28 Նոյեմբերի 2023 12:51
«Հայաստանի կողմից ես կուզեի տեսնել գործնական քայլեր, հայտարարությունների մակարդակով կարող են հնչել տարաբնույթ բաներ, բայց երբ դրանց չեն հետևում գործնական քայլեր, իրավիճակը բոլորովին այլ է դառնում: Հիմա պահն է նման հայտարարություններ չանել, «տեղեկատվական աղմուկ չբարձրացնել», այլ պատրաստվել դիվանագիտական, քաղաքական ոլորտներում ու անել քայլ՝ դուրս գալ այդ կազմակերպություններից»:
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է քաղաքական գիտությունների դոկտոր, ազգային անվտանգության հարցերով փորձագետ Հրաչյա Արզումանյանը:
«Պետք չէ այլևս խոսել դրա մասին, որովհետև ամեն ինչ առանց այդ էլ հարթ չէ՝ կապված ուկրաինական պատերազմի ու Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցողի հետ, ու պետք չէ զայրացնել «վիրավոր արջին»: Ուղղակի պետք է պատրաստվել ու հրաժեշտ տալ: Դեկլարատիվ հայտարարությունների ժամանակն ավարտվել է, մենք հասցրել ենք Ռուսաստանին, ՀԱՊԿ-ի բոլոր երկրներին, որ իրենց արձագանքից դժգոհ ենք, նրանք այդ մասին արդեն գիտեն, հիմա իմաստ չունի այդ ամենը նորից ասելը: Եթե կողմնորոշվել ես, որոշումն ընդունել ես՝ գնա առաջ:
Ճիշտ կլինի, որ Հայաստանը մտածված մասնակցի այդ աշխատանքներին ու Արևմուտքի հետ համաձայնեցնի իր քայլերը ու հասարակությանը ևս այդ մասին տեղեկացնի, որ իրենք ևս կատարել են իրենց ընտրությունը:
Ես մինչև հիմա դեռ համոզված չեմ, որ Հայաստանի իշխանությունները վաղը չեն փոխի իրենց դիրքորոշումը, որովհետև գնացին Բրյուսել, Գրանադա, ինչ-որ բաներ ստորագրեցին, բայց հետո եկան ու հանրությանը հայտարարեցին, որ արտաքին քաղաքականության ոչ մի վեկտոր չեն փոխում: Բայց ես տեսնում եմ, որ վեկտորը փոխում է, ու փոխում է Արևմուտքը, դրա համար էլ ես կուզեի, որ Հայաստանի իշխանությունները ավելի հստակ քաղաքականություն վարեն ներքաղաքական կյանքում», - ընդգծել է Արզումանյանը:

Политолог Арзуманян: Армении надо попрощаться с Россией
«Мне бы хотелось увидеть практические шаги со стороны Армении. На уровне заявлений можно говорить разные вещи, но когда за ними не следуют практические шаги, ситуация становится совсем иной. Армении просто нужно собраться и попрощаться с Россией».
Как передает Caliber.Az, об этом заявил директор Центра стратегических исследований «Ашхар» Грачья Арзуманян в ходе своего интервью армянским СМИ.
«Понятно, что за эти тридцать лет зависимость от российской стороны достигла огромных размеров не только в военном смысле, но и практически во всех аспектах, в результате политики властей Армении. И если уж выбираться из всего этого, то делать это следует обдуманно, чтобы завтра в Армении не началась катастрофа.
Время декларативных заявлений прошло. Мы уже сообщили России и всем странам ОДКБ, что мы недовольны их реакцией. Они уже об этом знают, поэтому сейчас нет смысла говорить об этом снова. Если вы определились и приняли решение — вперед. И было бы правильно, если бы Армения вдумчиво участвовала в этих мероприятиях, согласовывала свои шаги с Западом и информировала общество о том, что они тоже сделали свой выбор.
Я до сих пор не уверен, что власти Армении завтра не изменят свою позицию. Они съездили в Брюссель, Гранаду, подписали какие-то документы, но затем пришли и заявили общественности, что не меняют никакого вектора внешней политики. Но я вижу, что вектор меняется, поэтому мне бы хотелось, чтобы власти Армении проводили более четкую политику во внутриполитической жизни», - подчеркнул Арзуманян.