Caliber.Az-ի խմբագիրները բազմիցս լուսաբանել է այն փաստը, որ Եվրախորհրդարանը վերածվել է կոռուպցիոն մեծ կերակրատաշտակի։ Դրա վկայություն է հանդիսանում 2022 թվականին եվրոպական մարմինը ցնցած «Քաթար-գեյթ»-ի տխրահռչակ սկանդալը։ Այս կոռուպցիոն պատմության մեջ գլխավոր դերակատարներն են դարձել փոխխոսնակ Եվա Քիլին, Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Մարկ Տարաբելլան, Անդրեա Կոցոլինոն, Պիեր Անտոնիո Պանցերին և Նիկոլո Ֆիգա-Տալանկան: Նրանք բոլորը մեղադրվում են կաշառք ստանալու և Եվրամիության քաղաքականության վրա ազդելու փորձի մեջ։ Այնպես որ դրամական խարդախությունները այստեղ հազվադեպ չեն:
Եվ հետևաբար զարմանալի չէ, որ ԵՄ-ի կոռումպացված օրենսդիրների գործունեությունը նորից հայտնվել է լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։
Ինչպես հաղորդում է «Politico»-ն, Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր դե Կրոն վերջերս հայտարարել է, որ ԵՄ-ի պատգամավորներին վճարել են ռուսական քարոզչություն տարածելու համար:
Դե Կրոն նաև նշել է, որ այս շաբաթ Բելգիայի և Չեխիայի հատուկ ծառայությունները «սերտորեն համագործակցել են» ռուսական քարոզչական ցանցը լիկվիդացնելու նպատակով։
«Օրինակ, պարզվել է, որ Ռուսաստանը դիմել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին, ինչպես նաև նրանց վճարել է այստեղ ռուսական քարոզչությունը խթանելու համար»,- ասել է վարչապետը Բելգիայի ազգային խորհրդարանում բանավեճերի ժամանակ, դրանով հանդերձ չնշելով օրենսդիրների անունները։
Դե Կրոյի խոսնակը «Politico»-ին ասել է, որ վարչապետը նկատի ուներ՝ «Voice of Europe» լրատվական կայքի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու Չեխիայի կառավարության որոշումը, որը Պրահայի կարծիքով, եղել է ռուսամետ ազդեցության տարածման գործողության մի մասը:
Այս չորեքշաբթի Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կնքահոր՝ ուկրաինացի օլիգարխ Վիկտոր Մեդվեդչուկի նկատմամբ պատժամիջոցներ սահմանելու մասին։ Մամուլի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Մեդվեդչուկը օգտագործելով «Voice of Europe» կայքը՝ ղեկավարել է Ռուսաստանի Դաշնությունից դեպի Չեխիա «ռուսական ազդեցության տարածման գործողությանը»։
Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան չորեքշաբթի հայտարարել է, որ իշխանությունները «հարվածել են ռուսամետ ցանցին», որը փորձում էր Չեխիայի Հանրապետության և ԵՄ-ի համար անվտանգության հետևանքներով ազդեցության արշավ կազմակերպել:
«Այս որոշումը բխում է Չեխիայի Հանրապետության անվտանգության շահերից, ինչպես նաև նպաստում է Եվրախորհրդարանի առաջիկա ընտրությունների ժողովրդավարական բնույթի պաշտպանությանը», - հավելել են Չեխիայի ԱԳՆ-ում։
«Voice of Europe» կայքը ներկայումս անհասանելի է, իսկ դրա «X» սոցիալական էջը չի թարմացվել չորեքշաբթի օրվանից:
Եվրախորհրդարանի խոսնակի տեղակալ Դելֆինա Կոլար հայտարարել է, որ խորհրդարանը ներկա ժամանակ ուսումնասիրում է՝ «Voice of Europe»-ի նկատմամբ Չեխիայի իշխանությունների «եզրակացությունները»:
Ի դեպ, հիշեցնենք, որ Եվրախորհրդարանի պատերի ներսում ակտիվորեն գործում է Եվրախորհրդարանի հայկական բարեկամության խումբը, որը Եվրամիության օրենսդիր մարմնում ակտիվորեն զբաղվում է հայանպաստ ու հակաադրբեջանական բանաձեւերի խթանմամբ։ Խմբի գործունեության հիմնական շարժիչ ուժն է հանդիսանում Արդարության և Ժողովրդավարության Եվրոպական Հայ Դաշնությունը (ԱԺԵՀԴ), որին գլխավորում է՝ հայկական մաֆիա-լոբբիի «մոխրագույն կարդինալ» միլիարդատեր Կասպար Կարամպետյանը։ Վերջինս կազմակերպել է եվրոպացի պատգամավորների անօրինական ուղևորությունները Ղարաբաղ՝ նրա օկուպացիայի տարիներին և բազմիցս հանդես եկել Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ բացահայտ կոչերով՝ այսպես կոչված «արցախի հանրապետությանը» միջազգային ասպարեզում առաջ մղելու նպատակով։ Դրանով հանդերձ նա մեծահոգաբար վճարել է եվրոպացի պատգամավորների բոլոր հակաադրբեջանական նախաձեռնությունների համար։
Այս ամենով հանդերձ Եվրախորհրդարանը լկտիություն ունի Ադրբեջանին ինչ-որ բանում մեղադրել, հակաադրբեջանական բանաձեւեր ընդունել եւ կասկածի տակ դնել մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը։ Բայց նրան չէր խանգարի զբաղվել սեփական խնդիրների լուծմամբ, մաքրել սեփական ավգյան ախոռները, այլ ոչ թե միջամտել Ադրբեջանի ներքին գործերին։

Европарламент вновь попался на коррупции
Редакция Caliber.Az неоднократно освещала тот факт, что Европейский парламент превратился в большую коррупционную кормушку. Свидетельством тому является печально известный скандал «Катар-гейт», потрясший европейский орган в 2022 году. Главными фигурантами в этой коррупционной истории стали вице-спикер Ева Кайли, евродепутаты Марк Тарабелла, Андреа Коццолино, Пьер Антонио Панцери и Никколо Фига-Таламанка. Все они обвиняются в получении взяток и попытках влияния на политику Евросоюза. Так что денежные махинации здесь – не редкость.
А потому неудивительно, что деятельность коррумпированных законодателей ЕС вновь оказалась в центре внимания СМИ.
Как сообщает Politico, премьер-министр Бельгии Александр де Кро недавно заявил, что депутатам ЕС заплатили за распространение российской пропаганды.
Де Кро также отметил, что на этой неделе бельгийские и чешские спецслужбы «тесно сотрудничали» в целях ликвидации российской пропагандистской сети.
«Например, выяснилось, что Россия обращалась к евродепутатам, а также платила им за продвижение российской пропаганды здесь», - сказал премьер во время дебатов в национальном парламенте Бельгии, не называя при этом имена законодателей.
Пресс-секретарь де Кро сказал Politico, что премьер-министр имел в виду решение чешского правительства ввести санкции против новостного сайта Voice of Europe, который, по мнению Праги, был частью пророссийской операции по распространению влияния.
В эту среду Министерство иностранных дел Чехии объявило о введении санкций против украинского олигарха Виктора Медведчука – кума президента России Владимира Путина. В пресс-релизе говорится, что Медведчук руководил «операцией по распространению российского влияния» из РФ на территории Чехии, используя сайт Voice of Europe.
Премьер-министр Чехии Петр Фиала заявил в среду, что власти «нанесли удар по пророссийской сети», которая пыталась организовать кампанию влияния с последствиями для безопасности Чехии и ЕС.
«Это решение отвечает интересам безопасности Чешской Республики, а также способствует защите демократического характера предстоящих выборов в Европейский парламент», - добавили в чешском МИДе.
Сайт Voice of Europe в настоящее время недоступен, а его страница в соцсети X не обновлялась со среды.
Заместитель пресс-секретаря Европейского парламента Дельфина Колар заявила, что парламент в настоящее время «изучает выводы» чешских властей в отношении Voice of Europe.
Кстати, напомним, что в стенах Европарламента действует Армянская группа дружбы в ЕП, которая активно занимается продвижением проармянских и антиазербайджанских резолюций в законодательном органе Европейского Союза. Основной движущей силой функционирования группы является Европейская армянская федерация за справедливость и демократию (ЕАФЖД), возглавляемая «серым кардиналом» армянской мафии-лобби, миллиардером Каспаром Карампетяном. Последний организовывал нелегальные поездки евродепутатов в Карабах в годы его оккупации, неоднократно выступал с открытыми призывами против суверенитета и территориальной целостности Азербайджана с целью продвижения так называемой «республики арцах» на международной арене. При этом он щедро оплачивал все антиазербайджанские инициативы евродепутатов.
При всём этом Европейский парламент имеет наглость обвинять в чём-то Азербайджан, принимать антиазербайджанские резолюции и ставить под сомнение территориальную целостность нашей страны. Но ему не помешало бы заняться решением собственных проблем, расчистить собственные авгиевы конюшни, а не вмешиваться во внутренние дела Азербайджана.