Հղիությունը հավերժ չի տևում, կամ վերցրու երաշտահավը, քանի դեռ տալիս են Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութը
22 Մարտի 2023 10:49
Համաշխարհային դիվանագիտությունն ունի իր օրենքները, որոնց ակունքները ձգվում են հազարամյակների խորքը։ Այդ օրենքներից որոշները արտացոլված են նաև տնտեսության մեջ, օրինակ՝ առևտրում։ Դրանցից մեկի և ամենահասարակի էությունը կայանում է նրանում, որ ապրանքի գինը կամ որոշակի քաղաքական գործարքի պայմանները արտացոլում են շուկայի վիճակը կամ երկրի վրա այդ պահին գոյություն ունեցող քաղաքական իրողությունները: Շուկան ու քաղաքական իրողությունները ստատիկ չեն: Հետևաբար, ապրանքի գինը, ինչպես նաև քաղաքական գործարքների պայմանները հավերժ չեն։
Այս մասին ասվում է Caliber.Az-ի վերլուծական YouTube- նախագծի հերթական թողարկումում։
Ամերիկացի պատմաբան Ռիչարդ Հովհաննիսյանն իր «Հայաստանի Հանրապետություն. Առաջին տարի» մենագրությունում մանրամասն նկարագրել է Հայաստանի և Օսմանյան կայսրության միջև 1918 թվականի հունիսի 4-ին Բաթումի պայմանագրի կնքման հանգամանքները։
Հեղինակը գրում է այն մասին, թե ինչպես է հայկական պատվիրակությունը բանակցությունների յուրաքանչյուր փուլում մերժում առաջխաղացող թուրքերի պայմանները, սակարկում, փորձում ձգձգել բանակցությունները, ինչի արդյունքում հայտնվում է փակուղում։ Դրանից հետո սկսվեց թուրքերի նոր հարձակումը, որն ավարտվեց հայկական պատվիրակության՝ նախկին պայմաններն ընդունելու անսպասելի, բայց արդեն ուշացած համաձայնությամբ։ Սակայն այժմ արդեն թուրքերը չհամաձայնեցին դրան և նոր պայմաններ առաջադրեցին։ Իհարկե, հայերի համար ավելի ծանր, բայց նոր իրողություններն արտացոլող։ Եվ այսպես շարունակվեց մի քանի անգամ։ Ինչպես ասում են՝ մեծի հետևից ընկան, և ամենափոքրն էլ բաց թողեցին։

Беременность не бывает вечной, или бери синицу, пока дают Видео YouTube-канала Caliber.Az
У мировой дипломатии есть свои законы, истоки которых уходят в далекие тысячелетия. Некоторые из этих законов находят также свое отражение в экономике, например, в торговле. Суть одного и наиболее простейшего из них заключается в том, что цена на товар или условия той или иной политической сделки отражают состояние на рынке или с политикой существующих в тот момент реалий на земле. Рынок и политические реалии не статичны. Стало быть, и цена на товар, как и условия политических сделок не вечны.
Американский историк Ричард Ованнисян в своей монографии «Республика Армения. Первый год» подробно описал обстоятельства заключения 4 июня 1918 года Батумского договора между Арменией и Османской империей. Автор пишет о том, как на каждом раунде переговоров армянская делегация отвергла условия наступавших турок, торговалась, пыталась затянуть переговоры, в результате чего заводила их в тупик. После чего начиналось новое наступление турок, которое завершалось неожиданным, но уже запоздалым согласием армянской делегации принять прежние условия. Однако теперь уже турки были не согласны на них, и выдвигали новые условия. Разумеется, более тяжёлые для армян, но отражавшие новые реалии. И так продолжалось несколько раз. Как говорится, погнались за большим, и упустили даже меньшее.