Քաղաքականություն  28 Մարտի 2024 - 16:57
Նոր Կալեդոնիայի մայրաքաղաք Նումեայում հերթական բողոքի ակցիան է տեղի ունեցել ընդդեմ ֆրանսիական նեոգաղութատիրության, որին մասնակցել են հազարավոր մարդիկ։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, ակցիայի մասնակիցները կարգախոսներ են վանկարկել՝ ընդդեմ Ֆրանսիայի նեոգաղութատիրական քաղաքականության և պահանջել անկախություն։
Ակցիային մասնակցած Նոր Կալեդոնիայի կառավարության նախագահ Լուի Մապոն ելույթ է ունեցել ցուցարարների առջև։
Մասնակիցները բարձրացրել են Ադրբեջանի, ՄԱԿ-ի և Նոր Կալեդոնիայի դրոշները։
Մասնակիցները Ադրբեջանի դրոշը կրել են առաջին շարքերում՝ ի նշան երախտագիտության նեոգաղութատիրության դեմ պայքարում մեր երկրի կողմից Նոր Կալեդոնիային ցուցաբերած աջակցության համար, նրանցից ոմանց շապիկների վրա կային Ադրբեջանի և Կանակիի դրոշների պատկերներ։

ПОЛИТИКА  28 Марта 2024 - 15:02
В столице Новой Каледонии - Нумеа прошла очередная акция протеста против французского неоколониализма, в которой приняли участие тысячи людей.
Как сообщает Report, участники акции скандировали лозунги против неоколониальной политики Франции, требовали независимости.
Принявший участие в акции председатель правительства Новой Каледонии Луи Мапо выступил перед протестующими.
Участники подняли флаги Азербайджана, ООН и Новой Каледонии.
Азербайджанский флаг участники несли в первых рядах в знак благодарности за поддержку, оказываемую нашей страной Новой Каледонии в борьбе с неоколониализмом, у некоторых из них на рубашках были изображения флагов Азербайджана и канаков.