սուբսիդիաների վրա նստած Բելամին, դատելով դեմքի արտահայտությունից, չի էլ մտածում այդ մասին։ Եվրախորհրդարանի ղեկավար Մեցոլային չի՞ թվում, որ իր ղեկավարած մարմնում «Կատարգեյթ» կոռուպցիոն սկանդալին պատրաստվում է փոխարինել «Արմենգեյթ»-ը:

Евродепутат как послушная кукла в руках дашнаков
На днях Армению с «ознакомительным визитом» посетил член Европарламента от Франции Франсуа-Ксавье Беллами, который хорошо известен своей проармянской позицией. По прибытии в «страну камней» Беллами прямиком отправился на условную армяно-азербайджанскую границу в Лачинском направлении, где, естественно, выступил с антиазербайджанскими заявлениями о «блокаде 120 000 армян» и «этнической чистке».
Франсуа-Ксавье Беллами уже давно превратился в послушную марионетку французских дашнаков. Избранный в ЕП от партии «Республиканцы» (привет еще одной армянофилке Пекресс), Беллами открыто кормится с рук члена бюро АРФ Дашнакцутюн, сопредседателя Координационного совета армянских организаций Франции Мурада Папазяна, которому, кстати, закрыт въезд в Армению за организацию нападения на кортеж Пашиняна 1 июня 2021 года у посольства РА во Франции. Что, впрочем, не мешает Папазяну тесно кооперироваться с Беллами и Ко на ниве антиазербайджанской и антитурецкой деятельности.
Впрочем, не будем голословными, и наглядно покажем степень зависимости евродепутата от главы французских дашнаков. Посмотрите внимательно на приведенное нами видео - оно было снято во время митинга армянской диаспоры в Париже в ноябре прошлого года. Выступал и Беллами. В какой-то момент стоящий рядом Папазян довольно бесцеремонно берет депутата за руку и поднимает ее. В ответ – широкая улыбка Беллами.
В Европе подобное панибратское поведение по отношению к политику или депутату – дело не только немыслимое, но и довольно рискованное, поскольку запросто можно получить крупный штраф. Да и сами еврочиновники и евродепутаты никому не позволяют подобного фривольного отношения к себе. А тут в ответ на подобное со стороны дашнака – улыбка евродепутата. СМИ и соцсети – самое излюбленное направление депутатов в Европе, ведь они используют их для саморекламы, но в то же время, они их больше всего и боятся, поскольку с легкостью могут опозориться. Но Беллами, сидящий на дотации у дашнаков, судя по выражению его лица, об этом даже и не думает. Не кажется ли главе Европарламента Метсоле, что на смену коррупционному скандалу «Катаргейт» в возглавляемом ею органе грядет новый – «Арменгейт»?