Հայկական ԶԼՄ-ներ. գնդապետ Բադալյանը փախել է մարտի դաշտից
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գրում են հայկական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով Հայաստանի գլխավոր դատախազությանը։
«ՀՀ դատախազությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ հայտնի է դարձել, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 3-ին Հադրութի շրջանի Թուղ գյուղի Մեխակավանի զինվորական հոսպիտալ է դիմել՝ ՀՀ ԶՈւ 18-րդ հետևակային դիվիզիայի (42009 զորամաս) հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Մանուկ Բադալյանը՝ աջ ծնկահոդի վնասվածքի մասին հայտարարությամբ. Մանուկ Բադալյանի մոտ այտուցվել է միայն աջ ծնկահոդի հատվածը, տեղադրվել է հոդերի շարժունակությունը սահմանափակող ամրապնդիչ։ Չնայած դրան, գնդապետ Մանուկ Բադալյանը բարձրագույն հրամանատարությունից ցուցումներ է ստացել շարունակել ծառայողական պարտականությունների կատարումը, մասնավորապես՝ Հադրութ քաղաքում անձնակազմի հետ բարոյահոգեբանական աշխատանք տանել։ Հասկանալով, որ առողջական նկատառումներից ելնելով անհնար է դադարեցնել զինծառայությունը, Մանուկ Բադալյանը, մարտական գործողությունների ժամանակ վնասվածքի պատրանք ստեղծելու համար, աջ ծնկահոդի այտուցված հատվածը բազմիցս մշակել է յոդով, վիրակապել այն՝ նույն հեղուկով հաստ թաթախված վիրակապով՝ առաջացնելով աջ ծնկահոդի 2-րդ աստիճանի այրվածք:
2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին, ժամը 11:00-ից 12:00-ն, դիվիզիայի հրամանատարական կետ տեղափոխվելու ժամանակ գնդակոծվել է ավտոմեքենան, որում գտնվում էին գնդապետ Մանուկ Բադալյանը և նրա ծառայակիցը։ Գնդակոծության արդյունքում բեկորային վնասվածքներ է ստացել միայն վարորդը։ Նույն մեքենայում հայտնաբերված և վնասվածքներ չստացած Մանուկ Բադալյանը, օգտվելով այն հանգամանքից, որ ոչ ոք տեղեկություն չունի նրա վիճակի մասին, աշխատակիցներին հայտնել է, որ իբր վիրավորվել է գնդակոծության հետևանքով։ Դրանից հետո նա ուղարկվել է Հադրութի շրջանային բուժմաս, իսկ 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին ազատվել զբաղեցրած պաշտոնից։
2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Մանուկ Բադալյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ռազմական դրության ընթացքում խարդախությամբ զինվորական ծառայությունը դադարեցնելու կամ որոշակի պարտականություններ կատարելու համար։ 2023 թվականի սեպտեմբերի 29-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթին զուգահեռ այն փոխանցել Սյունիքի (Զանգեզուր-խմբ.) մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան»,- ասված է հաղորդագրությունում։

В Армении судят полковника, сбежавшего с поля боя во время 44-дневной войны.
«Согласно информации полученные в прокуратуре Армении, стало известно, что 3 октября 2020 года в Мехакаванский военный госпиталь села Туг Гадрутского района обратился заместитель командира 18-й стрелковой дивизии (в/ч 42009) ВС Армении полковник Манук Бадалян с заявлением о травме правого коленного сустава. У Манука Бадаляна была обнаружена только припухлость в области правого коленного сустава, и для ограничения подвижности сустава был установлен фиксатор. Несмотря на это полковник Манук Бадалян получил от высшего командования указание продолжить выполнение служебных обязанностей, в частности, провести морально-психологическую работу с личным составом в городе Гадрут. Понимая, что прекращение прохождения военной службы по состоянию здоровья невозможно, Манук Бадалян, чтобы создать иллюзию ранения в ходе боевых действий, неоднократно обрабатывал опухшую часть правого коленного сустава йодом, перевязал его густо пропитанным той же жидкостью бинтом, вызвав ожог 2-й степени правого коленного сустава.
10 октября 2020 года с 11:00 до 12:00 во время переброски на командный пункт дивизии автомобиль, в котором находились полковник Манук Бадалян и его сослуживец, был обстрелян. В результате обстрела осколочные ранения получил только водитель. Манук Бадалян, который был найден в той же машине и не получил никаких телесных повреждений, и пользуясь тем, что никто не имеет информации о его состоянии, сообщил сотрудникам, что якобы получил ранения в результате обстрела. После этого он был направлен в Гадрутскую районную медицинскую часть, и 10 октября 2020 года был освобожден от занимаемой должности.
27 сентября 2023 года против Манука Бадаляна было возбуждено публичное уголовное преследование за обманное приостановление военной службы или исполнения отдельных обязанностей в период военного положения. 29 сентября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение и передал его в суд первой инстанции Сюникской (Зангезур – ред.) области вместе с производством», - говорится в сообщении.