Ղարաբաղի տարածաշրջանը բնակարանային բումի նախաշեմին
Արդեն երրորդ տարին է, ինչ Ադրբեջանը երկրի ազատագրված տարածքների վերածննդի ծրագրին համապատասխան իրագործում է՝ տարածաշրջանի տրանսպորտային, էներգետիկ և կոմունալ ենթակառուցվածքների լայնածավալ վերականգնում, ստեղծում է արդյունաբերական կլաստերներ։ Նախկին հարկադիր վերաբնակների ընդունման ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքներ են անցկացվում Շուշայում, Զանգիլանի, Աղդամի շրջաններում։ Ներկա ժամանակ այս աշխատանքներն արագացված են Ֆիզուլիի շրջանում, որտեղ շուտով կմեկնարկի բնակարանաշինությունը վարչական կենտրոնում և մի շարք գյուղերում։
Այս և այլ շրջանների զարգացման նոր հեռանկարները նախօրեին քննարկվել են Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանում, որտեղ կայացել է՝ Համակարգող շտաբի միջգերատեսչական կենտրոնին առընթեր գործող քաղաքաշինական հարցերով աշխատանքային խմբի նիստը։
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանի կառավարության ներդրումային ռազմավարության առանցքային ուղղություն է հանդիսացել Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների վերականգնումը։ Միլլի Մեջլիսի տնտեսական քաղաքականության, արդյունաբերության և ձեռներեցության հարցերով կոմիտեյի նախագահ Թահիր Միրքիշիլիի գնահատումներով, օկուպացիայից ազատագրված տարածքները վերականգնելու համար մինչև ընթացիկ տարվա սկիզբը երկրի պետբյուջեից ծախսվել է մոտ 6,5 միլիարդ մանաթ։ Նման տպավորիչ ֆինանսական ներարկումների շնորհիվ համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածի ընթացքում տարածաշրջանում՝ ճանապարհների, կամուրջների և թունելների, էլեկտրահաղորդման գծերի և ենթակայանների կառուցման, ջրի, կոյուղու և այլ կոմունալ համակարգերի վերականգնման ուղղությամբ վիթխարի աշխատանք է կատարվել, ինչպես նաև ստեղծվել է բջջային կապի, ինտերնետի, ռադիո և հեռուստատեսության հեռարձակման ցանց, կառուցվել են երկաթուղիներ։
Կապիտալատարողունակ վերականգնման աշխատանքները կշարունակվեն ընթացիկ և հետագա տարիներին, ընդ որում առաջնային ենթակառուցվածքների վերականգնման հետ մեկտեղ, Ադրբեջանի քաղաքացիների իրենց հարազատ օջախներ վերադառնալու գործընթացը արագացնելու համար՝ կարագացվի բնակարանային և սոցիալական շինարարությունը: «Ադրբեջանը ազատագրված տարածքներում վերականգնման լայնածավալ աշխատանքները իրականացնում է սեփական ֆինանսական ռեսուրսների հաշվին, և 2023 թվականին մենք նախատեսում ենք այդ նպատակների համար հատկացնել առնվազն 1,7 միլիարդ դոլար»,- վերջերս հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում զրոյից կառուցվում են նոր քաղաքներ և գյուղեր, ընդ որում ժամանակակից քաղաքաշինական լուծումների և «խելացի քաղաք» և «խելացի գյուղ» հայեցակարգերի օգտագործմամբ։ Ինչպես նշել է նախագահ Ալիևը, սա երկրի իշխանությունների անմիջական ղեկավարությամբ հետկոնֆլիկտային վերակառուցման և տարածքների զարգացման եզակի և աննախադեպ մոդել է։
Այս գործունեության տրամաբանական շարունակությունը կլինի Ֆիզուլիի շրջանում բնակելի և սոցիալական ենթակառուցվածքների կառուցումը։ Այդ մասին ասվել է՝ նախօրեին Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանում կայացած Համակարգող շտաբի միջգերատեսչական կենտրոնին առընթեր գործող քաղաքաշինության հարցերով աշխատանքային խմբի նիստում։
«Առաջիկա ամիսներին շինարարական աշխատանքները կսկսվեն Ֆիզուլիի շրջանի Դևլյաթյարլը, Դեդելի և Փիրահմեդլի գյուղերում, միաժամանակ նախապատրաստվում են այս շրջանի ևս յոթ գյուղերի համար նախագծային փաստաթղթեր, որոնք կվերականգնվեն մինչև 2026 թվականը»,- աշխատանքային խմբի հանդիպման ժամանակ ասել է՝ Քաղաքաշինության և ճարտարապետության պետական կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Նամիգ Հումմաթովը։ Նրա խոսքով, առաջիկա երեք տարիներին նախատեսվում է Ֆիզուլիի շրջանի վարչական կենտրոնում կառուցել 2326 բնակարան բազմաբնակարան շենքերում, իսկ շրջակա գյուղերում՝ 3352 առանձնատուն։ Նա նաև նշել է, որ ընդհանուր առմամբ 2023 թվականին կկառուցվի 399, 2024 թվականին՝ 447, 2025 թվականին՝ 2317, 2026 թվականին՝ 2515 առանձնատուն։ Այդ թվում նաև 2024 թվականին 846 բնակարանով բազմահարկ բնակելի համալիրում, որը կառուցվում է Ադրբեջանի Բնակարանային զարգացման պետական գործակալության կողմից՝ կվերաբնակեցվի 2904 մարդ։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մարտին Նախարարների կաբինետը որոշում է ընդունել՝ Ֆիզուլի քաղաքի մինչև 2040 թվականը զարգացման գլխավոր հատակագծի հաստաման մասին: Գլխավոր հատակագծի համաձայն՝ քաղաքի ճանապարհային և փողոցային ցանցի ընդհանուր երկարությունը կկազմի 87,5 կիլոմետր։ 18 կիլոմետրանոց հատվածի նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտվել են և փոխանցվել ԱԻՆ-ի Պետական փորձաքննության վարչություն, և փորձաքննությունն անցնելուց հետո մոտավորապես ապրիլի վերջին այստեղ կսկսվի քաղաքային ճանապարհային ցանցի անցկացումը։ Հատկանշական է, որ անցած տարի այս շրջանի բնակավայրերում ականներից ու չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 1536 հա հողատարածք, և այդպիսով պայմաններ են ստեղծվել շինարարական աշխատանքների մեկնարկի համար։ Հիշեցնենք, որ ժամանակին Ֆիզուլիի շրջանում հայ զավթիչները կառուցել են մի քանի ամրացված տարածքներ՝ մեծ խտությամբ ականապատ արգելափակոցներ։ Այս վտանգավոր տարածքների մաքրման աշխատանքները շարունակվում են, և մոտ ապագայում նախատեսվում է անվտանգ դարձնել 2620 հա տարածք։
Վերոնշյալ բոլորը նպատակաուղղված են հաջորդ տարի նախկին բռնի տեղահանվածների Ֆիզուլի քաղաք վերադարձին: «Այս ուղղությամբ անցկացվում է տարաբնույթ աշխատանք, քանի որ տեղահանվածների վերադարձի համար անհրաժեշտ է արագացնել այլ ծրագրերի իրականացումը` ստեղծելով Ֆիզուլիի շրջանում ապրելու համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ: Այսպիսով, շուտով այստեղ կսկսվի կենտրոնական հիվանդանոցի կառուցումը, իսկ կրթության նախարարությունը կսկսի մասնագիտական ճեմարանի ստեղծումը։ Մենք շարունակում ենք աշխատել, որպեսզի հասնել այս բոլոր նպատակներին»,- ընդգծել է Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ն.Հումմաթովը։
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա նոյեմբերին պետության ղեկավարի կողմից հաստատված՝ «Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներ մեծ վերադարձի I պետական ծրագրի» հիմնական նպատակն է՝ արագացնել կոմունալ և սոցիալական ենթակառուցվածքների ձևավորումը, բնակարանաշինությունը, արտադրության զարգացումը և նոր աշխատատեղերի ստեղծումը՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջաններ քաղաքացիների արագ վերադարձի համար։ Մասնավորապես, մինչև 2027 թվականը նախատեսվում է ազատագրված տարածքներում կառուցել մոտ երեք ու կես հազար բնակարան և անհատական տուն, որտեղ փուլ առ փուլ կվերաբնակեցվեն նախկին հարկադիր վերաբնակների 34500 ընտանիքներ։
Համապատասխան աշխատանքները անկացվում են նախորդ տարվա հուլիսից, և մինչև այս տարվա մարտի սկզբին Զանգիլանի շրջանի Աղալը «խելացի գյուղում» արդեն բնակություն է հաստատել մոտ 86 ընտանիք (420 հոգի)։ Այստեղ շահագործման է հանձնվել մոտ 90 տուն, մոտ ապագայում դրանց թիվը կգերազանցի 200 միավորը։ Ջաբրայիլի շրջանում ստեղծվում է արդյունաբերական և տրանսպորտային և լոգիստիկ գոտի, ինչպես նաև ագրոպարկ, որտեղ կձևավորվի նաև արտադրական կլաստերների աշխատողների բնակարանային ֆոնդ։ Բնակարանային ֆոնդի արդիականացման և նոր շենքերի կառուցման լայնածավալ ծրագիր է իրականացվում Շուշայում, որտեղ դրա հետ մեկտեղ նախատեսվում է ստեղծել զբոսաշրջային ենթակառուցվածք։ Հանգստի կլաստերներ կստեղծվեն նաև Քելբեջարում և Թերթերի շրջանի Սուգովուշան ավանում, որտեղ ստեղծվում է զբոսաշրջային գոտի, և ներգաղթյալների գործարար ակտիվությունը մեծապես կներգրավվի հյուրընկալության և հանգստի ոլորտում։
Սակայն քաղաքային ենթակառուցվածքների վերականգնման ամենալայնածավալ ծրագրերը նախատեսված են Աղդամ քաղաքում և հարակից գյուղերում. այստեղ կառուցվում են բնակելի և սոցիալական օբյեկտներ, ստեղծվել է արդյունաբերական գոտի, որի ռեզիդենտները արդեն լիարժեք անցկացնում են արտադրամասերի շինարարությունը։ «Առաջին բնակիչները Աղդամ կվերադառնան 2025 թվականին, մինչև 2027 թվականը քաղաքում կկառուցվեն բազմաբնակարան և ցածրահարկ շենքեր՝ գր շուրջ 10000 բնակարաններով»,- նշել է Ն. Հումմաթովը։
«Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում վերակառուցման, շինարարության և կառավարման ծառայություն» հանրային իրավունքի իրավաբանական անձի գործադիր տնօրեն Օվսաթ Համիդովի խոսքով, առաջին փուլում Աղդամ քաղաքում կկառուցվի մոտ 24 հազար մարդ բնակիչներով ավելի քան 5 հազար բնակարանների վրա հաշվարկված հինգ բնակելի թաղամաս։ Իսկ, ընդհանուր առմամբ, երկարաժամկետ հեռանկարում Աղդամում և հարակից գյուղերում նախատեսվում է վերաբնակեցնել 42 հազար մարդ։

Карабахский регион накануне жилищного бума
Уже третий год Азербайджан в соответствии с программой возрождения освобожденных от оккупации территорий страны осуществляет масштабное восстановление транспортной, энергетической, коммунальной инфраструктуры региона, создает промышленные кластеры. Активная подготовка к приему бывших вынужденных переселенцев ведется в Шуше, Зангиланском, Агдамском районах. В настоящее время эта работа форсируется и в Физулинском районе, где вскоре стартует строительство жилья в административном центре и ряде сел.
Новые перспективы развития этого и других районов обсуждались накануне в Международном аэропорту Физули, где состоялось заседание рабочей группы по вопросам градостроительства, действующей при межведомственном центре Координационного штаба.
В последние два с лишним года ключевым направлением инвестиционной стратегии правительства Азербайджана являлось восстановление Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов. По оценкам председателя комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Таира Миркишили, из госбюджета страны на восстановление освобожденных от оккупации территорий к началу текущего года было израсходовано порядка 6,5 млрд манатов. Благодаря столь внушительным финансовым вливаниям за сравнительно небольшой отрезок времени в регионе была реализована колоссальная по масштабам работа по строительству дорог, мостов и тоннелей, линий электропередач и подстанций, восстанавливались водные, канализационные и иные коммунальные системы, а также развертывалась сеть мобильной связи, интернета, радиотелевизионного вещания, строились железные дороги.
Капиталоемкие восстановительные работы продолжатся в текущем и последующие годы, причем наряду с проектами реставрации первичной инфраструктуры, чтобы ускорить процесс возвращения азербайджанских граждан к родным очагам, будет форсироваться жилищное и социальное строительство. «Азербайджан проводит масштабные восстановительные работы на освобожденных территориях за счет собственных финансовых ресурсов, и в 2023 году мы планируем выделить на эти цели не менее $1,7 млрд», - заявил недавно президент Азербайджана Ильхам Алиев. Глава государства подчеркнул, что в избавленных от оккупации районах с нуля строятся новые города и села, причем с применением современных градостроительных решений и использованием концепции «умный город» и «умная деревня». Как отметил президент Алиев, это уникальная и беспрецедентная модель постконфликтного восстановления и развития территорий под непосредственным руководством властей страны.
Логическим продолжением этой деятельности станет строительство жилой и социальной инфраструктуры Физулинского района. Об этом говорилось на состоявшемся накануне в Международном аэропорту в Физули заседании рабочей группы по вопросам градостроительства, действующей при межведомственном центре Координационного штаба.
«В ближайшие месяцы в селах Девлятярлы, Дедели и Пирахмедли Физулинского района начнутся строительные работы, в то же время готовится проектная документация еще по семи селам этого района, которые будут восстановлены к 2026 году», - сообщил первый заместитель председателя Госкомитета по градостроительству и архитектуре Намиг Гумматов в ходе заседания рабочей группы. По его словам, в ближайшие три года в административном центре Физулинского района планируется строительство 2 326 квартир в многоквартирных зданиях, а в окрестных селах 3352 частных домов. Он также отметил, что всего в 2023 году будет построено 399 частных домов, в 2024-м – 447, в 2025-м – 2 317, в 2026-м – 2 515. В том числе в 2024 году в 846-квартирный многоэтажный жилой комплекс, который возводит Государственное агентство жилищного строительства Азербайджана, будут переселены 2 904 человека.
Напомним, что марте текущего года Кабинет министров принял постановление об утверждении генерального плана развития города Физули до 2040 года. Согласно генплану, общая протяженность дорожно-уличной сети города составит 87,5 километра. Проектные работы по 18-километровому участку уже завершены и переданы в Управление государственной экспертизы МЧС, и после прохождения экспертизы ориентировочно в конце апреля здесь начнется прокладка городской дорожной сети. Примечательно, что в прошлом году в населенных пунктах этого района очищено от мин и неразорвавшихся боеприпасов 1536 гектаров земли и тем самым созданы условия для начала строительных работ. Напомним, что в свое время в Физулинском районе армянскими оккупантами было сооружено несколько укрепрайонов с высокой плотностью минных заграждений. Очистка этих опасных участков продолжается, и в ближайшей перспективе планируется обезопасить территорию в 2620 га.
Все перечисленное нацелено на возвращение бывших вынужденных переселенцев в город Физули уже в будущем году. «В этом направлении проводится разноплановая работа, так как для возвращения переселенцев необходимо ускорить исполнение других проектов, создав в Физулинском районе необходимую для проживания инфраструктуру. Так, в скором времени здесь начнется строительство центральной больницы, а Министерство образования приступит к созданию профлицея. Мы продолжаем работу, чтобы достичь всех этих целей», - подчеркнул зампред Госкомитета по градостроительству Н.Гумматов.
Напомним, что главной целью утвержденной главой государства в ноябре прошлого года I Госпрограммы Большого возвращения на освобожденные территории Азербайджана обозначено ускорение формирования коммунальной и социальной инфраструктуры, строительство жилья, развитие производства и создание новых рабочих мест для скорейшего возвращения в Карабахский и Восточно-Зангезурский экономические районы граждан страны. В частности, на освобожденных территориях к 2027 году планируется построить около трех с половиной десятков тысяч квартир и индивидуальных жилых домов, где будут поэтапно расселены 34,5 тысячи семей бывших вынужденных переселенцев.
Соответствующая работа ведется с июля прошлого года, и к началу марта этого года в «умное село» Агалы в Зангиланском районе уже заселились порядка 86 семей (420 человек). Здесь введено в эксплуатацию около 90 домов, а в недалеком будущем их число превысит 200 единиц. Промышленная и транспортно-логистическая зона, а также агропарк создаются в Джебраильском районе, где также будет сформирован жилой фонд для работников производственных кластеров. Масштабный проект по модернизации жилого фонда и строительству новых зданий осуществляется в Шуше, где наряду с этим планируется создание туристической инфраструктуры. Рекреационные кластеры будут созданы также в Кяльбаджаре и в поселке Суговушан Тертерского района, где создается туристическая зона и деловая активность переселенцев в немалой степени будет задействована в сфере гостеприимства и отдыха.
Однако наиболее масштабные проекты по восстановлению городской инфраструктуры запланированы в городе Агдам и соседних с ним селах: здесь строятся жилые и социальные объекты, создана промзона, резиденты которой уже полным ходом ведут строительство производственных цехов. «Первые жители вернутся в Агдам в 2025 году, до 2027 года в городе будут построены многоквартирные и малоэтажные дома почти на 10 тыс. квартир», - отметил недавно Н.Гумматов.
По словам исполнительного директора юридического лица публичного права «Служба восстановления, строительства и управления в Карабахском экономическом районе» Овсата Гамидова, на первом этапе в городе Агдам построят пять жилых кварталов, рассчитанных на более чем на 5 тысяч квартир, в которых будут проживать порядка 24 тысяч человек. Ну а в целом в долгосрочной перспективе в Агдам и близлежащие села планируется переселить 42 тысячи человек.