23 Սեպտեմբերի 2023 11:50
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Նյու Յորքում, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում հանդիպել է՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչի հետ։
Ինչպես «Կոմերսանտ»-ին հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են հումանիտար հարցեր՝ կապված Ուկրաինայում, Ղարաբաղում, Աֆղանստանում, Սուդանում և Սիրիայում տիրող իրավիճակի հետ։
«Ժամացույցները ճշտվել են Ռուսաստանի Դաշնությունում ԿԽՄԿ-ի աշխատանքի ներկայիս պարամետրերի հետ»,- պարզաբանել են ՌԴ ԱԳՆ-ում: Հանդիպման թեման էր՝ «մարդասիրական գործունեությունը հիմնական տարածաշրջանային ուղղություններում»։ ԱԳՆ-ում չեն հայտնում Սերգեյ Լավրովի և Միրյանա Սպոլյարիչի հանդիպման մանրամասները։

23 Сентября 2023 09:35
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на полях Генассамблеи ООН в Нью-Йорке встретился с президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Мирьяной Сполярич.
Как сообщили «Коммерсантъ» в МИД РФ, на встрече обсуждали гуманитарные вопросы, связанные с ситуацией на Украине, в Карабахе, Афганистане, Судане и Сирии.
«Состоялась сверка часов по текущим параметрам работы МККК в Российской Федерации»,— пояснили в российском внешнеполитическом ведомстве. Темой встречи стала «гуманитарная деятельность на основных региональных направлениях». Подробности встречи Сергея Лаврова с Мирьяной Сполярич в МИДе не раскрывают.