Հարյուրավոր արտասահմանյան ընկերություններ հայտ են ներկայացրել Ղարաբաղում նախագծերին մասնակցելու համար
23 Հունիսի 2024 16:52
Հուլիսի 15-ի դրությամբ ստացվել է 2107 հայտ՝ օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքներում իրականացվող 2058 նախագծերին մասնակցելու համար, որոնցից 442-ը՝ արտասահմանյան ընկերություններից։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ադրբեջանցի և վիետնամցի ձեռներեցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Արտահանման և ներդրումների խրախուսման գործակալության (AZPROMO) գործադիր տնօրենի խորհրդական Շաբնամ Ալլահվերդիևան։
Նրա խոսքով, 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Ադրբեջանի և Վիետնամի միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 63 միլիոն դոլարը։
Նա հավելել է, որ AZPROMO-ն պատրաստ է օգնել վիետնամական ընկերություններին բիզնես հիմնել Ադրբեջանում՝ տրամադրելով անհրաժեշտ ռեսուրսներ և հրահանգներ.
«Ադրբեջանը մինչև 10 տարի ժամկետով զգալի հարկային արտոնություններ է առաջարկում երկրում գործող հատուկ տնտեսական և արդյունաբերական գոտիներում, ինչպես նաև գյուղատնտեսական պարկերում և ազատ տնտեսական գոտիներում»։

Сотни иностранных компаний подали заявки на участие в проектах в Карабахе
По состоянию на 15 июля поступило 2 107 заявок на участие в 2 058 проектах, реализуемых на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, 442 из них поступили от иностранных компаний.
Как сообщает Report, об этом на встрече с азербайджанскими и вьетнамскими предпринимателями сообщила советник исполнительного директора Агентства поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) Шабнам Аллахвердиева.
По ее словам, в первой половине 2024 года товарооборот между Азербайджаном и Вьетнамом превысил 63 млн долларов США.
Она добавила, что AZPROMO готово помочь вьетнамским компаниям в создании бизнеса в Азербайджане, предоставив необходимые ресурсы и инструкции:
«Азербайджан предлагает значительные налоговые льготы до 10 лет в действующих на территории страны специальных экономических и промышленных зонах, а также в агропарках и свободных экономических зонах».