«Ադրբեջանի ռազմական և տնտեսական ներուժը որոշում է Կովկասի ապագան»
— Այս տարվա նոյեմբերին ԱՄՆ-ում կկայանան ընտրություններ։ Հարցումները ցույց են տալիս, որ հանրապետական Թրամփը առավելություն է պահապանում դեմոկրատ նախագահ Բայդենի նկատմամբ։ Դուք ինչպե՞ս եք համարում, ո՞վ ունի հաղթանակի ավելի մեծ շանսեր և ինչու՞:
— Դեռ շատ շուտ է խոսել այն մասին, թե ով կհաղթի նոյեմբերին կայանալիք նախագահական ընտրություններում։ Մինչ այդ շատ բան կարող է տեղի ունենալ: Անցյալ շաբաթ Թրամփի նկատմամբ դատավճիռ կայացնելուց հետո, հասարակական կարծիքի հարցումները ցույց են տվել Թրամփի ընդհանուր աջակցության մի փոքր թուլացում: Եթե հուլիսին նա դատապարտվի ազատազրկման, ապա հետագա թուլացում կտեսնենք։
Ամենակարևոր արդյունքները կլինեն յոթ «տատանվող» նահանգներում (դրանցում տեղի է ունենում նախապատվությունները փոփոխում հանրապետական և դեմոկրատ թեկնածուների միջև): Դրանք են՝ Արիզոնան, Նևադան, Վիսկոնսինը, Միչիգանը, Փենսիլվանիան, Հյուսիսային Կարոլինան և Ջորջիան: Այս պահին Թրամփի առավելությունը մեծ չէ և գտնվում է սխալմունքի սահմաններում։
Այս յոթ նահանգներում ընտրությունը լինելու է անկախ ընտրողների, երիտասարդ ընտրողների և արվարձանների կանանց շրջանում: Շատ երիտասարդ ընտրողները դժգոհ են Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմի նկատմաբ Բայդենի աշխատակազմի քաղաքականությունից, որը պնդում է հրադադարի և Գազայի խաղաղ բնակիչների պաշտպանությանը:
Մյուս կողմից, կանանց ճնշող մեծամասնությունը դժգոհ է հանրապետական շատ նահանգներում աբորտի վերջին սահմանափակումներից: Անկախ ընտրողները ուշադրություն են դարձնում Ամերիկայի ժողովրդավարական համակարգի պաշտպանության վրա, որին Թրամփը սպառնում է՝ ընդունելով 2020 թվականի ընտրությունների արդյունքները և ապստամբություն հրահրելով Կապիտոլիումի բլրի վրա: Ակնկալվում է, որ կենսական կարևոր հարցերը որոշիչ դեր են խաղալու ընտրողների նախապատվություններում, քանի որ գնաճը մնում է բարձր և ազդում է ինչպես միջին խավի, այնպես էլ ցածր եկամուտ ունեցող ամերիկացիների վրա: Հնարավոր է, որ մինչև հոկտեմբերի վերջ մենք կունենանաք ավելի հստակ պատկերացում «տատանվող» նահանգների մասին, հատկապես, եթե այլ թեկնածուներ նույնպես հավակնեն նախագահի պաշտոնին: Նրանք կխլեն ձայները, որոնք հակառակ դեպքում կհասնեն Թրամփին կամ Բայդենին։
— Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերություններն ապրում են մերթ վերելքներ, մերթ վայրէջքներ։ Մենք հիշում ենք, թե ինչպես անցյալ տարի ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Օ'Բրայենը ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեյի լսումների ժամանակ հայտարարեց, որ ամերիկա-ադրբեջանական հարաբերությունները նորմալ չեն լինի, քանի դեռ Հայաստանի հետ խաղաղ բանակցությունները հաջողությամբ չեն ավարտվել: Այնուհետ, ճիշտ է, եղել է Բլինքենից Ալիևին հեռախոսազանգ, և հաջողվել է հարաբերություններում նկատելի սառեցումից խուսափել։ Եվ այնուամենայնիվ, երբեմն Հայաստանի պատճառով Վաշինգտոնից հնչում են քննադատություններ Բաքվին հասցեին։ Ի՞նչ եք կարծում, սա իսկապես մտահոգությո՞ւն է Հայաստանի նկատմամբ, թե՞ առիթ Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար։
— Ադրբեջանը պատերազմում հաղթելուց և իր տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելուց հետո գտնվում է ամուր դիրքերում։ Նա ունի ռազմական և տնտեսական ներուժ, որպեսզի ձևավորել Կովկասի ապագան, հատկապես հաշվի առնելով նրա ռազմավարական դաշինքը Թուրքիայի հետ: Նման ուժի հետ գալիս է մեծ պատասխանատվություն: Կարծում եմ, որ Բաքվում ղեկավարությունը հիանալիորեն գիտակցում է այդ պատասխանատվությունը և այն հնարավորությունները, որոնք ամուր խաղաղ պայմանագիրը կտա տարածաշրջանին և դրա սահմաններից դուրս։
Բայց երբեմն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հռետորաբանությունը առաջացնում է Արևմուտքի մտահոգությունը, հատկապես այն բանից հետո, երբ 2023 թվականի սեպտեմբերի իրադարձությունները դարձան ակնկալություն, իսկ 100 000 հայերի հեռանալը մտավախություն առաջացրեց հակամարտության վերսկսման առնչությամբ: Կարևոր է նշել, որ Բաքուն բազմիցս հայտարարել է, որ Ղարաբաղի հայերը կարող են ազատորեն վերադառնալ Ղարաբաղ և ապրել Ադրբեջանի իշխանության տակ։ Մարդասիրական հարցերի, սեփականության իրավունքների լուծումը և ղարաբաղցի հայերի վերադարձի թույլտվությունը միայն կամրապնդեն խաղաղ պայմանագրի հեռանկարները։
Կարծում եմ, որ խաղաղ պայմանագրի ապահովումը, «փախստականների» (չակերտները՝ Խմբ.) իրավունքների պաշտպանելը, Ղարաբաղը լքած հազարավոր հայերին օգնություն ցուցաբերելը՝ Վաշինգտոնում քաղաքական գործիչների հիմնական մտահոգությունն են։ Մյուս խնդիրը՝ Հայաստանի կայունությունն է, որը փորձում է հեռանալ Ռուսաստանից՝ դրանով հանդերձ պահպանելով ժողովրդավարական համակարգը։
Ներկա ժամանակ Կովկասը գտնվում է փխրուն վիճակում, և հաշվի առնելով միաժամանակ Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում ընթացող երկու պատերազմները, վերջին բանը, ինչ Վաշինգտոնում ուզում են տեսնել, դա ևս մեկ հակամարտությունն է:
— Բաքուն և Երևանը անցյալ տարվա վերջից անցել են բանակցությունների երկկողմ ձևաչափի՝ առանց միջնորդների։ Կարելի է արդյո՞ք ասել այն մասին, որ ԱՄՆ-ը մտահոգված է նրանով, որ կորցրել է միջնորդի իր դերը։ Այնուամենայնիվ, Ֆրանսիան և ԵՄ-ի որոշ ուժերը փորձում են միջամտել Հարավային Կովկասի գործընթացներին, խանգարում են Բաքվի և Երևանի բանակցություններին։ Ինչու՞մն է նրանց նպատակը։
— Ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ բանակցությունների ձևաչափը կարող է ավելի արդյունավետ լինել, քան արտաքին դերակատարների ներգրավումը։ Այն արդեն արդյունքներ է տալիս, և, ըստ երևույթին, համաձայնությունը կարող է ձեռք բերվել մի քանի ամսից։ Չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմը մտահոգված է նրանով, որ մի կողմ է մնում, քանի դեռ գործընթացը շարունակվում է: Իրականում Վաշինգտոնը նպաստել է որոշ բանակցություններին և դրանք անցկացրել է մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի իրադարձությունները։ Դրանից հետո, չնայած Բաքվի հետ հարաբերություններում որոշ խոչընդոտների՝ ԱՄՆ-ը շարունակել է աջակցել խաղաղ բանակցություններին:
ԵՄ-ում մտահոգված են Հայաստանում կայունության պահպանմամբ և Փաշինյանի կառավարությանը աջակցությամբ այն պահին, երբ նա պետք է բարդ որոշումներ կայացնի. հավանություն տալ խաղաղ պայմանագրին՝ չնայած երկրի ներսում ազգայնականների հակազդեցությանը, և նվազեցնել կախվածությունը Ռուսաստանից։ Սրանք հեշտ որոշումներ չեն, և ես կարծում եմ, որ ադրբեջանական ժողովուրդը հասկանում է այս պատմական պահի ողջ բարդությունը։
Փարիզի հետ Երևանի հարաբերությունների վրա մեծ ազդեցություն է գործում Ֆրանսիայում ակտիվ հայկական սփյուռքը։ Կարծում եմ, որ երկու երկրների միջեւ ռազմական կապերի ամրապնդումը հիմնականում ուղղված է Ռուսաստանին իր հետին բակից դուրս մղելուն։ Բայց, ցավոք, Ադրբեջանի գործոնն է օգտագործվում որպես Հայաստանին զենք մատակարարելու հիմնական պատճառ, ինչը, անշուշտ, խոչընդոտում է խաղաղ բանակցություններին։
— Դուք լավ գիտեք մեր տարածաշրջանը։ Դուք արդյո՞ք կարող էիք 5 տարի առաջ պատկերացնել, որ Ադրբեջանը իրեն կվերադարձնի Ղարաբաղը, որ կսկսվի՞ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացը։
— 2016 թվականի մարտական գործողությւններից հետո պարզ դարձավ, որ Ղարաբաղում լինելու է նոր պատերազմ։ Ադրբեջանը վաղուց էր պատրաստվում այդ սցենարին, հատկապես այն բանից հետո, երբ 2009 թվականին թարմացված Մադրիդյան սկզբունքները կյանքի չկոչվեցին, իսկ բանակցությունները ձախողվեցին։ Զարմանալին այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանազատումը սկսվել է ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո, ինչը թույլ է տվել արագացնել խաղաղ բանակցությունները։
— Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքման հեռանկարները:
— Ես կարծում եմ, որ մենք խաղաղ պայմանագիրը շուտով կտեսնենք, հնարավոր է, մինչև տարեվերջը: Բաքուն լի է դրան հասնելու վճռականությամբ: Երևանը փորձում է փակել ազգայնականության ու պատերազմի ցավալի գլուխը և վերջապես վերջ տալ տարածաշրջանային մեկուսացմանը։ Խաղաղ պայմանագիրը թույլ կտա Հայաստանին միանալ տարածաշրջանի տնտեսական վերելքին, դառնալ նրա աճող կարևորության մի մասը և որպես Կենտրոնական Ասիայից դեպի Թուրքիա և այնուհետև Եվրոպա և Միջերկրական ծով տրանսպորտային և լոգիստիկ միջանցք:
Կովկասին սպասում է պայծառ ապագա, եթե հաջողվի օգտագործել տնտեսական և անվտանգության առումով համահունչ տարածաշրջան դառնալու իր աշխարհագրական դիրքը՝ կայուն խաղաղությամբ, հուսալի տրանսպորտային կապերով, օտարերկրյա ներդրումների համար գրավիչ պայմաններով և կրթված, ձեռներեց բնակչությամբ: Հուսով եմ, որ առաջիկա մի քանի տարիներին մենք կտեսնենք բոլորովին այլ ապագա։
— Բուլղարիան՝ ադրբեջանական գազ ստացողներից մեկն է։ Ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։
— Ադրբեջանական գազը մատակարարվում է Եվրոպայի կարևորագույն տարածաշրջաններ, ինչպիսիք են Բալկանները և Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի մասերը, որոնք ամենից շատ կախված էին ռուսական գազից: Չնայած ԵՄ-ի տարեկան շուրջ 350 միլիարդ խորանարդ մետրի կազմող ընդհանուր սպառման հետ համեմատած համեստ ծավալներին՝ ադրբեջանական գազը նկատելի ազդեցություն է գործում այնպիսի երկրների վրա, ինչպիսին Բուլղարիան է։ Փաստորեն, ադրբեջանական գազը Բուլղարիային փրկեց վերահաս ճգնաժամից, երբ Ռուսաստանը 2022 թվականի հունիսին հանկարծակի դադարեցրեց բոլոր մատակարարումները։ Հիմա Բաքուն ապահովում է Բուլղարիայի անհրաժեշտ բնական գազի գրեթե կեսը, մյուս կեսը մատակարարվում է հեղուկ բնական գազի տեսքով։
Ադրբեջանի գազը կարևոր դեր է խաղացել նաև Իտալիայում, որը մինչև 2022թ. Մոսկվայի Ուկրաինա ներխուժելը եղել է ռուսական գազից առավել կախված երկրներից մեկը: Այժմ Իտալիան կարող է հաջող դիֆերսիֆիկացիայի, այդ թվում նաև ադրբեջանական գազի շնորհիվ, ապրել առանց ռուսական գազի։

«Военный и экономический потенциал Азербайджана определяет будущее Кавказа» Маргарита Ассенова в гостях у Caliber.Az
09 Июня 2024 12:03
Интервью Caliber.Az со старшим научным сотрудником Джеймстаунского фонда Маргаритой Ассеновой.
— В ноябре этого года в США состоятся президентские выборы. Опросы показывают, что республиканец Трамп сохраняет преимущество над президентом-демократом Байденом. Как вы считаете, у кого больше шансов на победу и почему?
— Пока очень рано говорить о том, кто победит на президентских выборах в ноябре. До этого времени многое может произойти. После вынесения приговора Трампу на прошлой неделе опросы общественного мнения показали небольшое ослабление общей поддержки Трампа. Если в июле он будет приговорен к тюремному заключению, то мы увидим дальнейшее ослабление.
Наиболее важными будут результаты в семи «колеблющихся» штатах (в них происходит смена предпочтений между кандидатами от республиканцев и демократов). Это Аризона, Невада, Висконсин, Мичиган, Пенсильвания, Северная Каролина и Джорджия. На данный момент отрыв Трампа невелик и находится в пределах погрешности.
В этих семи штатах выбор будет за независимыми избирателями, молодыми избирателями и женщинами из пригородов. Многие молодые избиратели недовольны политикой администрации Байдена в отношении войны между Израилем и ХАМАС, настаивая на прекращении огня и защите гражданского населения в Газе.
С другой стороны, подавляющее число женщин недовольны недавними ограничениями на аборты во многих республиканских штатах. Независимые избиратели обращают внимание на защиту демократической системы Америки, которой Трамп угрожает, признав результаты выборов 2020 года и подстрекая к мятежу на Капитолийском холме. Ожидается, что жизненно важные вопросы будут играть решающую роль в предпочтениях избирателей, поскольку инфляция по-прежнему высока и затрагивает как средний класс, так и американцев с низким уровнем доходов. Возможно, мы не будем иметь более четкого представления о «колеблющихся» штатах до конца октября, особенно если другие кандидаты также будут претендовать на президентское кресло. Они отберут голоса, которые в противном случае достанутся Трампу или Байдену.
— Отношения между Азербайджаном и США переживают то взлеты, то падения. Мы помним, как в прошлом году помощник госсекретаря США О'Брайен на слушаниях в комитете Палаты представителей Конгресса США заявил, что американо-азербайджанские отношения не будут нормальными, пока мирные переговоры с Арменией не увенчаются успехом. Потом, правда, был звонок Блинкена Алиеву, и заметного охлаждения отношений удалось избежать. И все же, порой из Вашингтона звучит критика в адрес Баку из-за Армении. Как вы полагаете, это действительно забота об Армении или повод для оказания давления на Азербайджан?
— Азербайджан находится в сильной позиции после победы в войне и восстановления своей территориальной целостности. У него есть военный и экономический потенциал, чтобы определять будущее Кавказа, особенно учитывая его стратегический союз с Турцией. С такой силой приходит большая ответственность. Я думаю, что руководство в Баку прекрасно осознает эту ответственность и те возможности, которые даст прочное мирное соглашение для региона и за его пределами.
Но иногда риторика между Азербайджаном и Арменией вызывает беспокойство Запада, особенно после того, как события в сентябре 2023 года стали неожиданностью, а отъезд 100 000 армян вызвал опасения по поводу возобновления конфликта. Важно отметить, что Баку неоднократно заявлял, что карабахские армяне могут свободно вернуться в Карабах и жить под властью Азербайджана. Решение гуманитарных проблем, прав собственности и разрешение на возвращение карабахских армян только укрепит перспективы мирного соглашения.
Я думаю, что обеспечение мирного соглашения, защита прав «беженцев» (кавычки – Ред.), оказание помощи тысячам армян, покинувших Карабах, – главные заботы политиков в Вашингтоне. Другая задача – стабильность Армении, которая пытается отдалиться от России, сохранив при этом демократическую систему.
В настоящее время Кавказ находится в хрупком состоянии, и, учитывая две войны, идущие одновременно в Украине и на Ближнем Востоке, меньше всего в Вашингтоне хотят видеть ещё один конфликт.
— Баку и Ереван с конца прошлого года перешли на двусторонний формат переговоров, без посредников. Можно ли говорить о том, что США обеспокоены тем, что они потеряли роль посредника? Тем не менее, Франция и некоторые силы в ЕС пытаются вмешиваться в процессы на Южном Кавказе, мешают переговорам между Баку и Ереваном. В чем их цель?
— Я думаю, что формат прямых переговоров между Азербайджаном и Арменией может оказаться более эффективным, чем привлечение внешних игроков. Он уже даёт результаты, и, судя по всему, соглашение может быть достигнуто через несколько месяцев. Я не думаю, что администрация США беспокоится о том, что остаётся в стороне, пока процесс идёт. На самом деле Вашингтон содействовал некоторым переговорам и проводил их до событий в сентябре 2023 года. После этого, несмотря на некоторые заминки в отношениях с Баку, США продолжали поддерживать мирные переговоры.
В ЕС беспокоятся о сохранении стабильности в Армении и поддержке правительства Пашиняна в тот момент, когда ему приходится принимать сложные решения: одобрить мирное соглашение, несмотря на противодействие националистов внутри страны, и ослабить зависимость от России. Это непростые решения, и я думаю, что азербайджанский народ понимает всю сложность этого исторического момента.
На отношения Еревана с Парижем сильно влияет активная армянская диаспора во Франции. Я думаю, что укрепление военных связей между двумя странами в основном направлено на то, чтобы вытеснить Россию с её заднего двора. Но, к сожалению, фактор Азербайджана используется как основная причина для поставок оружия в Армению, что, безусловно, препятствует мирным переговорам.
Вы хорошо знаете наш регион. Могли ли вы еще 5 лет назад представить, что Азербайджан вернёт себе Карабах, что начнётся процесс делимитации армяно-азербайджанской границы?
— После боевых действий в 2016 году стало ясно, что в Карабахе будет новая война. Азербайджан давно готовился к такому сценарию, особенно после того, как Мадридские принципы, обновленные в 2009 году, не были реализованы, а переговоры провалились. Удивительно то, что делимитация границ между Арменией и Азербайджаном началась вскоре после окончания военных действий, что позволило ускорить мирные переговоры.
— Как вы оцениваете перспективы мирного договора между Азербайджаном и Арменией?
— Я думаю, что мы скоро увидим мирное соглашение, возможно, до конца года. Баку полон решимости добиться этого. Ереван пытается закрыть болезненную главу национализма и войны и наконец-то покончить с региональной изоляцией. Мирное соглашение позволит Армении присоединиться к экономическому подъему региона, стать частью его растущего значения как транспортного и логистического коридора из Центральной Азии в Турцию и далее в Европу и Средиземноморье.
Кавказ ждёт светлое будущее, если ему удастся использовать свое географическое положение и стать целостным регионом с точки зрения экономики и безопасности – с прочным миром, надежными транспортными связями, привлекательными условиями для иностранных инвестиций и образованным предприимчивым населением. Я надеюсь, что в ближайшие несколько лет мы увидим совсем другое будущее.
— Болгария – один из получателей азербайджанского газа. Как вы оцениваете роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности Европы?
- Азербайджанский газ поступает в важнейшие регионы Европы, такие как Балканы и части Центральной и Восточной Европы, которые в наибольшей степени зависели от российского газа. Несмотря на скромные объемы по сравнению с общим потреблением в ЕС, составляющим около 350 млрд куб. м/год, азербайджанский газ оказывает заметное влияние на такие страны, как Болгария. Фактически, азербайджанский газ спас Болгарию от надвигающегося кризиса, когда Россия внезапно прекратила все поставки в июне 2022 года. Сейчас Баку обеспечивает почти половину необходимого Болгарии природного газа, другая половина поступает в качестве СПГ.
Газ из Азербайджана также сыграл важную роль в Италии, которая была одной из стран, наиболее зависимых от российского газа до вторжения Москвы в Украину в 2022 году. Теперь Италия может обходиться без российского газа благодаря успешной диверсификации поставок, включая азербайджанский газ.