Սահմանվել է զինված հակամարտության ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության կարգը
Զինված հակամարտության ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանությունը վստահված է Ադրբեջանի Զինված ուժերի զինվորական անձնակազմին։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, դա հնարավոր է դարձել «Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի շնորհիվ, որը ստորագրել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Զինված հակամարտության ժամանակ մշակութային արժեքները անվտանգ վայրեր տեղափոխելու համար՝ համաձայն զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի, կարող են օգտագործվել տարբերիչ նշաններով տրանսպորտային միջոցներ:

Определен порядок защиты культурных ценностей во время вооруженного конфликта
Защита культурных ценностей в период вооруженного конфликта возложена на военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана.
Как сообщает Report, это стало возможным благодаря закону о внесении поправок в закон «Об охране памятников истории и культуры», подписанному сегодня президентом Ильхамом Алиевым.
Для вывоза культурных ценностей в период вооруженного конфликта в безопасные места, в соответствии с Конвенцией о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, могут использоваться транспортные средства с отличительными знаками.