Ինստիտուտ. Հայաստանը տեղանունական ցեղասպանության է ենթարկել ավելի քան 15000 աշխարհագրական անվանումների
31 Մարտի 2023 17:19
19-րդ դարի կեսերին ադրբեջանցիներին պատկանող և ներկայիս Հայաստանի տարածքում գոյություն ունեցող 2310 բնակավայրերից 1750-ը ենթարկվել են տեղանունական ցեղասպանության։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է Գիտության և կրթության նախարարությանն առընթեր ակադեմիկոս Հասան Ալիևի անվան Աշխարհագրության ինստիտուտի վերջերս հրատարակված՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի մասին գրքում։
Հետազոտության ընթացքում պարզվել է, որ վերջին 200 տարիների ընթացքում ադրբեջանցիներով բնակեցված շուրջ 1000 գյուղ ամբողջությամբ ավերվել է, իսկ երկու միլիոն մեր հայրենակիցներ սպանվել են։
«20-րդ դարի 30-ականներից սկսած հայ ազգայնականները Արևմտյան Ադրբեջանում, օկուպացված տարածքներում և քարտեզների վրա, սկսեցին զանգվածաբար փոխել և հայկականացնել ադրբեջանա-թուրքական ծագում ունեցող աշխարհագրական անվանումները։ Ընդհանուր առմամբ, թյուրքական ավելի քան 15 հազար աշխարհագրական անվանումներ (տեղանուններ) ենթարկվել են տեղանունական ցեղասպանության։ Տեղանունաբանական ուսումնասիրություններն ապացուցում են, որ Հայաստանի ներկայիս տարածքի տոպոնիմիան եղել է Ադրբեջանի տոպոնիմիայի մաս և հանդիսանում է ընդհանուր թյուրքական տոպոնիմիայի տարր»,- ասվում է Աշխարհագրության ինստիտուտի ուսումնասիրության մեջ։
Նշվում է, որ 1905 թվականից հետո հայերը յոթ անգամ չհայտարարված պատերազմ են սկսել՝ հասնելու իրենց հիմնական նպատակին (ադրբեջանցիների ոչնչացում, նրանց տարածքների գրավում). 1) 1905-1906 թթ.; 2) 1914-1917 թթ.; 3) 1918 թ.; 4) մայիս-հունիս 1919 թ.; 5) 1920 թ. վերջը; 6) 1988-1993 թթ.; 7) 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր:

Институт: Армения подвергла топонимическому геноциду более 15 тыс. географических названий
В середине 19 века из 2310 населенных пунктов, принадлежавших азербайджанцам и существовавших на территории нынешней Армении, 1 750 были подвергнуты топонимическому геноциду.
Как сообщает Report, об этом говорится в недавно вышедшем издании Института географии имени академика Гасана Алиева при Министерстве науки и образования о Карабахе и Восточном Зангезуре.
В ходе проведенных исследований было установлено, что за последние 200 лет около 1000 сел, населенных азербайджанцами, были полностью уничтожены, а два миллиона наших соотечественников были убиты.
«Начиная с 30-х годов 20-го века, армянские националисты в Западном Азербайджане, на оккупированных территориях и на картах начали массово изменять и арменизировать географические названия азербайджано-тюркского происхождения. В целом, топонимическому геноциду подверглись свыше 15 тысяч географических названий (топонимов) тюрксой этимологии. Топонимические исследования доказывают, что топонимия нынешней территории Армении была частью топонимии Азербайджана и является элементом общетюркской топонимии», - говорится в исследовании Института географии.
Было отмечено, что в период после 1905 года армяне семь раз начинали необъявленную войну для достижения своей главной цели (уничтожение азербайджанцев, завоевание их территорий путем изгнания): 1) 1905-1906-й гг; 2) 1914-1917-й гг; 3) 1918-й год; 4) май-июнь 1919-го года; 5) конец 1920-го года; 6)1988-1993-й гг; 7) сентябрь-ноябрь 2020-го года.