Իտալիան Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներին առաջարկել է հանդիպել Հռոմում
Իտալիայի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանություններին առաջարկել է Հռոմի միջնորդությունը Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար։ Նա, մասնավորապես, երկու պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներին հրավիրել է հանդիպել Իտալիայի մայրաքաղաքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Երեկ ես հանդիպեցի Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հետ և նրանց առաջարկեցի Իտալիայի միջնորդությունը, մասնավորապես՝ հանդիպում Հռոմում», - ասել է նա լրագրողներին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում։ Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավարի խոսքով՝ երկու նախարարներն էլ հետաքրքրություն և պատրաստակամություն են հայտնել հանդիպել Հռոմում։
«Այսօր մենք փաստաթուղթ կուղարկենք Ադրբեջանի և Հայաստանի կառավարություններին, որտեղ արտացոլված կլինի Իտալիայի առաջարկը», - հավելել է Թայանին։

В Италии предложили главам МИД Азербайджана и Армении встретиться в Риме
Вице-премьер и глава МИД Италии Антонио Таяни предложил властям Азербайджана и Армении посредничество Рима для урегулирования ситуации вокруг Карабаха. В частности, он предложил главам внешнеполитических ведомств двух государств встречу в итальянской столице, передает ТАСС.
«Я вчера встретился с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении и предложил им итальянское посредничество, в частности, встречу в Риме», - сказал он журналистам на полях 78-й сессии Генассамблеи ООН. По утверждению главы МИД Италии, оба министра выразили заинтересованность и готовность встретиться в Риме.
«Сегодня мы направим документ правительствам Азербайджана и Армении», где будет проиллюстрировано предложение Италии, добавил Таяни.