«Հրապարակ».Արևմուտքը պահանջում է Փաշինյանից արտահերթ ընտրություններ անցկացնել
«Պաշտոնական շրջանակներում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների պահանջը նույնպես «նետել են» Արևմուտքից»։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է հայկական «Հրապարակ» պարբերականը։
«Նախկինում ասվում էր, որ կուսակցական նեղ հանդիպումներից մեկի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը, թեկուզ հպանցիկ, շոշափել է հրատապ թեմա՝ չբացառելով հաջորդ տարի ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը։ Փաշինյանը հասկանում է, որ ժամանակն աշխատում է իշխանությունների դեմ: Մի կողմից՝ Փաշինյանի կուսակցությունը գնալով վարկաբեկվում է, մյուս կողմից՝ մեծանում է նոր ընդդիմադիր ուժի ձևավորման հավանականությունը, ուստի նա որոշել է անակնկալի բերել ընդդիմադիրներին։
Ստացվում է, որ Արևմուտքն իր հերթին Փաշինյանից պահանջում է «հավատարմության երդում», որ Հայաստանը պետք է արագ պոկվի Ռուսաստանից և գնա դեպի Եվրոպա։ Փաշինյանի հավաստիացումների փոխարեն Արևմուտքն ակնկալում է, որ նոր ընտրությունների միջոցով կձևավորվի հակառուսական խորհրդարան, որին անպայման ներկա կլինեն Արամ Սարգսյանը (Հանրապետություն կուսակցության նախագահ – խմբ.) և այլ արևմտամետներ, իսկ այսօրվա խորհրդարանական ընդդիմությունը՝ բացահայտ ռուսամետ, տուն կգնա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

«Грапарак»: Запад требует от Пашиняна проведения досрочных выборов
«В официальных кругах циркулирует информация, что требование о досрочных парламентских выборах в Армении также «сбросили» с Запада».
«Ранее говорилось, что в ходе одного из узких партийных собраний Никол Пашинян хоть и мимолетно, но затронул актуальную тему, не исключив возможности проведения выборов в следующем году. Пашинян понимает, что время работает против власти. С одной стороны, партия Пашиняна все больше дискредитируется, с другой стороны, увеличивается вероятность формирования новой оппозиционной силы, поэтому он решил застать оппозиционеров врасплох.
Получается, что Запад, в свою очередь, требует от Пашиняна «присяги на верность», что Армения должна быстро оторваться от России и броситься в Европу. Вместо заверений Пашиняна Запад ожидает, что путем новых выборов будет сформирован антироссийский парламент, в котором обязательно будут присутствовать Арам Саргсян (председатель партии «Республика» - Ред.) и другие прозападники, а сегодняшняя парламентская оппозиция, откровенно пророссийская, отправится домой», - говорится в сообщении.