02 Հունիսի 2024 10:03
ԱՄՆ–ն բացառիկ հնարավորություն է տեսնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանավորվածությունների հասնելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը` ելույթ ունենալով Բրուքինգսի համալսարանում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Ամերիկացի դիվանագետը հայտարարել է, որ ակտիվորեն փորձել են Հայաստանին և Ադրբեջանին մոտեցնել խաղաղությանը։ Նա վստահ է` հարաբերությունների կարգավորումը տնտեսական աճի Արևելքի և Արևմուտքի, հարավի և հյուսիսի երկրների միջև կապի ամրապնդման համար մեծ հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանում։
«Մենք ակտիվ կերպով փորձում էինք հասնել դրան դիվանագիտության ճանապարհով` փորձելով Հայաստանին ու Ադրբեջանին մոտեցնել խաղաղ պայմանավորվածություններին։ Կարծում եմ, որ այժմ իրականում հնարավոր է դրան հասնել։ Ես այդ մասին մոտ 1 շաբաթ առաջ էլ եմ ասել, երբ զրուցում էի [Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ] Ալիևի հետ։ Կարծում եմ, որ դա իրագործելի է և լիովին համապատասխանում է Ադրբեջանի ու Հայաստանի ժողովուրդների, ինչպես նաև ողջ տարածաշրջանի շահերին»,– ընդգծել է Բլինկենը։

МИР  01 Июля 2024 - 21:00
Вашингтонская администрация считает, что сейчас есть исключительная возможность для достижения мирных договоренностей между Азербайджаном и Арменией. Об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен, выступая в Институте Брукингса, передает ТАСС.
«Есть исключительная возможность реализовать мирные договоренности между странами, что прекратит продолжающийся десятки лет конфликт и, думаю, создаст в регионе огромные возможности с точки зрения экономических связей, экономического роста, налаживания связей между странами на востоке и на западе, на юге и на севере. Азербайджан должен сыграть в этом решающую роль», - сказал руководитель американского внешнеполитического ведомства.
«Мы активно добивались этого путем дипломатии, пытаясь приблизить Азербайджан и Армению к мирным договоренностям», - утверждал Блинкен. «И, думаю, сейчас это по-настоящему достижимо. Я говорил об этом лишь примерно неделю назад с президентом [Азербайджана Ильхамом] Алиевым. Думаю, это выполнимо и в полной мере соответствует интересам народов Азербайджана и Армении, а также всего региона», - добавил он.