22 Սեպտեմբերի 2023 16:50
Ղարաբաղի բնակիչների տեղափոխումը Հայաստան կարող է տեղի ունենալ այն դեպքում, եթե նրանց համար անհնար լինի ապրել իրենց տներում։ Այդ նպատակով Հայաստանում պատրաստվել է 40 հազար տեղ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ղարաբաղից Հայաստան մեր հայրենակիցների հնարավոր տեղափոխման հետ կապված մեր դիրքորոշումը հետևյալն է. Դա տեղի կունենա այն ժամանակ, երբ արձանագրվի, որ նրանց համար անհնար կլինի ապրել իրենց տներում: Այս պահին նման վիճակն ակնհայտ է: Իսկ եթե իրավիճակը չբարելավվի, ապա այս խնդիրը կլինի մեր օրակարգում։ Մենք որոշակի աշխատանք ենք կատարել, և այժմ Հայաստանում 40 հազար տեղ է պատրաստվել»,- ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է նաև, որ Ղարաբաղից հայերի դուրս գալը Հայաստանի իշխանության պլան Ա-ն չէ, ընդհակառակը, պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի նրանք կարողանան իրենց տներում ապրել առանց վախի և անվտանգության մեջ։

22 Сентября 2023 12:06
Переезд жителей Карабаха в Армению может состояться в том случае, если их проживание в своих домах будет невозможно. Для этого в Армении подготовлено 40 тыс. мест.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства.
«Наша позиция, связанная с возможным переездом наших соотечественников из Карабаха в Армению, следующая. Это случится в том случае, когда будет зафиксировано, что их проживание в своих домах будет невозможно. На данный момент такая ситуация налицо. И если ситуация не улучшится, то эта проблема будет в нашей повестке. Мы провели определенную работу, и сейчас в Армении подготовлено 40 тыс. мест», - сказал Пашинян.
Он также отметил, что исход армян из Карабаха не является для правительства Армении планом А, наоборот, должно быть сделано все, чтобы они могли жить в своих домах без страха и в безопасности.