Էմոմալի Ռահմոն. Մենք գոհ ենք անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցության մակարդակից
«Այսօրվա բանակցությունների ընթացքում մենք քննարկել ենք ռիսկերն ու անվտանգության սպառնալիքները։ Ցանկանում եմ նշել, որ միջազգային ասպարեզում առկա իրավիճակը շարունակում է մնալ բարդ և լարված։ Տաջիկստանը հանդես է գալիս՝ բոլոր հակասությունների և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման օգտին»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ մամուլի համար ասուլիսում։
«Մենք գոհ ենք անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանի հետ արդյունավետ համագործակցության մակարդակից և բովանդակությունից։ Այս համատեքստում մենք կարևոր տեղ ենք հատկացնում՝ ահաբեկչության և ծայրահեղականության, արմատականության դրսևորումների, անդրազգային կազմակերպված հանցավորության, այդ թվում՝ կիբերհանցագործության և թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարին։ Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ուժեղացնել՝ հետախուզական ծառայությունների և այս ոլորտում այլ մասնագիտացված գերատեսչությունների աշխատանքի համակարգումը։ Կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու համար ես Իլհամ Ալիևին հրավիրել եմ այցելել Տաջիկստան»,- ասել է Էմոմալի Ռահմոնը։

ХРОНИКА  23 Мая 2024 - 16:25
«В ходе сегодняшних переговоров мы обсудили риски и угрозы безопасности. Отмечу, что нынешняя ситуация на международной арене остается сложной и напряженной. Таджикистан выступает за мирное разрешение всех противоречий и конфликтов».
Как сообщает Caliber.Az, об этом сказал президент Таджикистана Эмомали Рахмон, выступая с заявлением для прессы с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
«Мы довольны уровнем и содержанием плодотворного сотрудничества с Азербайджаном в сфере безопасности. В этом контексте важное место мы отводим борьбе с терроризмом и экстремизмом, проявлениями радикализма, транснациональной организованной преступностью, включая киберпреступность и контрабанду наркотиков. Считаем необходимым усилить координацию работы спецслужб и других специализированных ведомств по данному направлению. Для продолжения конструктивного диалога я пригласил Ильхама Алиева посетить с визитом Таджикистан», - заявил Эмомали Рахмон.