14 Հունիսի 2024 09:40
Ադրբեջանում Մեծ Բրիտանիայի նախկին դեսպան Ջեյմս Շարփը X սոցիալական ցանցում (նախկին «Թվիթեր») կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանը կարող է լիովին հիմնավորված Հայաստանից պահանջել, որ նա երկրի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու ճանապարհով հրաժարվի տարածքային պահանջներից, որպես օրինակ բերելով 1998 թվականին Իռլանդիայի սահմանադրության փոփոխության, այսպես կոչված, Բելֆաստի համաձայնագրին վկայակոչումը։ Իր հերթին, Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՀՎԿ) նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը պատասխան գրառման մեջ շնորհակալություն է հայտնել բրիտանացի դիվանագետին նման տեսակետի համար՝ նշելով այդպիսի մոտեցման կարևորությունը։
Հիշեցնենք, որ Բելֆաստի համաձայնագիրը՝ Հյուսիսային Իռլանդիայում հակամարտության քաղաքական կարգավորման մասին համաձայնագիր է, որը կնքվել է 1998 թվականի ապրիլի 10-ին։ Իռլանդիայի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցվեցին Միացյալ Թագավորության մաս հանդիսացող Հյուսիսային Իռլանդիայի նկատմամբ տարածքային պահանջների առնչությամբ։
Հասկանալու համար, թե ինչպես կարող է Բելֆաստի համաձայնագիրը օգնել Երևանին հրաժարվել Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից, Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է ՄՀՎԿ-ի ղեկավար Ֆարիդ Շաֆիևին։
— Ինչո՞ւ բրիտանացի դիվանագետի կողմից նշած Բելֆաստի համաձայնագիրը դուք չափազանց կարևոր համարեցիք՝ որպես Բաքվի և Երևանի միջև վիճելի հարցերի լուծման համանմանություն։
— Որովհետեւ այն առավել համապիտանի է որպես օրինակ։ Թեև այս պահին ամենամեծ խնդիրը, որին անդրադարձել է դիվանագետը՝ դա Երևանի կարծիքն է և վերջերս արված հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությունների հետ կապված ողջ հակասությունը՝ բացառապես Հայաստանի ներքին գործ է։ Պարզ ասած՝ պետք չէ մեզ խորհուրդ տալ, դա մենք ինքներս ենք որոշում։ Բայց Բաքուն հենց այնպես չի անհանգստանում. ինչպես ցույց է տալիս փորձը, ցանկացած միջազգային պայմանագիր կարող է չեղարկվել երկրի Սահմանադրական դատարանի կամ նրա խորհրդարանի կողմից՝ նման դեպքեր միջազգային պրակտիկայում արդեն եղել են: Հետևաբար սա և՛ ազգային, և՛ միջազգային իրավունքի հարց է, այլ ոչ մի կերպ Հայաստանի ներքին գործն է, առավել ևս եթե հաշվի առնել, որ մեր երկրներն այժմ աշխատում են խաղաղ պայմանագրի վրա։
Ի դեպ, ժամանակին Ռոբերտ Քոչարյանը ընտրվեց Հայաստանի նախագահ՝ չնայած նրան, որ նա երկրում 5 տարվա բնակության ցենզ չուներ։ Այս պայմանը շրջանցելու համար Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը նրա Ղարաբաղում բնակվելը համարեց, որպես «Հայաստանի տարածքում բնակվել»։ Ուստի Հայաստանի սահմանադրության փոփոխության հարցը պետք է լուծվի ամենաբարձր մակարդակով և այստեղ կիսատ-պռատով սահմանափակվելը, անշուշտ, չի կարելի։
— Ադրբեջանը ինչպե՞ս կարող է օգտագործել Բելֆաստի համաձայնագրի նախադեպը։
— Բելֆաստի համաձայնագիրը, որը նաև հայտնի է որպես Կրկոթ ուրբաթի համաձայնագիր, այս համատեքստում, թերևս, ամենաազդեցիկ նախադեպն է: Այն կնքվել է համեմատաբար վերջերս՝ 1998 թվականին, այսինքն բավականին թարմ նախադեպ եվրոպական փորձից, որին հաճախ են սիրում անդրադառնալ մեր որոշ գործընկերներ, հատկապես Հայաստանի բարեկամները։ Դե, խնդրեմ, այդ դեպքում ահա ձեզ իսկական օրինակ Եվրոպայի սրտից, որտեղ Իռլանդիայի Հանրապետության սահմանադրության մեջ, մասնավորապես 2-րդ և 3-րդ հոդվածները, պարունակում էին հավակնություններ Մեծ Բրիտանիայի մաս հանդիսացող Հյուսիսային Իռլանդիայի նկատմամբ: Այս հակասությունները հանգեցրին երկար տարիների արյունալի հակամարտության, Մեծ Բրիտանիայում իռլանդացի անջատողականների ահաբեկչական ակտերի, որոնցից մեկում քիչ էր մնում զոհվեր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Մարգարետ Թետչերը։ Բայց 1998 թվականի Բելֆաստի համաձայնագրով Իռլանդիան խոստացավ փոխություններ մտցնել իր սահմանադրության մեջ և ճանաչել Մեծ Բրիտանիայի լիովին ինքնիշխանությունը Հյուսիսային Իռլանդիայի նկատմամբ: Ինչը, ի վերջո, արվեց, և արյունահեղությունը տարածաշրջանում դադարեց։
— Ձեզ արդյո՞ք չի թվում, որ Հայաստանի սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեի հետևում կան Փաշինյանի լուրջ մտավախությունները՝ չնայած այս հարցի կարևորության մասին նրա ակնհայտ ըմբռնմանը։ Նա արդյո՞ք կկարողանա դիմել նման քայլի եւ ինչպե՞ս կարող է Ադրբեջանը ազդել այս գործընթացի վրա։
— Այո, որոշ հայ վերլուծաբաններ միակարծիք են մի բանում. Փաշինյանի վիճակը շատ ծանր է, և եթե նա հիմա դիմի երկրի սահմանադրությունը փոխելուն, ապա դա հղի է նրա համար բացասական հետևանքներով։ Հետևաբար, կան մի քանի այլ տարբերակներ՝ օրինակ, խաղաղ պայմանագրում հնարավոր է հղում՝ սահմանադրությունը փոխելու Հայաստանի պարտավորություններին: Հայերը, օրինակ, խոստանում են, որ խաղաղ պայմանագրում կլինի հոդված այն մասին, որ ներքին օրենսդրությանը հղումը չի կարող հիմք հանդիսանալ պայմանագիրը չկատարելու համար։ Բայց սա նույնպես բավարար չէ։ Այստեղ կան բազմաթիվ ծուղակներ, և, օրինակ, Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը կարող է հինգ-տաս տարի հետո չեղարկել պայմանագրի գործունեությունը։ Հետևաբար գործընթացը նպատակահարմար է իրականացնել մինչև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը, կամ պետք է մատնանշվեն դրա հստակ ժամկետները, որ, օրինակ, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից մեկ տարի անց Հայաստանի սահմանադրությունը պետք է փոխվի։ Բայց վերջին մոտեցումը՝ իմ անձնական ենթադրությունն է։ Այլ չդիմել սահմանադրության մեջ որևէ փոփոխությունների միայն այն պատճառով, որ, տեսնում եք, դա վտանգավոր է Փաշինյանի համար՝ սա փաստարկ չէ։ Նման հատվածը, ըստ էության, նշանակում է, որ Հայաստանը պատրաստ չէ խաղաղությանը։ Բայց չէ որ խաղաղությունը ոչ միայն մեզ է հարկավոր, խաղաղությունը հարկավոր է տարածաշրջանի բոլոր երկրներին, իսկ Ադրբեջանը նախաձեռնությունը ոչ միակողմանի է դրսևորում, հակառակ դեպքում դա իմաստ չունի։
— Հարկավոր է արդյո՞ք ենթադրել, որ Ջեյմս Շարփի արձագանքն ու գրառումը վկայում է այն մասին, որ Մեծ Բրիտանիան կարող է առանձին դիվանագիտական և քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել մեզ, հետկուլիսայնորեն ազդել եվրոպական երկրների կարծիքների կամ այս հարցում, խաղաղ պայմանագրի ստորագրման մեջ արգելքների վերացման հարցում Երևանի որոշման վրա։ Մենք կարո՞ղ ենք հույս դնել դրա վրա:
— Ոչ, չեմ կարծում, որ Բրիտանիան ինչ-որ նախանձախնդրություն կցուցաբերի և հանդես կգա որպես միջնորդ, այստեղ առաջին հերթին խոսքը այս հարցում եվրոպական փորձի մասին է։ Մանավանդ, որ հակամարտության արյունալի հատվածը Բելֆաստի համաձայնագրի ստորագրումից հետո ավարտվել է։ Հետագայում, խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից հետո, հնարավոր կլինի օգտագործել այս կամ այն եվրոպական երկրի փորձը ժողովուրդների հաշտեցման գործում։ Բայց ես կարող եմ նշել, որ ՄՀՎԿ-ն այս հարցով վերապատրաստում է անցկացրել եվրոպացի գործընկերների օգնությամբ։ Հյուսիսային Իռլանդիայի փորձի վրա մենք ուսումնասիրել ենք իրավիճակը և փնտրել ենք լուծումը, հատուկ դրա համար միջոցառմանը մասնակցել է Մեծ Բրիտանիայից փորձագետը։ Այնպես որ ՄՀՎԿ-ն կարող է պրոֆեսիոնալ կերպով որոշ օժանդակություն ցույց տալ այս հարցում:

Белфастское соглашение, Азербайджан и Конституция Армении Разъясняет Фарид Шафиев
Бывший посол Великобритании в Азербайджане Джеймс Шарп в социальной сети X (бывший «Твиттер») выразил мнение, что Азербайджан вполне обоснованно может требовать от Армении отказа от территориальных претензий путем внесения изменений в конституции страны, приведя в качестве примера отсылку на изменение конституции в Ирландии в 1998 году, на так называемое Белфастское соглашение. В свою очередь, председатель Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев в ответном посте поблагодарил за подобную точку зрения британского дипломата, отметив важность такого подхода.
Напомним, что Белфастское соглашение — это соглашение о политическом урегулировании конфликта в Северной Ирландии, заключённое 10 апреля 1998 года. В ирландскую Конституцию вносились правки по поводу территориальных претензий на Северную Ирландию, которая является частью Соединенного королевства.
Чтобы разобраться в том, как Белфастское соглашение может помочь Еревану отказаться от территориальных претензий к Азербайджану, корреспондент Caliber.Az обратился к главе ЦАМО Фариду Шафиеву
— Почему упомянутое британским дипломатом Белфастское соглашение вы сочли крайне важным в качестве аналогии для решения спорных вопросов между Баку и Ереваном?
— Потому что оно наиболее универсально в качестве примера. Хотя на данный момент самая большая проблема, которой как раз коснулся дипломат, - это мнение Еревана и недавно сделанное заявление о том, что вся полемика насчет внесения изменений в армянскую конституцию - исключительно внутреннее дело Армении. Проще говоря – не надо нам советовать, это мы сами решаем. Но Баку беспокоится не просто так: как показывает опыт, любое международное соглашение может быть отменено Конституционным судом страны или его парламентом – такие случаи в международной практике уже бывали. Поэтому это вопрос и национального, и международного права, а никак не внутреннее дело Армении, тем более если учесть, что наши страны сейчас работают над мирным договором.
Кстати, в свое время Роберт Кочарян был избран президентом Армении несмотря на то, что не имел пятилетнего ценза проживания в стране. Чтобы обойти это условие Конституционный суд Армении засчитал его проживание в Карабахе как «проживание на территории Армении». Поэтому вопрос с изменением Конституции Армении должен быть решен на самом высоком уровне и ограничиваться полумерами тут, безусловно, нельзя.
— Как Азербайджан может использовать прецедент Белфастского соглашения?
— Белфастское соглашение, также известное как Соглашение Страстной пятницы, пожалуй, самый убедительный прецедент в этом контексте. Оно заключено относительно недавно, в 1998 году, то есть достаточно свежий прецедент из европейского опыта, на который часто любят ссылаться некоторые наши партнеры, особенно друзья Армении. Ну пожалуйста, вот вам тогда реальный пример из самого сердца Европы, где в конституции Республики Ирландии, а именно статьи 2 и 3, содержались претензии на Северную Ирландию, являющуюся частью Великобритании. Эти противоречия привели к многолетнему кровавому конфликту, терактам ирландских сепаратистов в Великобритании, в одном из которых чуть не погибла премьер-министр Великобритании Маргарет Тетчер. Но по Белфастскому соглашению 1998 года Ирландия обещала внести изменения в свою конституцию и признать полный суверенитет Британии над Северной Ирландией. Что в конечном итоге и было сделано, а кровопролитие в регионе прекратилось.
— Не кажется ли вам, что за референдумом по изменению Конституции Армении стоят серьезные опасения Пашиняна, несмотря на его очевидное понимание важности этого вопроса? Сможет ли он пойти на такой шаг и как Азербайджан может повлиять на этот процесс?
— Да, некоторые армянские аналитики сходятся в одном: ситуация у Пашиняна очень тяжелая, и если он сейчас пойдет на изменение конституции страны, то это чревато для него негативными последствиями. Поэтому есть несколько других вариантов — например, вероятна ссылка в мирном договоре на обязательства Армении по изменению конституции. Армяне, например, обещают, что в мирном договоре будет статья о том, что отсылка на внутреннее законодательство не может быть основой для неисполнения договора. Но этого тоже мало. Здесь много подводных камней, и, например, Конституционный суд Армении через пять-десять лет может отменить действие договора. Поэтому процесс желательно провести до подписания мирного договора или должны быть указаны четкие сроки того, что спустя, например, год после подписания мирного договора конституция Армении должна быть изменена. Но последний подход — мое личное предположение. А не идти на какое-либо изменение конституции просто потому, что, видите ли, это опасно для Пашиняна — это не аргумент. Такой пассаж, по сути, означает, что Армения не готова к миру. Но ведь мир нужен не только нам, мир нужен всем странам в регионе, а Азербайджан проявляет инициативу не в одностороннем порядке, иначе в этом нет смысла.
— Следует ли полагать, что реакция и пост Джеймса Шарпа говорят о том, что Великобритания может оказать нам еще какую-то отдельную дипломатическую и политическую поддержку, закулисно повлиять на мнения европейских стран или на решение Еревана в этом вопросе, на снятие барьеров в подписании мирного договора? Можем мы на это рассчитывать?
— Нет, не думаю, что Британия будет выказывать какое-то рвение и выступать посредником, здесь в первую очередь речь о европейском опыте в этом вопросе. Тем более что кровавая часть конфликта после подписания Белфастского соглашения закончилась. В дальнейшем, после подписания мирного договора, можно будет использовать опыт той или иной европейской страны по примирению народов. Но я могу отметить, что ЦАМО проводил тренинг по этому вопросу при помощи европейских партнеров. На опыте Северной Ирландии мы изучали ситуацию и поиск решения, специально для этого в мероприятии принял участие эксперт из Великобритании. Так что ЦАМО может профессионально посодействовать в этом вопросе.