Իլհամ Ալիև. Որոշ երկրներում ադրբեջանական նավթի սպառումը կազմում է նրանց պահանջարկի հիսուն և ավելի տոկոսը
19 Հունիսի 2024 09:02
Ինչ վերաբերում է մեր էներգետիկ նախագծերին, ապա Ադրբեջանը հուսալի մատակարար է եղել։ Գրեթե քսան տարիների ընթացքում մենք նախաձեռնել և մեր հարևանների հետ միասին գործարկել ենք մի խողովակաշար, որը պատմության մեջ առաջին անգամ կապեց Կասպից և Միջերկրական ծովերը:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Օքսֆորդում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում կայացած «Էներգետիկա և հաղորդակցություն» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ:
«Ներկայումս Թուրքիայի միջերկրածովյան Ջեյհան նավահանգստից մենք նավթ ենք մատակարարում տարբեր ուղղություններով, ներառյալ շատ զգայուն ուղղություններ, որոնք մեծապես կախված են ադրբեջանական նավթից: Որոշ երկրներում ադրբեջանական նավթի սպառումը կազմում է նրանց պահանջարկի հիսուն և ավելի տոկոսը։ Արդեն երեք տարուց ավելի է՝ մենք դարձել ենք գազի կարևոր մատակարար»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

Ильхам Алиев: В некоторых странах потребление азербайджанской нефти составляет пятьдесят и более процентов их спроса
18 Июля 2024 21:04
Что касается наших энергетических проектов, Азербайджан был надежным поставщиком. На протяжении почти двадцати лет мы инициировали и вместе с нашими соседями ввели в эксплуатацию трубопровод, который впервые в истории соединил Каспий и Средиземное море.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в ходе выступления на круглом столе на тему «Энергетика и связь», проведенного в рамках 4-го Саммита Европейского политического сообщества в Оксфорде.
«В настоящее время из средиземноморского порта Джейхан в Турции мы поставляем нефть в различные пункты назначения, включая очень чувствительные пункты назначения, которые в значительной степени зависят от азербайджанской нефти. В некоторых странах потребление азербайджанской нефти составляет пятьдесят и более процентов их спроса. Уже более трех лет мы стали важным поставщиком газа», - добавил глава государства.