Փորձագետ Անանյան. Հայաստանի տնտեսությունը պղպջակ է
«Մենք գտնվում ենք ծանր վիճակում: Մեր տնտեսությունը կրիտիկական վիճակում է: Հարկաբյուջետային տեսանկյունից, երբ հարկերը հավաքվում են, բայց ծախսերը չեն կատարվում, դա նշանակում է, որ մենք գումար ենք հավաքում տնտեսությունից, բայց չենք կարող դրանք հետ վերադարձնել։ Տնտեսության դրական ու բացասական կողմերը որոշվում են ոչ թե հարկման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպմամբ, այլ նրանով, թե մենք կարող ենք ավելացնել տնտեսության կապիտալը, թե ոչ»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում ասել է՝ Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Ներկայումս Հայաստանի տնտեսության որակը պղպճակ է, իսկ տնտեսության կառուցվածքը գնալով վատթարանում է, և դա կապ չունի արձանագրված տնտեսական ակտիվության 9,4 տոկոս ցուցանիշի հետ։
Թվում է, թե լավ է, բայց եթե նայենք տնտեսության կառուցվածքին, ապա կտեսնենք, որ առևտուրն աճել է 10 տոկոսով, ծառայությունները՝ 2,4 տոկոս, արդյունաբերությունը՝ 1 տոկոս, շինարարությունը՝ 0,7 տոկոս։ Սակայն, գյուղատնտեսությունը անկում է ապրում։ Ստացվում է, որ տնտեսական աճի հիմնական մասը գալիս է առևտուրից և ծառայություններից, բայց դրանք չեն աջակցում երկրին, հատկապես, որ դրանք պայմանավորված են ներքին գործոններով և ժամանակավոր հանգամանքներով, այնպիսին, ինչպես ռուսների կենսունակությունը»,- ասել է Անանյանը։

Эксперт Ананян: Экономика Армении — это пузырь
«Мы находимся в сложной ситуации. Наша экономика находится в критическом состоянии. С фискальной точки зрения, когда налоги собираются, а расходы не исполняются, это означает, что мы собираем деньги из экономики, но не можем вернуть их обратно. Положительные и отрицательные стороны экономики определяются не эффективной организацией процесса налогообложения, а тем, сможем ли мы увеличить капитал экономики или нет».
Как передает Caliber.Az, об этом заявил бывший председатель комитета государственных доходов Армении Давид Ананян в интервью армянским СМИ.
«В настоящее время качество экономики Армении представляет собой пузырь, а структура экономики ухудшается, и это не имеет ничего общего с зафиксированным индексом экономической активности в 9,4 процента.
Вроде бы хорошо, но если мы посмотрим на структуру экономики, то увидим, что торговля выросла на 10 процентов, услуги на 2,4 процента, промышленность на 1 процент, строительство на 0,7 процента. Однако сельское хозяйство падает. Получается, что основную часть экономического роста составляют торговля и услуги, но они не поддерживают страну, тем более что они вызваны внутренними факторами и временными обстоятельствами, такими как жизненный тонус россиян», – сказал Ананян.