22 Սեպտեմբերի 2023 11:04
Ղարաբաղում անօրինական ռեժիմի անցկացրած ընտրությունները անհանգստացրել են և՛ Ադրբեջանին, և՛ Հայաստանին:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Haber Global-ին, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղում անջատողական հայկական ուժերի դեմ իրականացվող լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումները հաջողությամբ ավարտվեցին 24 ժամից էլ քիչ ժամանակում:
Այնտեղ «նախագահական ընտրություններ» անցկացնելու փորձը լրջորեն անհանգստացրել են և՛ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, և՛ Ադրբեջանին։ Ադրբեջանը սա համարեց որպես իրավիճակը դեռ թեժացնող գործընթաց։ Զգուշացումներ տրվեցին, սակայն ոչինչ չփոխվեց։
Ընդհակառակը, գործընթացը շարունակվեց, որից հետո Ադրբեջանը նույնպես քայլ կատարեց: Եվ նա արագ ավարտեց իր գործողությունը։ Ինձ տեղեկացրեցին, որ մոտ 90 կարևոր թիրախ է խոցվել»,- նշել է Թուրքիայի առաջնորդը։
Էրդողանն ասել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հակաահաբեկչական միջոցառումների վերաբերյալ. «Նա շնորհակալություն հայտնեց ինձ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իմ ելույթի համար»։

Президент Турции рассказал об антитеррористических мерах, реализуемых Азербайджаном
Выборы, проведенные так называемым режимом в Карабахском регионе, обеспокоили и Азербайджан, и Армению.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на Haber Global, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
По его словам, локальные антитеррористические меры, реализованные Азербайджаном против сепаратистских армянских сил в Карабахе, были успешно завершены менее чем за 24 часа:
«Попытка провести там «президентские выборы» серьезно обеспокоила и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, и Азербайджан. Азербайджан расценил это как процесс, который все еще нагревает обстановку. Были сделаны предупреждения, но, несмотря на это, ничего не изменилось. Наоборот, процесс продолжился, после чего и Азербайджан также сделал шаг. И он завершил свою операцию быстро. Мне сообщили, что были поражены около 90 важных целей»,- отметил турецкий лидер.
Эрдоган сообщил, что имел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым по поводу антитеррористических мер: «Он поблагодарил меня за мое выступление на Генеральной Ассамблее ООН».