Նախագահ. Մեր պետական ներդրումային ծրագիրը հիմնականում ուղղված է լինելու ազատագրված մարզերին Ղարաբաղ և Արևելյան Զանգեզուր
09 Դեկտեմբերի 2023 12:36
Մեր պետական ներդրումային ծրագիրը հիմնականում ուղղված է լինելու ազատագրված մարզերին՝ Ղարաբաղին և Արևելյան Զանգեզուրին։ Նախ, որովհետև մենք պետք է հնարավորինս արագ վերաբնակեցնենք նախկին փախստականներին։ Մինչև 2026 թվականի վերջը մենք նախատեսում ենք վերաբնակեցնել ավելի քան 140 հազար մարդու։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Euronews հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Ընդգծելով ենթակառուցվածքային և բնակարանային, ինչպես նաև սոցիալական ենթակառուցվածքային նախագծերում զգալի միջոցների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ երկրի ղեկավարը նշել է. Միաժամանակ այս տարածքը, որը 30 տարի շարունակ գտնվել է օկուպացիայի տակ, մեծ ներուժ ունի գյուղատնտեսության, հիդրոէներգետիկայի, արևային և հողմային էներգիայի, զբոսաշրջության ոլորտներում։ Ուստի սա է լինելու պետական ներդրումային ծրագրի հիմնական ուղղությունը»։

Президент: Наша государственная инвестиционная программа в основном будет направлена на освобожденные регионы Карабах и Восточный Зангезур
09 Декабря 2023 10:20
Наша государственная инвестиционная программа в основном будет направлена на освобожденные регионы - Карабах и Восточный Зангезур. Во-первых, потому что нам необходимо как можно скорее расселить бывших беженцев. К концу 2026 года мы планируем переселить более 140 тыс. человек.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом Президент Ильхам Алиев заявил в интервью телеканалу «Евроньюс».
Подчеркнув необходимость вкладывать значительные средства в инфраструктурные и жилищные проекты, а также в проекты социальной инфраструктуры, глава государства отметил: «В то же время эта территория, которая на протяжении тридцати лет находилась под оккупацией, обладает большим потенциалом в области сельского хозяйства, гидроэнергетики, солнечной и ветровой энергетики, туризма. Поэтому это будет основным направлением государственной инвестиционной программы».