14 Հունիսի 2024 14:49
Բելառուսի ղեկավարի հասցեին Հայաստանի վարչապետի քննադատական հայտարարությունների պատճառով Երեւանի և Մինսկի միջև սկանդալ է բորբոքվում։ Ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ոչ անձամբ ինքը, ոչ Հայաստանի որևէ այլ պաշտոնական ներկայացուցիչ երբեք չեն այցելի Բելառուս, քանի դեռ այն ղեկավարում է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Բացի այդ, Բելառուսում Հայաստանի դեսպանը Երևան է կանչվել խորհրդակցությունների համար։
Մինսկը նույնպես արձագանքել է։ Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Ա. Գլազը հայտարարել է. «Մենք բոլորս տեսնում ենք, թե այսօր Հայաստանում որքան բարդ ներքաղաքական իրավիճակ է կազմավորվում, որքան արագ է սրվում առճակատումը երկրի ներսում։ Եվ տարբեր մարդկանց մոտ, իհարկե, տարբեր դիմադրություն կա լուրջ հուզական սթրեսի նկատմամբ։ Սա մենք կարող ենք հասկանալ։ Բայց մենք չենք հասկանում՝ այստեղ ի՞նչ կապ ունի Բելառուսը։ Հայաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը այսօր ԱԳՆ է հրավիրվել, որպեսզի փորձի մեզ պարզաբանել այս հարցը։ Հաշվի առնելով իրավիճակի զարգացումը, մեր դեսպանը նույնպես առաջիկայում Երևանից կմեկնի Մինսկ։ Եթե ինչ-որ մեկը որոշել է արտաքին թշնամու կերպարով ուշադրությունը շեղել ներքին խնդիրներից, ապա սա միանգամայն անհեռատես դիրքորոշում է»։
Ի՞նչ ճանճ է կծել Փաշինյանին։ Ինչպե՞ս է Մինսկը հետագայում արձագանքելու Երևանի դեմարշներին։ Այս հարցերով Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է բելառուս քաղաքագետներին։
ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ Օլեգ Լեշենյուկի կարծիքով՝ Փաշինյանի գործողությունները հանդիսանում են՝ Ֆրանսիայի և Արևմուտքի այլ երկրների հետ սերտ շփման հետևանք։
«Պետք է հասկանալ, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին հայտարարությունները, Լուկաշենկոյի հասցեին անձնական մեղադրանքները՝ ոչ այլ ինչ են, քան Արևմուտքի աշխարհաքաղաքական խաղերի հետևանք, որոնց մեջ ներքաշվել է նաև ինքը՝ Փաշինյանը։ Հիշեցնեմ, որ 2024 թվականի փետրվարին Երևան էր այցելել Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Լեկորնուն։ Այն ժամանակ խոսքը գնում էր Հայաստանի սպառազինության համակարգերի ու բանակի արդիականացման, զինծառայողների պատրաստման ու զինտեխնիկայի մատակարարման մասին։ Այս ֆոնին էլ լարվածություն կա ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերություններում։ Հասկանալի է, որ Ֆրանսիան դա անվճար չի անի, այսինքն՝ գլոբալ առճակատման պայմաններում Փաշինյանին այլ տարբերակ չի մնում, քան կատարել արևմտյան հովանավորների պայմանները։
Ընդհանուր առմամբ, նկատվում է իրավիճակի զարգացման ուկրաինական և մոլդովական սցենարը. որոշվում է ուղղություն դեպի Արևմուտք, Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ փոխգործակցության նվազեցման ուղղությամբ։ Մինսկը ափսոսանքով է վերաբերվում Փաշինյանի հայտարարություններին։ Բելառուսում հասկանում են, որ Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները երկիրը կհասցնեն ճգնաժամի։ Առաջին հերթին լինելու է հենց Հայաստանի ապակայունացում։ Այնուամենայնիվ, Բելառուսը հարգում է ինքնիշխան պետության ընտրությունը, միշտ բաց է եղել և մնում է երկխոսության և փոխգործակցության համար»,- ասել է Օ. Լեշենյուկը։
Իսկ քաղաքական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Տոմիցի կարծիքով՝ Հայաստանի վարչապետի սկանդալային հայտարարությունները առանց Մինսկի արձագանքի չեն մնա։ Եվ այս հռետորաբանությունը բացասաբար կանդրադառնա երկու երկրների հարաբերությունների վրա։
«Այնուամենայնիվ, Մինսկում հասկանում են, որ Փաշինյանի անհեթեթ մեղադրանքները՝ արևմտյան երկրների, ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի հետ կապերի ավելացման, հետկուլիսային ակտիվ գործունեության Երևանի քաղաքականության արդյունք են, որի շրջանակներում կարող են լինել այ այսպիսի բարդություններ։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ Երևանի գործողություններում եկել է այն պահը, երբ նա պետք է ձևակերպի ՀԱՊԿ դաշինքի շրջանակներում համագործակցել չցանկանալու վերաբերյալ իր դիրքորոշումը, իսկ դրա համար Փաշինյանը պատրաստ է գործել իր ոգով` սկանդալային և սադրիչ հռետորաբանության ժանրում։ Սա առավելագույնս օպերատիվ արդյունավետ տարբերակն է:
Մինսկը կարող է որպես պատասխան ծայրահեղ սուր արձագանքել, ինչը միայն ձեռնատու է Երևանին՝ Փաշինյանին ձեռնտու է քաղաքական կոնֆլիկտի աստիճանի բարձրացումը, դրա համար նրան Վաշինգտոնում և Բրյուսելում կարող են միայն գովաբանել, ինչը նրա համար ավելացնում է, ինչպես ինքն է համարում, քաղաքական միավորներ։ Միևնույն ժամանակ, կարելի է նկատել, որ իրականում Փաշինյանը փաստորեն ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ուղղությամբ աշխատանք չի տանում, ամեն ինչ սահմանափակվում է միայն ամպագոռգոռ հայտարարություններով։ Փաշինյանը վախենում է որևէ իրական քայլի դեպքում սարսափելի հետևանքներից և նախընտրում է նետել էմոցիոնալ արտահայտություններ, որոնց համար հետագայում կարելի է ներողություն խնդրել և հետ վերցնել խոսքերը։ Սակայն Մինսկի հետ չարժե խոսել նման տոնով՝ այս առումով Փաշինյանը, կարծես թե, թերագնահատում է իրավիճակը։ Լուկաշենկոն կարող է արձագանքել շատ ավելի սուր, քան նույնիսկ Պուտինը»,- ասել է Ս. Տոմիչը։

«Еревану не стоит разговаривать с Минском в таком тоне» Белорусские эксперты на Caliber.Az
Между Ереваном и Минском разгорается скандал из-за критических высказываний армянского премьера в адрес белорусского лидера. Выступая в Национальном собрании, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ни он сам, ни один другой официальный представитель Армении никогда не посетит Беларусь, пока ею руководит Александр Лукашенко. Кроме того, посол Армении в Беларуси вызван в Ереван для консультаций.
Отреагировал и Минск. Пресс-секретарь МИД Беларуси А.Глаз заявил: «Мы все видим, насколько сложная внутриполитическая ситуация складывается сегодня в Армении, как стремительно обостряется противостояние внутри страны. И у разных людей, конечно, разная резистентность к серьезным эмоциональным нагрузкам. Это мы можем понять. Но мы не понимаем – при чем здесь Беларусь? Представитель посольства Армении сегодня вызван в МИД, чтобы попытаться разъяснить нам этот вопрос. Учитывая развитие ситуации, наш посол из Еревана в ближайшее время также прибудет в Минск. Если кто-то решил отвлечь внимание от внутренних проблем образом внешнего врага, то это весьма недальновидная позиция».
Какая муха укусила Пашиняна? Как будет далее Минск реагировать на демарши Еревана? С этими вопросами корреспондент Caliber.Az обратился к белорусским политологам.
По мнению эксперта Постоянной комиссии Межпарламентской Ассамблеи СНГ Олега Лешенюка, действия Пашиняна являются последствием тесного контакта с Францией и другими странами Запада.
«Нужно понимать, что заявления о выходе из ОДКБ, персональные обвинения в адрес Лукашенко — это не что иное, как результат геополитических игр Запада, в которые оказался втянут и сам Пашинян. Напомню, что в феврале 2024 года Ереван посетил министр вооруженных сил Франции Лекорню. Речь тогда шла о модернизации систем вооружений и армии Армении, обучении военнослужащих и поставках военного оборудования. На этом же фоне существует напряженность в азербайджано-французских отношениях. Понятно, что Франция не будет делать это бесплатно, т. е. в условиях глобального противостояния Пашиняну не остается другого варианта, как выполнять условия западных патронов.
В целом наблюдается украинский и молдавский сценарий развития ситуации: определяется курс на Запад, на снижение взаимодействия с Россией и Беларусью. Минск к заявлениям Пашиняна относится с сожалением. В Беларуси понимают, что действия армянских властей приведут страну к кризису. В первую очередь будет наблюдаться дестабилизация самой Армении. Тем не менее Беларусь уважает выбор суверенного государства, всегда была и остается открытой для диалога и взаимодействия», — сказал О. Лешенюк.
По мнению же кандидата политических наук Сергея Томица, скандальные заявления премьера Армении без реакции Минска не останутся. И эта риторика негативно скажется на отношениях двух стран.
«Тем не менее в Минске понимают, что нелепые обвинения Пашиняна — итог политики Еревана по наращиванию контактов, активной закулисной деятельности с западными странами, США и ЕС, в рамках которой могут быть и вот такие вот осложнения. Вполне очевидно, что в действиях Еревана наступил момент, когда он должен сформулировать свою позицию по нежеланию сотрудничать в рамках блока ОДКБ, а для этого Пашинян готов действовать в своем духе — в жанре скандальной и провокативной риторики. Это максимально оперативный и результативный вариант.
Минск может отреагировать в ответ крайне резко, что только на руку Еревану — усиление градуса политического конфликта выгодно Пашиняну, за это его могут только похвалить в Вашингтоне и Брюсселе, что прибавит ему, как считает он, политических очков. В то же время можно заметить, что на деле Пашинян не ведет фактическую работу по выходу из ОДКБ, все ограничивается лишь громкими заявлениями. Пашинян опасается тяжелых последствий в случае каких-то реальных шагов и предпочитает разбрасываться эмоциональными фразами, за которые впоследствии можно извиниться и взять слова обратно. Однако с Минском не стоит разговаривать в таком тоне  — в этом смысле Пашинян, кажется, недооценивает ситуацию. Лукашенко может отреагировать гораздо резче, чем даже Путин», — сказал С. Томиц.