Սննդով բեռնված ավտոշարասյուն Բաքվից. լակմուսի թուղթ ղարաբաղցի հայերի համար Caliber.Az-ի ռեպորտաժը/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
30 Օգոստոսի 2023 11:24
Օգոստոսի 29-ին Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը 40 տոննա խմորեղենից բաղկացած երկու բեռնատար է ուղարկել Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի հայ բնակիչների համար։
«Մենք գտնվում ենք Ադրբեջանի Հանրապետության Պետական ռեզերվների գործակալության պահեստի տարածքում։ Այսօր Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության ներկայացուցիչները պարենային օգնությամբ բեռնատարներով Բաքվից կուղևորվեն Աղդամ»։
Քանի որ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն չի կարողացել բեռները Աղդամից Խանքենդի հասցնել Ադրբեջանի օրենսդրության և հաստատված միջազգային պրակտիկայի համաձայն, կան որոշակի ակնկալիքներ և հույսեր, որ այդ ջանքերը որոշակի նշանակություն կունենան և բեկում կմտցնեն այս դժվարին իրավիճակում: Ղարաբաղի հայ բնակիչների կարիքները հոգալու համար նախատեսված բեռը նախ կուղարկվի Աղդամ, որտեղից, ակնկալվում է, որ Աղդամ-Խանքենդի ավտոմայրուղով կհասցվի Խանքենդի, որը պատրաստ է աշխատել ամբողջ հզորությամբ:
«Հուսով ենք, որ այս քայլը դրական կընդունվի Խանքենդիում ապրող հայերի և միջազգային հանրության կողմից։ Եթե մենք կարողանանք ապագայում իրականացնել գնահատման գործընթացը, ապա կկարողանանք նրանց մատակարարել նաև անհրաժեշտ այլ ապրանքներ»,- ասել է Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության նախագահ Նովրուզ Ասլանը: «Հասարակության փիլիսոփայությունը կայանում է օգնել մեջ բոլոր կարիքավորներին՝ անկախ նրանց ռասայից, կրոնից կամ ազգությունից»:
Կազմակերպության գործադիր քարտուղար Ջեյհուն Միրզոևը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Բաքվից ուղարկված բեռը կհասնի իր վերջնական նպատակակետին, ասել է. «Մենք չգիտենք, թե ինչ կլինի ապագայում։ Մենք որոշեցինք օգնել բոլոր կարիքավորներին: Նրանք ողջ աշխարհին հայտարարում են, որ տառապում են հումանիտար լուրջ աղետից։ Անկախ կրոնից ու ազգությունից՝ մենք պետք է օգնենք բոլոր կարիքավորներին»։
Ադրբեջանը բազմիցս առաջարկել է օգտագործել Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհը՝ սննդամթերքի մեծ ավտոշարասյուններ ուղարկելու համար։ Հուլիսի 15-ին Ադրբեջանը և Հայաստանը համաձայնության են եկել Լաչինի և Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհների փոխլրացման սկզբունքի շուրջ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ առաջինը գործում է բժշկական օգնության կարիք ունեցող Ղարաբաղի հայ բնակիչներին տեղափոխելու և դեղամիջոցներ մատակարարելու համար, երկրորդ երթուղու հսկայական ներուժը, ցավոք, դեռ չի իրացվել։ Աղդամով անցնող երթուղու նշանակությունը նշվել է նաև օգոստոսի 16-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում։
Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերության ջանքերը ևս մեկ լակմուսի թուղթ է, որը պետք է պատասխանի այն հարցին, թե Ղարաբաղի շրջանի հայերի վիճակը հումանիտար, թե՞ քաղաքական բնույթ է կրում: Միանգամայն ակնհայտ է, որ եթե անջատողականները հրաժարվեն պարենային բեռներից, ապա իրավիճակը, որն աշխարհին ներկայացվում է որպես Ղարաբաղի հայերի «շրջափակում», ավելի քան ինքնապարտադրված կթվա։

Продконвой из Баку: лакмусовая бумага для карабахских армян
29 августа Азербайджанское общество Красного Полумесяца отправило два грузовика с продовольственным грузом, состоящим из 40 тонн мучных изделий, предназначенных для армянских жителей Карабахского региона Азербайджана.
«Мы находимся на территории склада Агентства государственных резервов Азербайджанской Республики. Сегодня представители Азербайджанского общества Красного Полумесяца вместе с грузовиками с продовольственной помощью отправятся из Баку в Агдам».
В связи с тем, что Международный Комитет Красного Креста не смог доставить груз из Агдама в Ханкенди в соответствии с азербайджанским законодательством и сложившейся международной практикой, есть определенные ожидания и надежды на то, что эти усилия будут иметь определённое значение и приведут к прорыву в этой непростой ситуации. Груз, предназначенный для удовлетворения потребностей жителей Карабаха армянского происхождения, сначала будет отправлен в Агдам, откуда, как ожидается, будет доставлен в Ханкенди по автомагистрали Агдам-Ханкенди, которая готова работать на полную мощность.
«Мы надеемся, что этот шаг будет положительно воспринят проживающими в Ханкенди армянами и международным сообществом. Если мы сможем провести процесс оценки в будущем, мы сможем доставить и другую необходимую им продукцию», - сказал президент Азербайджанского общества Красного Полумесяца Новруз Аслан. - Философия Общества заключается в том, чтобы помочь каждому нуждающемуся, независимо от его расовой, религиозной или национальной принадлежности».
Исполнительный секретарь Общества Джейхун Мирзоев, отвечая на вопрос о том, доедет ли отправленный из Баку груз до конечного пункта назначения, сказал: «Мы не знаем, что произойдёт в будущем. Мы решили помочь всем нуждающимся. Они объявили всему миру, что страдают от серьёзной гуманитарной катастрофы. Независимо от религии и национальности, мы должны помогать всем нуждающимся».
Азербайджан неоднократно предлагал использовать дорогу Агдам-Ханкенди для отправки крупных продовольственных конвоев. 15 июля Азербайджан и Армения договорились о принципе взаимодополняемости дорог Лачин и Агдам-Ханкенди. Несмотря на то, что первая функционирует для перевозки нуждающихся в медицинской помощи армянских жителей Карабаха и доставки медикаментов, огромный потенциал второго маршрута, к сожалению, до сих пор не реализован. Значимость маршрута, проходящего через Агдам, была отмечена и на заседании Совета Безопасности ООН 16 августа.
Усилия Азербайджанского общества Красного Полумесяца - это еще одна лакмусовая бумажка, которая должна дать ответ на вопрос, носит ли ситуация, в которой оказались армяне Карабахского региона, гуманитарный или политический характер. Совершенно очевидно, что если сепаратисты откажутся от продовольственного груза, то ситуация, которая представляется миру как «блокада» карабахских армян, будет казаться более чем самонавязанной.