Իլհամ Ալիև. Ադրբեջանը Շուշայում վերականգնում է մզկիթները
Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևան հանդիպել են՝ ISESCO-ի գլխավոր տնօրեն Սալիմ բեն Մուհամմադ ալ-Մալիքի հետ։
Հանդիպմանը ընդգծվել է Ադրբեջանում անցկացվող 74-րդ միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսի կարևորությունը, որին մասնակցում են բազմաթիվ հյուրեր աշխարհի տարբեր երկրներից, և նշվել է, որ Ադրբեջանն արդեն դարձել է միջազգային հեղինակավոր միջոցառումների բարձր մակարդակով կազմակերպման վայր:
Սալիմ բեն Մուհամմադ ալ-Մալիքը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին՝ 2024 թվականին Ադրբեջանի Շուշա քաղաքին «Իսլամական աշխարհի մշակութային մայրաքաղաք» կոչումը շնորհելու կապակցությամբ։ Այս կոչումը շնորհվել է անցյալ շաբաթ Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում անցկացված՝ իսլամական աշխարհի մշակույթի նախարարների 12-րդ համաժողովի մասնակիցների միաձայն որոշմամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով այս որոշման ընդունման համար՝ Ադրբեջանի նախագահը բարձր է գնահատել այն որպես եղբայրության և գործընկերության օրինակ՝ նշելով, որ այս իրադարձությունն առանձնահատուկ հպարտություն է առաջացնում ողջ ադրբեջանական ժողովրդի մոտ։
Ընդգծելով, որ Շուշայում լայնածավալ վերականգնման և վերակառուցման աշխատանքներ են իրականացվում, Իլհամ Ալիևը գոհունակությամբ նշել է, որ այստեղ, այլ օբյեկտների հետ մեկտեղ, վերականգնվում են նաև մզկիթները, և այդ գործընթացը շարունակվում է։ Նախագահը հավելել է, որ լայնածավալ աշխատանքներ են տարվում նաև օկուպացիայից ազատագրված այլ տարածքներում։

Ильхам Алиев: Азербайджан восстанавливает мечети в Шуше ФОТО/ОБНОВЛЕНО
2 октября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с генеральным директором ИСЕСКО Салимом бин Мухаммадом аль-Маликом.
На встрече была подчеркнута значимость 74-го Международного астронавтического конгресса, который проводится в Азербайджане и в котором принимают участие многочисленные гости из разных стран мира, отмечено, что Азербайджан уже стал местом организации на высоком уровне престижных международных мероприятий.
Салим бин Мухаммад аль-Малик поздравил Ильхама Алиева с присвоением азербайджанскому городу Шуша звания «Культурная столица исламского мира» в 2024 году. Это звание было присвоено единогласным решением участников 12-й конференции министров культуры исламского мира, состоявшейся на прошлой неделе в столице Катара - Дохе.
Выразив благодарность за принятие данного решения, президент Азербайджана оценил его как пример братства и партнерства, отметив, что это событие вызывает особую гордость у всего азербайджанского народа.
Подчеркнув, что в Шуше проводятся масштабные восстановительные и реконструкционные работы, Ильхам Алиев с удовлетворением отметил, что здесь, наряду с другими объектами, восстановлены мечети и этот процесс продолжается. Президент добавил, что масштабные работы ведутся и на других освобожденных от оккупации территориях.
В ходе беседы была выражена уверенность в том, что успешное многолетнее сотрудничество между Азербайджаном и ИСЕСКО будет продолжаться и в дальнейшем.
2 октября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с генеральным директором ИСЕСКО