Սելջուկ Բայրաքթար. Թուրքիան և Ադրբեջանը պետք է զարգացնեն համագործակցությունը տիեզերական ոլորտում
TEKNOFEST փառատոնի խորհրդի նախագահ Սելջուկ Բայրաքթարը գոհունակություն է հայտնել՝ 50 տարի անց Ադրբեջանում Միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսի անցկացման կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բայրաքթարը լրագրողներին ասել է այսօր Բաքվում մեկնարկած՝ Միջազգային տիեզերագնացության 74-րդ կոնգրեսի հարթակներում։
Բայրաքթարը նշել է, որ կոնգրեսում Թուրքիան ներկայացված է՝ Տիեզերական գործակալության, տարբեր գերատեսչությունների, պաշտպանական Roketsan և Aselsan ընկերությունների ստենդներով։
Նրա խոսքով՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը պետք է համագործակցությունը զարգացնեն նաև տիեզերական ոլորտում։
«Այս կոնգրեսը տիեզերական ոլորտում ամենահեղինակավոր միջոցառումն է աշխարհում։ Մենք կցանկանայինք կոնգրեսը հյուրընկալել Թուրքիայում 2 տարի հետո»,- ասել է նա։

Сельчук Байрактар: Турция и Азербайджан должны развивать сотрудничество в космической сфере
Председатель правления фестиваля TEKNOFEST Сельчук Байрактар выразил удовлетворение проведением в Азербайджане Международного астронавтического конгресса спустя 50 лет.
Как сообщает Report, об этом Байрактар сказал журналистам на полях 74-го Международного астронавтического конгресса, стартовавшего сегодня в Баку.
Байрактар отметил, что Турция на конгрессе представлена стендами Космического агентства, различных ведомств, оборонных компаний Roketsan и Aselsan.
По его словам, Турция и Азербайджан должны развивать сотрудничество также и в космической сфере.
«Данный конгресс самое престижное мероприятие в космической сфере в мире. Мы бы хотели принять конгресс в Турции спустя 2 года», - сказал он.
Напомним, что на Международном астронавтическом конгрессе Турцию представляют 500 участников фестиваля TEKNOFEST.