20 Հունիսի 2024 13:49
«Հայաստանը Ֆրանսիայից գնել է 36 Caesar ինքնագնաց հրետանային միավոր, ինչը մեծ ուրախություն է առաջացրել Հայաստանում: Մասնագետները գովում են հաուբիցները՝ դրանք հեռավար են, կրակի կառավարման ճկուն համակարգ ունեն, դիպուկ են և այլն: Բայց ոմանք ասում են` պայմանագիր կնքելը մի բան է, զենքը Հայաստան հասցնելը` այլ բան»:
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է «Հրապարակ»-ը:
Բացի այդ, հրետանային միջոցները կիրառելու ունակ անձնակազմ պետք է ունենաս, քո համակարգին ինտեգրես: Ամեն մի հրետանային միջոցի համար առնվազն 2000-3000 հատ արկ է հարկավոր ունենալ, իսկ ՆԱՏՕ-ական ստանդարտներով` 6000 արկ: Այսինքն՝ եթե 30 հատ հրանոթ ունես` 180 հազար հատ արկ պիտի ունենաս», - գրում է պարբերականը:
Մեր կողմից հավելենք, որ Հայաստանում բանակի պահեստներում «ՆԱՏՕ-ական» 155 մմ տրամաչափի զինամթերք չկա։ Դրանք պետք է գնվեն Արևմուտքից։ Իսկ Եվրոպան չունի անհրաժեշտ արտադրական հզորություն: Մարտին AFP գործակալությունը հայտնել էր, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոստովանել է, որ վառոդի պակաս ունի՝ Ուկրաինային ռազմական օգնության շրջանակում հրետանային արկերի արտադրությունը մեծացնելու համար։ Ուկրաինայում պատերազմի սկզբից ի վեր արևմտյան տրամաչափի զինամթերքի արտադրությունը սպասվածից քիչ է աճել՝ երկարաժամկետ ֆինանսավորման երաշխիքների հետ կապված անորոշության, ինչպես նաև գների արագ աճի պատճառով:

«Грапарак»: Подписание контракта – одно дело, а поставка САУ CAESAR в Армению – другое
«Армения закупила у Франции 36 самоходных артиллерийских установок CAESAR, что вызвало большую радость в Армении. Эксперты хвалят гаубицы, они дальнобойные, имеют гибкую систему управления огнем, точные и так далее. Но их эксперты говорят, что подписание контракта — одно дело, а поставка оружия в Армению — другое».
«Кроме того, должен быть личный состав, способный применять артиллерийские средства, нужно интегрировать их в свою систему. На каждое артиллерийское устройство необходимо не менее 2000–3000 снарядов, а по стандартам НАТО — 6000 снарядов. Иными словами, если при наличии 30 пушек должно быть 180 000 снарядов», — отмечает издание.
От себя добавим, что на армейских складах в Армении нет боеприпасов «натовского» 155-мм калибра. Их придется закупать на Западе. А Европе не хватает производственных мощностей для производства боеприпасов и пороха для их изготовления. В марте агентство AFP сообщило, что в нехватке пороха для наращивания производства артиллерийских снарядов в рамках военной помощи Украине признался президент Франции Эмманюэль Макрон. С начала войны в Украине производство боеприпасов западных калибров выросло меньше, чем ожидалось, из-за неясности с гарантиями долгосрочного финансирования, а также быстрого роста цен на них.
Кто сможет продать Армении эти боеприпасы в условиях всеобщего дефицита 155-мм снарядов — абсолютно непонятно. Одно несомненно: цена на эти боеприпасы для Армении будет «золотая».