Իտալիայի ԱԳՆ-ն քննադատել է Sejournet-ին հակաադրբեջանական հարձակման համար
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև զինադադարը ամրապնդվել է երկու երկրների պատասխանատվության շնորհիվ, սակայն ակնհայտ է, որ ներգրավված կողմերից բացի այլ կառույցների ներկայացուցիչների ցանկացած հանպատրաստից հայտարարություն սպառնում է լարվածության աճին»:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ giornalediplomatico-ին հղումով, այս մասին հայտարարել է՝ Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարար Էդմոնդո Չիրիելին։
«Ադրբեջանը, հյուրընկալելով ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը, ստանձնում է պատասխանատու դիրքորոշում և ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարությունները, որոնք արվել են Ֆրանսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեի կողմից, իհարկե, չեն օգնում հանգստացնել իրավիճակը: Տեղին և շահավետ կլիներ, եթե ֆրանսիացի նախարար Սեժուրնեն չվնասեր շատերի ջանքերին, ովքեր ողջամտությամբ առաջ են շարժվում դեպի այդ տարածքի վերջնական խաղաղեցման»,- եզրափակել է Չիրիելին:

МИД Италии раскритиковал Сежурне из-за антиазербайджанского выпада
«Перемирие между Азербайджаном и Арменией стало прочным благодаря ответственности обеих стран, но ясно, что любое импровизированное заявление представителей других институтов, кроме вовлеченных сторон, рискует усилить напряженность».
Как передает Caliber.Az со ссылкой на giornalediplomatico, об этом заявил заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Эдмондо Чириелли.
«Азербайджан, принимающий 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), занимает ответственную позицию, и заявления на совместной пресс-конференции с госсекретарем США, сделанные министром иностранных дел Французской Республики Стефаном Сежурне, конечно, не способствуют успокоению ситуации. Было бы уместно и полезно, чтобы французский министр Сежурне не наносил ущерб усилиям многих, кто со здравым смыслом продвигается вперед к окончательному умиротворению этого района», - заключил Чириелли.