Քանի՞ հայ է օգտվել Լաչինի սահմանային անցակետից Թվերը հրապարակվել են
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի ճանապարհին սահմանային անցակետի ստեղծումը անհրաժեշտ միջոց էր այդ անօրինական գործողությունները կասեցնելու համար»։
Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Ռովշան Սադըգբեյլին՝ Մշտական խորհրդի նիստում Հայաստանի արտգործնախարարին ուղղված պատասխանում, հայտնում է Caliber.Az-ը։
«Միևնույն ժամանակ, համապատասխան պայմաններ են ստեղծվել Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում բնակվող հայկական ծագումով բնակիչների երկու ուղղություններով թափանցիկ և կանոնավոր անցման համար։ Սահմանային անցակետի ստեղծման օրվանից՝ ապրիլի 23-ից առ այսօր, չնայած հայկական կողմի խոչընդոտելու փորձերին և կեղծ քարոզչությանը, այս անցակետով սահմանը հատել է 1927 մարդ»,- նշել է դեսպանը։

Сколько армян воспользовалось ППП «Лачин»? Названы цифры
«Создание Азербайджаном пограничного контрольно-пропускного пункта на Лачинской дороге было необходимой мерой для пресечения этих незаконных действий».
Как сообщает АПА, об этом заявил постоянный представитель Азербайджана при ОБСЕ посол Ровшан Садыгбейли в своем ответе главе МИД Армении на заседании Постоянного совета.
«В то же время созданы соответствующие условия для прозрачного и упорядоченного перехода проживающих в Карабахском регионе Азербайджана жителей армянского происхождения в обоих направлениях. С момента создания пограничного контрольно-пропускного пункта - с 23 апреля по настоящее время, несмотря на попытки армянской стороны отговорить их от использования этого пункта пропуска и ложную пропаганду, 1927 человек пересекли границу, воспользовавшись пунктом пропуска», - отметил посол.