Հայաստանը հրաժարվում է հանդիպել Բրյուսելում
Այս մասին երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին։
Նրա խոսքով, վերջերս բրյուսելյան ձևաչափի շրջանակներում ակտիվ քննարկումներ են ծավալվել, այդ թվում՝ ԵՄ ղեկավար Շառլ Միշելի հետ:
«Մենք ֆունդամենտալ խնդիր ենք տեսել բրյուսելյան ֆորմատի մեջ», - ասել է Փաշինյանը:
«Ինչ վերաբերում է ԵՄ միջնորդությանը՝ կա ակնհայտ փաստ. Բրյուսելում հանդիպումներն այնքան էլ արդյունավետ չեն։ Պրահայում եղել են, ամենայն հավանականությամբ, ամենաարդյունավետ բանակցությունները քառակողմ ձևաչափով, որոնք ավարտվել են կոնկրետ արդյունքով»,- ասել է Փաշինյանը։
«Այս պահին հանդիպում (Բրյուսելում - խմբ.) նախատեսված չէ։ Բայց ես երբեք չեմ խուսափել հանդիպումներից։ Մյուս կողմից, փորձը ցույց է տալիս, որ պայմանավորվածությունների իրականացման համար երաշխիքներ են պետք»,- ասել է Փաշինյանը։

Армения отказывается от встречи в Брюсселе
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян во вторник на пресс-конференции.
По его словам, в рамках брюссельского формата в последнее время были проведены активные обсуждения, в том числе, с главой ЕС Шарлем Мишелем.
«Мы выявили в брюссельском формате фундаментальную проблему», - сказал Пашинян.
«Что касается посредничества ЕС, есть очевидный факт: встречи в Брюсселе не очень эффективны. В Праге были, по всей вероятности, самые эффективные переговоры в четырехстороннем формате, которые завершились конкретным результатом», – сказал Пашинян.
«На данный момент, встреча (в Брюсселе – ред.) не предусмотрена. Но я никогда не избегал встреч. С другой стороны, опыт показывает, что нужны гарантии выполнения договоренностей», - заявил Пашинян.
Напомним, официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс в конце февраля заявил, что председатель Европейского Совета Шарль Мишель пригласил лидеров Армении и Азербайджана в Брюссель на очередную встречу.