26 Մայիսի 2023 09:43
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նախադրյալներ կան տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ադրբեջանի համագործակցությունը ԵվրԱզԷՍ-ի անդամ երկրների հետ, բացառությամբ Հայաստանի, հաջողությամբ զարգանում է արդեն 30 տարի»,- ասել է Ալիևը՝ ելույթ ունենալով Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում։
«Առկա են լուրջ նախադրյալներ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա», - ասել է Ադրբեջանի առաջնորդը։ Այդ կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ հինգշաբթի օրը Մոսկվայում ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ կկայանա Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը։

Ильхам Алиев указал на наличие предпосылок для нормализации отношений Баку и Еревана
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что есть предпосылки для нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного признания территориальной целостности, передает ТАСС.
«Сотрудничество Азербайджана со странами - членами ЕврАзЭС за исключением Армении успешно развивается на протяжении 30 лет», - сказал Алиев, выступая в четверг на расширенном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
«Существуют серьезные предпосылки нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного признания территориальной целостности и суверенитета», - сказал азербайджанский лидер. В этой связи он напомнил, что в четверг в Москве по инициативе российской стороны состоится трехсторонняя встреча глав России, Армении и Азербайджана.
«Я считаю, что есть возможности для выхода на мирное соглашение, тем более принимая во внимание то, что Армения официально признала Карабах частью Азербайджана», - сказал Алиев.