27 Ապրիլի 2024 10:00
Հայ օլիգարխի, մոռացության մատնված «ԼՂՀ» անջատողական խունտայի նախկին «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանի՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի թեկնածության մասին անհեթեթ տեղեկությունը հերթական անգամ հաստատեց այն փաստը, որ հատկապես մեծ գումարներն են հանդիսանում Արևմուտքում հայկական անջատողականության քարոզչության հիմնական աղբյուրը։ Մասնավորապես, դրա մասին է վկայում այն , որ Բաքվում կալանքի տակ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի հերոսացման և ազատ արձակման լայն քարոզչական արշավում ներգրավվել են աշխարհի հայտնի փիառ ընկերություններ, որոնց շարքում է դեռ 1952 թվականին հիմնված՝ միջազգային հասարակության և ռազմավարական կապերի հարցերով «EDELMAN» գործակալությունը։
Սկսենք նրանից, որ Վարդանյանի աջակցության փիառ արշավը սկսվել է դեռ նրա Ղարաբաղում ապօրինի գտնվելու ժամանակ, իսկ այնուհետև, այն բանից հետո, երբ հայկական ԶԼՄ-ներում հայտնվեց տեղեկատվություն այն մասին, որ նա իբր հացադուլ է հայտարարել քննչական մեկուսարանում՝ նրա ընտանիքի անդամների օժանդակությամբ շարունակվել է CNN-ի նման հեղինակավոր հարթակներում։ Առկա է այն փաստը, որ արևմտյան ընկերությունները, հայերի մեծ ֆինանսական ներդրումների շնորհիվ, ակտիվորեն զբաղվում են Ուկրաինայում անջատողականությանը և պատերազմին անմիջապես աջակցող օլիգարխի փիառով, և ձգտում են միջազգային հանրության աչքում նրան գրեթե «հերոս» ներկայացնել։ Այո, Ռուբեն Վարդանյանը իրեն որպես անջատողականության ջերմեռանդ կողմնակից է դրսևորել ոչ միայն Ադրբեջանում, այլ նաև Ուկրաինայում, և դա ակնհայտորեն հաստատում է Գերագույն Ռադայի պատգամավորների սուր արձագանքը՝ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի նրա առաջադրմանը։
«Մենք անընդունելի և անհեթեթ ենք համարում Խաղաղության մրցանակի համար մի մարդու առաջադրումը, ով աջակցում է ահաբեկչությանը և անջատողականությանը, ներգրավված է կոռուպցիոն սկանդալներում, հովանավորում է պատերազմները։ Նա Ուկրաինայի թշնամին է»,- ասվում է ուկրաինացի պատգամավորների ուղերձում։
Հիշեցնենք, որ Վարդանյանը 2023 թվականին ընդգրկվել է ուկրաինական «Խաղաղարար» պատժամիջոցային բազայում, որում նա հաշվառված է որպես անհապաղ կալանավորման և Ուկրաինայի ու ՆԱՏՕ-ի երկրների իրավապահ մարմիններին փոխանցմանը ենթակա անձ։
Ուկրաինացի պատգամավորները Նոբելյան կոմիտեին կոչ են արել մերժել Վարդանյանի հանցակիցների դիմումը՝ պահանջելով անհապաղ արտահանձնել հանցագործին։ Ժողովրդական ընտրյալները նշել են, որ 2022-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի 46 անդամները կողմ են քվեարկել Վարդանյանի դեմ անձնական պատժամիջոցների կիրառմանը, իսկ 2019-ին Եվրամիության 22 պատգամավորները հանդես են եկել որպես Ուկրաինայում անջատողականության կողմնակից Վարդանյանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու նախաձեռնությամբ։ Նրանք նաև ուշադրություն են դարձնում այն փաստին, որ միջազգային այնպիսի հայտնի լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են «Politoco»-ն, «Washington Times»-ը, «The Hill»-ը և «Al-Jazeera»-ն Վարդանյանին անվանում են «Մոսկվայի մարդ»: Գերագույն Ռադայի պատգամավորները ուշադրություն են հրավիրել այն փաստի վրա, որ հատկապես ռուսական «РБК» հրատարակությունն է հանդես եկել այս՝ հեղինակավոր մրցանակին Վարդանյանի առաջադրման մասին լուրերի սկզբնաղբյուրի դերում։
Միևնույն ժամանակ, բացի «EDELMAN»-ի նման ամերիկյան փիառ ընկերություններից, որոնց գործունեությունը Caliber.Az-ը արդեն մանրամասն նկարագրել է իր նախորդ հրապարակումներում, Ռուսաստանի որոշ կառույցների հետ սերտ կապեր ունեցող հայ օլիգարխ Վարդանյանին աջակցում է այդ թվում նաև ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը, ով հայտնի է իր խիստ հակաադրբեջանական դիրքորոշմամբ։ Ադրբեջանական կողմին հայտնի են Վարդանյանի հետ USAID-ի ղեկավարի շատ սերտ շփումների մանրամասները, իսկ ինքը՝ Փաուերը, այդ թվում նաև «Ավրորա» մրցանակի կոմիտեի անդամ է, որի նախաձեռնողն ու հովանավոր է հանդիսանում նախկին ղարաբաղցի անջատողականը։ Այս առումով ողջամիտ հարց է ծագում. այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ ամերիկյան բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու լրատվական կայսրությունները զբաղվում են Ռուսաստանի հետ կապ ունեցող և արևմտամետ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնանկ անել փորձած օլիգարխի քարոզչությամբ։ Փողի հոտ չի՞ գալիս: Ակնհայտորեն։
Արեւմուտքի քաղաքականությունը խարսխվում է մեծ փողերի վրա, որոնց շնորհիվ առաջ է մղվում անջատողականության եւ նրա մեղսակիցների, այդ թվում նաև Ռուբեն Վարդանյանի հզոր քարոզչությունը։ Եվս մեկ հետաքրքիր փաստ, որն արժանի է ուշադրության։ Գաղտնիք չէ, որ Վարդանյանը հանդիսանում է այսպես կոչված, «դժհ»-ի նախկին ղեկավար, իսկ այժմ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր, Դոնբասում և 2014 թվականին Ղրիմում անջատողականությունը հրահրելու համար պատասխանատու, ուկրաինական կոլլաբորացիոնիստներից մեկի՝ Ալեքսանդր Բորոդայի հովանավորներից մեկը։
Ինչ վերաբերում է Արևմուտքում Վարդանյանի հզոր փիառ արշավին, ապա այստեղ հարկ է նշել, որ Ադրբեջանը՝ օլիգարխի հանցագործությունների անհերքելի ապացույցների բազա ունի։ Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին Վարդանյանը հայտնել էր՝ ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և Ղարաբաղ տեղափոխվելու մտադրության մասին։ Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվելը պայմանավորված էր արեւմտյան պատժամիջոցներից խուսափելու նրա ցանկությամբ։
Վարդանյանը Ադրբեջանի իրավապահների կողմից ձերբակալվել է 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ ազատագրված Ղարաբաղից Հայաստան փախչելու փորձի ժամանակ։ Վարդանյանին ներկայացվել են՝ ահաբեկչությունը ֆինանսավորելու, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումներ կամ խմբավորումներ ստեղծելու և դրանց գործունեությանը մասնակցելու, Ադրբեջանի պետական սահմանը ապօրինի հատելու մեղադրանքներ։ Հայտնի է, որ Վարդանյանը, ժամանելով Ղարաբաղ, ապօրինի հատել է Ադրբեջանի պետական սահմանը՝ մտնելով ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավոր տեղակայման տարածք, և ակտիվորեն մասնակցել է զինված խմբերի կազմակերպմանը, այդ հանցախմբերին մատակարարել է զենք և զինամթերք։ Լինելով անջատողական ռեժիմի մնացորդների առաջնորդներից մեկը՝ Վարդանյանը բազմիցս սպառնացել է Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը, իր գործունեությամբ նպաստել է Ղարաբաղում «գորշ գոտու» պահպանմանը, ինչպես նաև խոչընդոտել է ադրբեջանցի հարկադիր վերաբնակների՝ Խանքենդի, Խոջալու և այլ բնակավայրեր վերադարձին։ Բացի այդ, Վարդանյանը բազմիցս հանդես է եկել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ սադրիչ հայտարարություններով։ Այսպես, Սթիվեն Սաքուրի հետ «BBC Hard Talk» հաղորդման ժամանակ նա հայտարարել է. «Մենք չենք կարող մեզ պատկերացնել որպես Ադրբեջանի մաս։ Մենք՝ առանձին երկիր ենք։ Խոսքս «Արցախի» մասին է։ «Արցախը» չի ուզում լինել Ադրբեջանի մաս». Իսկ «Forbes» ամսագրին տված հարցազրույցում Վարդանյանը խոսել է առասպելական «արցախի ժողովրդի» մասին և սպառնացել է Ադրբեջանին։
«Դա ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձը Ադրբեջանի վրա շատ թանկ է նստելու նաև ուղղակի զոհերի տեսակետից», - այն ժամանակ հայտարարել է նա։
Տեղին է հիշել նաև այն մասին, թե ինչպես էր Վարդանյանը բացահայտ հերոսացնում «Նեմեսիս» գործողությունը կատարած հայ ահաբեկիչներին, որի արդյունքում սպանվել են թուրք և ադրբեջանցի քաղաքական և ռազմական գործիչներ, ինչպես նաև դիվանագետներ։
Ի դեպ, օրերս հայ բլոգեր Ռոման Բաղդասարյանը սոցցանցում կիսվել է Վարդանյանի ներկայիս սադրիչ գործունեության հետ ուղղակիորեն առնչվող ուշագրավ տեղեկությամբ։ Նա, մասնավորապես, հայտնել է այն մասին, որ Տավուշում (Թովուզգալա-Խմբ.), ներկայիս բողոքի ցույցերը, որոնք առաջացել են չորս գյուղերը Բաքվին վերադարձնելու Երևանի որոշմամբ՝ կազմակերպել է Վարդանյանի կուսակցությունը։ «Նոյեմբերյանի (Բարանա-Խմբ.) բնակիչները ինձ գրել են, որ Տավուշի ակցիաների հետևում կանգնած են «Ապրելու երկիր» կուսակցության (Վարդանյանի կուսակցություն-Խմբ.) կողմից վճարված մարդիկ, և որ Ալավերդիում գտնում են կանանց ու չքավորներին և խնդրում են փողի համար նստել Տավուշի ճանապարհներին»։
«Ռուբեն Վարդանյան, դու նույնիսկ Բաքվի բանտում նստած՝ վիշտ ես բերում քո ժողովրդին։ Աստվածը կպատժի և՛ քեզ, և՛ քո կուսակցությանը»,- գրել է Բաղդասարյանը։
Այս փաստը խոսում է այն մասին, որ Վարդանյանի սադրիչ գործունեությունը ուղղված է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Հայաստանի շահերի դեմ, որի ապագան բացարձակապես չեն մտահոգում Արևմուտքում հայկական անջատողականության մեղսակիցներին, որոնց առաջնագծում են «EDELMAN»-ը և «CNN»-ը։ Եվ ահա արևմտյան քաղաքական գործիչները և մեդիա ռեսուրսները նրան, նման ծառայողական ցանկով հանդերձ արժա՞նի են համարել Խաղաղության Նոբելյան մրցանակին: Թեև ինչու՞ ենք մենք այստեղ զարմանում։ Մի՞թե սրանք այն նույն ուժերը չէին, որոնք Միխայիլ Գորբաչովին Նոբելյան դափնեկիր դարձրին այն բանից հետո, երբ նրա ձեռքերը մինչև արմունկները հայտնվեցին Ալմաթիի, Թբիլիսիի և Բաքվի անմեղ զոհերի արյան մեջ։

АНАЛИТИКА  25 Апреля 2024 - 18:20
Нелепая информация о выдвижении кандидатуры армянского олигарха, бывшего «государственного министра» канувшей в Лету сепаратистской хунты «НКР» Рубена Варданяна на Нобелевскую премию мира, в очередной раз подтвердила тот факт, что именно большие деньги являются главным источником пропаганды армянского сепаратизма на Западе. В частности, об этом свидетельствует то, что к широкой пропагандистской кампании по героизации и освобождению находящегося под арестом в Баку Рубена Варданяна были привлечены известные PR-компании мира, среди которых основанное еще в 1952 году американское международное агентство по связям с общественностью и стратегическим коммуникациям EDELMAN.
Начнем с того, что пиар-кампания в поддержку Варданяна была развернута еще во время его незаконного нахождения в Карабахе, а затем была продолжена при содействии членов его семьи на таких авторитетных платформах, как CNN, после того, как появилась информация в армянских СМИ о том, что якобы он начал голодовку в СИЗО. Налицо тот факт, что западные компании благодаря крупным финансовым вложениям армян активно занимаются пиаром олигарха, напрямую поддерживающего сепаратизм и войну в Украине, и стараются выставить его чуть ли не «героем» в глазах международного сообщества. Да, Рубен Варданян зарекомендовал себя как ярый адепт сепаратизма не только в Азербайджане, но и в Украине, и это наглядно подтверждает острая реакция депутатов Верховной Рады на выдвижение его кандидатуры на Нобелевскую премию мира.
«Мы считаем неприемлемым и абсурдным выдвигать на премию мира кандидатуру человека, который поддерживает терроризм и сепаратизм, участвует в коррупционных скандалах, спонсирует войны. Он — враг Украины», — говорится в обращении украинских депутатов.
Напомним, что в 2023 году Варданян был включен в украинскую санкционную базу «Миротворец», в которой он значится как лицо, подлежащее немедленному задержанию и передаче в правоохранительные органы Украины и стран НАТО.
Украинские депутаты призвали Нобелевский комитет отклонить заявку пособников Варданяна, потребовав немедленной выдачи преступника. Народные избранники отметили, что в 2022 году 46 членов Конгресса США проголосовали за введение персональных санкций против Варданяна, а в 2019 году 22 депутата Евросоюза внесли инициативу по введению санкций против Варданяна как сторонника сепаратизма на Украине. Они также обращают внимание на то, что такие известные международные СМИ, как «Politoco», «Washington Times», «The Hill», «Al-Jazeera» называют Варданяна «человеком Москвы». Депутаты ВР обратили внимание на то, что именно российское издание РБК выступило в роли первоисточника новости о номинации Варданяна на получение этой престижной премии.
Вместе с тем помимо американских PR-компаний вроде EDELMAN, о деятельности которой Caliber.Az уже подробно рассказывал в своих предыдущих публикациях, армянского олигарха Варданяна, имеющего тесные связи с определенными структурами в России, поддерживает в том числе и руководитель Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр, хорошо известная своей ярко выраженной антиазербайджанской позицией. Азербайджанской стороне известны подробности очень тесных контактов главы USAID с Варданяном, а сама Пауэр, к тому же, состоит еще и членом комитета по присуждению премии «Аврора», инициатором и спонсором которой является бывший карабахский сепаратист. В этой связи возникает резонный вопрос: как же так получается, что американские высокопоставленные чиновники и медиа-империи занимаются пропагандой олигарха, связанного с Россией и пытавшегося сместить прозападного премьера Армении Никола Пашиняна? Деньги не пахнут? Очевидно.
Политика Запада зиждется на больших деньгах, благодаря которым продвигается мощная пропаганда сепаратизма и его пособников, в том числе и Рубена Варданяна. Еще один любопытный факт, заслуживающий внимания. Не секрет, что Варданян является одним из спонсоров бывшего главы так называемой «днр», а ныне депутата Госдумы России Александра Бородая — одного из украинских коллаборационистов, ответственных за разжигание сепаратизма на Донбассе и в Крыму в 2014 году.
Что до мощной пиар-кампании на Западе в поддержку Варданяна, то здесь следует отметить, что у Азербайджана имеется неопровержимая доказательная база преступлений олигарха. Напомним, в сентябре 2022 года Варданян сообщил о намерении отказаться от российского гражданства и переехать в Карабах. Отказ от гражданства РФ был обусловлен его желанием избежать западных санкций.
Варданян был задержан азербайджанскими правоохранительными органами в сентябре 2023 года при попытке бежать из освобожденного Карабаха в Армению. Варданяну предъявлены обвинения в финансировании терроризма, создании и участии в деятельности непредусмотренных законодательством вооруженных формирований или группировок, незаконном пересечении государственной границы Азербайджана. Известно, что Варданян, прибыв в Карабах, незаконно пересек государственную границу Азербайджана, проникнув на территорию временного размещения РМК, и принимал активное участие в организации вооруженных формирований, снабжал эти банды оружием и боеприпасами. Будучи одним из руководителей остатков сепаратистского режима, Варданян неоднократно угрожал суверенитету и территориальной целостности Азербайджана, своей деятельностью способствовал сохранению «серой зоны» в Карабахе, а также препятствовал возвращению азербайджанских вынужденных переселенцев в Ханкенди, Ходжалы и другие населенные пункты. Кроме этого, Варданян неоднократно выступал с провокационными заявлениями против территориальной целостности Азербайджана. Так, в программе BBC Hard Talk со Стивеном Сакуром он заявил: «Мы не можем представить себя частью Азербайджана. Мы — отдельная страна. Я говорю об «Арцахе». «Арцах» не хочет быть частью Азербайджана». А в интервью журналу Forbes Варданян рассуждал про мифический «арцахский народ» и угрожал Азербайджану.
«Попытка решить это военным способом будет очень дорого стоить Азербайджану и с точки зрения прямых жертв», - заявил он тогда.
Уместно вспомнить и про то, как Варданян открыто прославлял армянских террористов, устроивших операцию «Немезис», в результате которой были убиты турецкие и азербайджанские политические и военные деятели, а также дипломаты.
Кстати, на днях армянский блогер Роман Багдасарян поделился в соцсети любопытной информацией, имеющей прямое отношение к нынешней провокационной деятельности Варданяна. В частности, он сообщил о том, что нынешние протесты в Тавуше (Товузгала — Ред.), вызванные решением Еревана возвратить четыре села Баку, организовала партия Варданяна. «Жители Ноемберяна (Барана — Ред.) написали мне, что за акциями в Тавуше стоят проплаченные партией «Страна для жизни» (партия Варданяна — Ред.) люди и что женщин и нищих находят в Алаверди и за деньги просят сидеть на дорогах Тавуша».
«Рубен Варданян, даже сидя в тюрьме в Баку, ты приносишь горе своему народу. Бог покарает и тебя, и твою партию», — написал Багдасарян.
Данный факт говорит о том, что провокационная деятельность Варданяна направлена не только против Азербайджана, но и интересов Армении, будущее которой совершенно не волнует пособников армянского сепаратизма на Западе, в авангарде которых числятся EDELMAN и CNN. И вот с таким послужным списком западные политики и медиаресурсы сочли его достойным получения Нобелевской премии мира? Хотя чему мы тут удивляемся? Разве не эти же силы сделали нобелевским лауреатом Михаила Горбачева после того, как его руки оказались по локоть в крови невинных жертв Алматы, Тбилиси и Баку?