Արա Աբրահամյանը և Ռուսաստանի հայերի միությունը Ռուսաստանի դեմ
Մոսկվայում նացիստական կամակատարին փառաբանող «Գարեգին Նժդեհ» ֆիլմի ցուցադրման հետ կապված Ռուսաստանի հայերի միության (ՌՀՄ) երեկվա սադրանքը ցնցել է ոչ միայն ադրբեջանական, այլ նաև ռուս հանրությանը։ Ինչպես ադրբեջանական, այնպես էլ ռուսական մամուլում հրապարակումների հորձանքին հետևեց մոսկովյան իրավապահների արձագանքը, ովքերը գնացել են ՌՀՄ-ի երիտասարդական կենտրոն և մինչև արդեն կոնյակով բովացած հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների առավելագույն դժգոհությանը՝ ընդհատել են ցուցադրումը։ Հավաքվածներին ընթերցվել է նացիզմի հերոսականացումը արգելող օրենքի խախտման մասին դատախազության որոշումը։ Այդ մասին հայտնել է ոչ միայն Caliber.Az-ը, այլ նաև Ռուսաստանի մի շարք ԶԼՄ-ները, այդ թվում նաև հայ ժողովրդի «ակնկալումներին» կարեկցող «Ռեգնում» տեղեկատվական գործակալությունը, ինչպես նաև գաբրելյանական «Իզվեստիա»-ն։
Կարծես թե ի՞նչ պետք է ձեռնարկեին ամբողջ ծրագրով անվերապահորեն սխալված ՌՀՄ-ում։ Պատասխանն ակնհայտ է՝ նախ հրապարակային ներողություն խնդրել նացիզմի հերոսացման համար (իսկ սա, մի պահ արդեն, ՌԴ ՔՕ 354.1 հոդվածն է), իսկ հետո լռել փալասի մեջ և ծպտուն չհանել, որպեսզի սպասել իր մեղքով բռնկված հասարակական փոթորկի մեղմացմանը: Բայց ոչ միայն այստեղ։ Շաբաթվա առավոտը դեռ չէր լուսացել, երբ ՌՀՄ-ի պաշտոնական կայքում հաղորդագրություն հայտնվեց, որ, իբրև, «Գարեգին Նժդեհ» ֆիլմի ցուցադրումը «անցկացվել է առանց էքսցեսների, իսկ մնացած բոլոր տարբերակները՝ անկատար երազանք են»։ Այսինքն, հայկական սփյուռքային կազմակերպությունը թքած ու՞նի Ռուսաստանի օրենքների, հասարակական արդարացի վրդովմունքի վրա։ Մամայիս ինադու ականջներս կցրտահարե՞մ։ Նժդեհը մեր ամեն ինչն է, իսկ ռուսները թող մի կողմ կանգնե՞ն։ Այսպես է ստացվում։
Եվ այստեղ արդեն օրինական առիթ իրավապահ մարմինների միջամտության համար։ Չէ որ ՌՀՄ-ն՝ ինքստինքյան գոյացած հասարակ շարաշկինի գրասենյակը չէ, այլ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում գործող իրավաբանական անձ է։ Դա է մատնանշում ՌԴ արդարադատության նախարարության կողմից տրված գրանցման մասին վկայականը և Իրավաբանական անձանց պետական միասնական ռեգիստրում գրանցումը։ Իսկ ՌՀՄ-ի նախագահ Արա Աբրահամյանի դրամապանակը լիքն է ոչ միայն «կոտլետներով», այլ նաև բազմաթիվ «քսիվներով»։ Արա Արշավիրովիչը և՛ Ռուսաստանի նախագահին առընթեր ազգամիջյան հարաբերությունների հարցերով խորհրդի նախագահության անդամ է, և՛ տեղեկատվության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, և՛ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան, և՛ ...միգուցե, սրա վրա կանգ առնենք, քանզի Աբրահամյանի գերարտոնությունները անհաշիվ են։
Հաշվի առնելով, որ Արա Աբրահամյանը միանձնյա է ղեկավարում ՌՀՄ-ն՝ խստորեն կանխելով նրան պատվանդանից տապալելու հայկական սփյուռքի շարքային անդամների բոլոր փորձերը (ամենամասշտաբայինները ձեռնարկվել են 2013 և 2015 թվականներին), ապա բացարձակ ակնհայտ է դառնում, որ այս ողջ սադրանքը՝ և՛ նացիստական կամակատարի մասին ֆիլմի ցուցադրումը, և՛ այսօրվա հաղորդագրությունը այն մասին, որ ֆիլմի ցուցադրումը այնուամենայնիվ կայացել է, սա անմիջական մարտահրավեր է ոչ միայն ռուս հանրությանը, այլ նաև Ռուսաստանի ողջ իրավապահ համակարգին։ Որի քաղաքացին, ի դեպ, նա հանդիսանում է։ Սակայն, ինչպես տեսնում ենք, Աբրահամյանը և նրա մերձավոր հպատակները, մասնավորապես՝ ՌՀՄ-ի փոխնախագահ Լևոն Մուքանյանը, իրենց պահում են, որպես ոչ թե Ռուսաստանի, այլև Հայաստանի քաղաքացիներ։ Վերջինում, ինչպես հայտնի է, նացիստների և ֆաշիզմի հերոսականացումը բարձրացվել է պետական քաղաքականության աստիճանին Բայց չէ որ Ռուսաստանի օրենսդրությունը և ռուս ժողովրդի պատմական հիշողությունը ոտնահարող սադրանքները տեղի են ունենում Ռուսաստանում, որտեղ հայկական սփյուռքի վերնախավը, շատ հաճախ անօրինական մեթոդներով զբաղվում է Հայաստանի շահերի պահպանմամբ։ ՌՀՄ-ի, ավելի շուտ անձամբ Աբրահամյանի պաշտոնական գործընկերներ են հանդիսանում Ռուսաստանի առևտրաարդյունաբերության նախարարությունը և Մոսկվայի կառավարությունը։ Մի րոպե, Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինի երկու հորեղբայրները՝ Գերասիմ և Պյոտր Սոբյանիները չվերադարձան Հայրենական Մեծ Պատերազմի ռազմաճակատից։ Ձեզ տարօրինակ չի՞ թվում։ Սերգեյ Սոբյանինի մերձավոր ազգականները զոհվել են նացիստների հետ պատերազմում, իսկ տարիներ անց նրա գործընկերն է դառնում նացիստներին հերոսականացնող կազմակերպությունը...
Այնուամենայնիվ էլ ի՞նչ սպասել Արա Աբրահամյանից։ Նա հայտնի մաքսանենգ է։ Աբրահամյանը Ռուսաստանի քաղաքացի լինելով հանդերձ, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ մաքսանենգային ճանապարհով Ռուսաստանից Հայաստան է ուղղարկել մեծ քանակությամբ զենք։ Այդ մասին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը առավելագույն հստակ արտահայտվել է Ադրբեջանի հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։ Իլհամ Ալիևի խոսքով, ռուսական կողմը տվյալ հարցի կապակցությամբ Ադրբեջանի կողմից տեղեկացվել է ամենաբարձր և համապատասխան կառույցների մակարդակով։
«Մենք նույնիսկ պաշտոնական նամակներ ենք ուղարկել ICAO -միջազգային ավիացիոն կազմակերպությանը։ Այդ նամակներում ասվում է, որ մեզ հավաստիորեն հայտնի է այդ մասին, -մենք նաև ներկայացրել, գրել ենք չվերթների համարները,- որ այդ ինքնաթիռներով, մարդատար ինքնաթիռներով Ռուսաստանից Հայաստան է մատակարարվել սպառազինություն։ Մենք նշել նաև ենք զենքի տեսակները։ Հայաստանի զենքի առևտրական Դավիթ Գալստյանը նստելով Ռուսաստանում, Ռուսաստանի ռազմական գործարաններում անօրինական ճանապարհով ձեռք է բերել սպառազինություն և դրանք մատակարարել է մարդատար ինքնաթիռներով։ Այդ զենքի արժեքը վճարել են Ռուսաստանում գործող հայ օլիգարխներ՝ Աբրահամյանը, Կարապետյանը։ Սա հանցագործություն է։ Նրանք դրա համար քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն։ Այդ սպառազինությունը Հայաստան է ուղարկվել տարբեր մաքսանենգային ճանապարհներով։ Մաքսանենգություն եղել է։ Զենքը տեղափոխվել են մարդատար ինքնաթիռներով։ Սա ընդհանրապես անօրինական արարք է։ Ռուսաստանում բնակվող հայ օլիգարխները՝ այդ նույն Կարապետյանը և Աբրահամյանը ձեռք են բերել տրանսպորտային ինքնաթիռներ, որովհետև Հայաստանը նման ինքնաթիռներ չուներ։ Անհնար էր զենք տեղափոխել։ Պատերազմի ժամանակ ձեռք են բերել ինքնաթիռներ, որոնցով անօրինական զենք են տեղափոխել Հայաստան»,- ասել է պետության ղեկավարը։
2021 թվականի հունիսին Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունը հայտնել է այն մասին, որ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ղեկավար Սամվել Սարգսի Կարապետյանը, ով Հայաստանում հայտնի է, որպես «գորշ բիզնեսմեն», Royalsys Engineering-ի սեփականատեր Դավիթ Գալուստյանը, KOMEX ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Արշավիրի Աբրահամյանը և մյուսները՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին զենքով, զինամթերքով, պայթուցիկ նյութերով և ռազմական տեխնիկայով մատակարարելու նպատակով, Միջազգային բեռնափոխադրումների մասին մաքսային համաձայնագրի և Եվրոպա սովորական սպառազինության սահմանափակումների մասին պայմանագրի պահանջների խախտումներով, 2001-2021 թվականների ընթացքում մարդատար ինքնաթիռների, Հայաստանի ՌՕՈւ-ի ԻԼ-76 ՏԴ ինքնաթիռի, ինչպես նաև Արա Աբրահամյանի կողմից ձեռք բերված «Իլյուշին-76ՏԴ» բեռնատար ինքնաթիռի միջոցով կազմակերպել են՝ անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված խոշոր տրամաչափի մարտական հրազենային զենքի, զինամթերքի, պայթուցիք նյութերի և սարքավորումների օդային ճանապարհով մաքսանենգություն Հայաստանի Հանրապետություն և այնտեղից Հայաստանի կողմից օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջանի Հանրապետության հարակից շրջաններ։ 2021 թվականի ապրիլի 28-ին Գլխավոր դատախազությունը Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով քրեական գործ է հարուցել, գործի հետաքննությունը հանձնարարվել է Գլխավոր դատախազության հետաքննչական վարչությանը։ Սամվել Սարգսի Կարապետյանը, Դավիթ Գալուստյանը և Արա Աբրահամյանը Քրեական օրենսգրքի 100.1, 218.1, 228.3, 279.1 և 206.4 հոդվածներով ենթարկվել են քրեական պատասխանատվության և նրանց նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը և նրանց բոլորի նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզություն։
Սակայն Ռուսաստանը, ինչպես հայտնի է, «յուրաիններին» չի հանձնում։ Եթե նույնիսկ այդ «յուրայինը» վնասում է Մոսկվային, խախտում է Ռուսաստանի օրենսդրությունը, գժտություն է մտցնում ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում։
Կցանկանայի նաև մի քանի խոսք ասել Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի վերաբերյալ։ Այստեղ ամեն ինչ մի քիչ վշտալի է։ 2000-ական թվականներին Ռուսաստանի լայնարձակ տարածություններում գործում էին անմիջապես երկու ադրբեջանական սփյուռքային կազմակերպություններ՝ Դաշնային ազգամշակութային ինքնավարություն «ԱզերՌոս»-ը և Համառուսաստանյան ադրբեջանական կոնգրեսը (ՀԱԿ)։ Վերջինս ստեղծվել էր 2001 թվականի մարտի 5-ին, Կոնգրեսի հիմնադիր համագումարում, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի նախագահներ՝ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի աջակցությամբ։ ՀԱԿ-ի նպատակները լիովին հասկանալի և առավել ևս Ռուսաստանի օրենսդրության շրջանակներից դուրս չեկող էին։ Դա Ռուսաստանում քաղաքացիական խաղաղության և ազգամիջյան համաձայնության ամրապնդմանը, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի սոցիալ-տնտեսական և մշակութային համագործակցության զարգացմանը և խորացմանը, ադրբեջանցիների մշակույթի, լեզվի, ազգային ինքնօրինակությանը և ավանդույթներին նպաստելն է։ Թէ որքանով է ՀԱԿ-ին հաջողվել համախմբել Ռուսաստանի ադրբեջանցիներին և կազմավորել հզոր գործունակ սփյուռքային կազմակերպություն՝ դա առանձին հարց, է ինչ որ բան նրան հաջողվել է, ինչ որ բան չի հաջողվել։ Սակայն, կրկնում եմ, Կոնգրեսը Ռուսաստանի տարածքում և Ռուսաստանի դեմ երբեք ոչ մի սադրիչ միջոցառում չի անցկացրել։ Առավել ևս, 2004 թվականին Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահներ՝ Իլհամ Ալիևը և Վլադիմիր Պուտինը նույնիսկ մասնակցել են ՀԱԿ-ի II համագումարի աշխատանքին։ Եվ առավել ևս, տարօրինակ է թվում 2016-2017 թվականներին ՀԱԿ-ի հավաստագիրը չեղարկելու մասին Ռուսաստանի ֆեմիդի որոշումը։ Չօգնեցին ոչ ընդդեմ առաջին ատյանի դատարանի և Վճռաբեկ դատարանի որոշումներին՝ ՌԴ Գերագույն դատարանի նախագահությանը վճռաբեկ գանգատը, ոչ այն փաստը, որ Ռուսաստանում բնակվում են մեկ ու կես միլիոնից մինչև երկու միլիոն ադրբեջանցիներ, և նման պատկառելի սփյուռքը չպետք է մնա առանց սփյուռքային կազմակերպության։ Ցավոք, ռուսական կողմը հստակ վերաբերմունք չդրսևորեց տվյալ հարցի նկատմամբ։ Մենք այստեղ առաջ չենք քաշի կոնսպիրոլոգիական տարբերակներ այն մասին, որ ՀԱԿ-ը ուժեղ խանգարել է Ռուսաստանի ղեկավարությունում որևէ մեկին, և կհամաձայնվենք պաշտոնական տեսակետի հետ, որ Կոնգրեսի հավասատգիրը չեղարկվել է կազմակերպության նախկին ղեկավարի կողմից՝ փաստաթղթերի հետ աշխատանքի նկատմամաբ անփույթ վերաբերմունքի պատճառով։ Բայց չէ որ այդ խնդիրները հեշտությամբ հաղթահարելի են, իսկ ՀԱԿ-ին կյանքի կոչելը մինչև այժմ չի հաջողվել...
Մինչդեռ Ռուսաստանի հայերի միությունը մինչև այժմ գործում է։ Եվ ոչ միայն գործում է, այլ ակտիվորեն հրահրում է ազգամիջյան երկպառակտություն, հրապարակայնորեն հերոսականացնում է նացիզմը։ ՌՀՄ-ի ղեկավարությունը դրա համար պատասխանատվություն կկրի արդյո՞ք։ Չի եկել արդյո՞ք ակնհայտ պրովոկատոր հանդիսացող Աբրահամյանի կրպակը փակելու ժամանակը։ Կարծում եմ, որ այս հարցի պատասխանը առաջին հերթին պետք է տան՝ Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության ծայրահեղականությանը հակազդելու հարցերով կենտրոնը (Կենտրոն «Է»), Հետաքննչական կոմիտեն և Գլխավոր դատախազությունը։ Չէ որ ՌՀՄ-ի և անձամբ Աբրահամյանի անօրինական գործունեությունը, այո և համընդհանուր հասարակական տեսանեիլիությանը գիտակցաբար ցայտունացնելը առկա է։ Ռուսաստանի իրավապահները ձեռքի տակ ունեն նացիզմի հերոսականացման, կամ քարոզման ցանկացած փորձերը կանխելու բոլոր իրավական և կազմակերպչական մեխանիզմներ։ Սակայն նրանք դրանցից կօգտվեն արդյո՞ք ՌՀՄ-ի և Աբրահամյանի դեպքում։ Ահա թե ինչումն է հարցը։

Ара Абрамян и Союз армян России против России
Вчерашняя провокация Союза армян России (САР) в связи с планировавшимся показом в Москве прославляющего нацистского приспешника фильма «Гарегин Нжде» всколыхнула не только азербайджанскую, но и российскую общественность. После вала публикаций как в азербайджанской прессе, так и российской, последовала реакция московских правоохранителей, которые прибыли в Молодежный центр САР и, к вящему недовольству уже расслабившихся коньячком представителей армянской диаспоры, прервали показ. Собравшимся было зачитано постановление прокуратуры о нарушении закона о недопущении героизации нацизма. Об этом сообщил не только Caliber.Az, но и ряд российских СМИ, среди которых часто сочувствующие «чаяниям» армянского народа ИА «Регнум», а также габреляновские «Известия».
Казалось бы, что должны были предпринять в безусловно обложавшемся по полной программе САР? Ответ очевиден - сначала принести публичные извинения за героизацию нацизма (а это, на минуточку, статья 354.1 УК РФ), а затем молчать в тряпочку и залечь на дно, чтобы переждать разразившийся по его вине общественный шторм. Но не тут-то было. Не успело забрезжить утро субботы, как на официальном сайте САР появилось сообщение, что, мол, «показ фильма «Гарегин Нжде» прошел без эксцессов, а все остальные версии - несбывшаяся мечта». То есть, армянской диаспорской организации плевать на российские законы, на обоснованное общественное возмущение? Назло маме отморожу уши? Нжде наше все, а русские пусть постоят в стороне? Выходит так.
И здесь уже законный повод для вмешательства правоохранительных органов. Ведь САР - это не простая шарашкина контора, существующая сама по себе, а действующее на территории Российской Федерации юридическое лицо. На это указывает выданное САР Минюстом РФ свидетельство о регистрации и внесении в Единый государственный реестр юридических лиц. А у президента САР Ары Абрамяна весь лопатник забит не только «котлетами», но и многочисленными «ксивами». Ара Аршавирович и член президиума Совета по межнациональным отношениям при президенте России, и председатель Комиссии по информации, и посол доброй воли ЮНЕСКО, и…пожалуй, остановимся на этом, поскольку регалий у Абрамяна не счесть.
Учитывая тот факт, что Ара Абрамян единолично управляет САР, жестко пресекая все попытки рядовых членов армянской диаспоры свергнуть его с пьедестала (самые масштабные были предприняты в 2013 и 2015 годах), то становится совершенно очевидно, что вся эта провокация - и с показом фильма о нацистском приспешнике, и сегодняшнее сообщение о том, что показ фильма все же состоялся, это прямой вызов не только российской общественности, но и всей правоохранительной системе России. Гражданином которой он, кстати, является. Но, как видим, Абрамян и его ближайшие подручные, в частности, вице-президент САР Левон Муканян, ведут себя не как граждане России, а Армении. В последней, как известно, героизация нацистов и фашизма возведена в ранг государственной политики. Но ведь провокации, попрание российского законодательства и исторической памяти российского народа происходит в России, где верхушка армянской диаспоры, нередко незаконными методами, занимается отстаиванием интересов Армении. Официальными партнерами САР и, скорее всего, самого Абрамяна, являются Минпромторг России и правительство Москвы. На минуточку - два дяди мэра Москвы Сергея Собянина по отцовской линии - Герасим и Петр Собянины не вернулись с фронтов Великой Отечественной войны. Странно, не находите? Близкие родственники Сергея Собянина погибли на войне с нацистами, а спустя годы у него в партнерах организация, героизирующая нацистов…
Впрочем, а чего еще ожидать от Ары Абрамяна? Это же отъявленный контрабандист. Абрамян, будучи гражданином России, во время 44-дневной войны контрабандным путем отправил из России в Армению большое количество оружия. Об этом предельно четко высказался президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью Азербайджанскому телевидению. По словам Ильхама Алиева, российская сторона была проинформирована Азербайджаном по данному вопросу на самом высоком уровне и на уровне соответствующих структур.
«Мы даже направили официальные письма в ICAO - международную авиационную организацию. В этих письмах говорилось, что нам доподлинно известно о том, - мы также предоставили, написали номера рейсов, - что этими самолетами, пассажирскими самолетами из России в Армению доставляется вооружение. Мы также указали виды оружия. Армянский торговец оружием Давид Галустян, сидя в России, незаконным путем приобрел на российских военных заводах вооружение и отправил его пассажирскими самолетами. Стоимость этого оружия оплатили действующие в России армянские олигархи - Абрамян, Карапетян. Это - преступление. Они должны быть привлечены за это к уголовной ответственности. Это вооружение было отправлено различными контрабандными путями в Армению. Контрабанда имела место. Оружие перевозилось пассажирскими самолетами. Это вообще противозаконное деяние. Проживающие в России армянские олигархи - те самые Карапетян и Абрамян приобрели транспортные самолеты, потому что таких самолетов в Армении не было. Перевозить оружие было невозможно. Во время войны приобрели транспортный самолет, на котором незаконно перевезли оружие в Армению», - сказал глава государства.
В июне 2021 года Генеральная прокуратура Азербайджана сообщила о том, что глава группы компаний «Ташир» Карапетян Самвел Саркисович, известный в Армении как «серый бизнесмен», владелец Royalsys Engineering Давид Галустян, генеральный директор компании KOMEX Абрамян Ара Аршавирович и другие в целях снабжения вооруженных сил Республики Армения оружием, боеприпасами, взрывчатыми веществами и военной техникой, в нарушение требований Таможенной конвенции о международных грузовых перевозках и Договора об ограничении обычных вооружений в Европе, в течение 2001-2021 годов посредством пассажирских самолетов, грузового самолета ВВС Армении Ил-76 ТД, а также приобретенного Арой Абрамяном грузового самолета «Ильюшин-76ТД» организовывали контрабанду воздушным путем незаконно приобретенного крупнокалиберного боевого огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств в Республику Армения и оттуда в оккупированный Арменией Нагорный Карабах и прилегающие районы Азербайджанской Республики. 28 апреля 2021 года Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, следствие по делу поручено провести Следственному управлению Генеральной прокуратуры. Карапетян Самвел Саркисович, Давид Галустян и Ара Абрамян были привлечены в качестве обвиняемых по статьям 100.1, 218.1, 228.3, 279.1 и 206.4 Уголовного кодекса, в их отношении была избрана мера пресечения в виде ареста и все они объявлены в международный розыск.
Однако Россия, как известно, «своих» не выдает. Пусть даже если этот «свой» подставляет Москву, нарушает российское законодательство, вносит разлад в российско-азербайджанские отношения.
Также хотелось бы сказать несколько слов об азербайджанской диаспоре в России. Тут все немного печально. В 2000-е годы на просторах России функционировали сразу две азербайджанские диаспорские организации - Федеральная национально-культурная автономия «АзерРос» и Всероссийский азербайджанский конгресс (ВАК). Последний был создан 5 марта 2001 года на учредительном съезде Конгресса при поддержке президентов Российской Федерации Владимира Путина и Азербайджана Гейдара Алиева. Цели у ВАК были вполне себе понятные и уж тем более не выходящие за рамки российского законодательства. Это содействие укреплению гражданского мира и межнационального согласия в России, развитию и углублению социально-экономического и культурного сотрудничества России и Азербайджана, сохранение культуры, языка, национальной самобытности и традиций азербайджанцев. Насколько ВАКу удалось консолидировать российских азербайджанцев и сформировать мощную дееспособную диаспорскую организацию, вопрос отдельный, что-то ему удалось, а что-то нет. Но, повторимся, Конгресс никогда не проводил никаких провокационных мероприятий на территории России и против России. Более того, в октябре 2004 года президенты Азербайджана и России Ильхам Алиев и Владимир Путин даже приняли участие в работе II съезда ВАК. И тем более странным оказалось решение российской фемиды в 2016-2017 годах аннулировать лицензию ВАК. Не помогли ни кассационная жалоба в президиум Верховного суда РФ на решения суда первой инстанции и Апелляционного суда, ни тот факт, что в России проживает от полутора миллионов до двух миллионов азербайджанцев, и такая внушительная диаспора не должна оставаться без диаспорской организации. К сожалению, российская сторона не продемонстрировала чуткого отношения к данному вопросу. Не будем выдвигать тут конспирологические версии о том, что кому-то в руководстве России сильно помешал ВАК, и согласимся на официальную точку зрения, что лицензия Конгресса была аннулировала из-за халатности бывшего руководства организации в работе с документами. Но ведь эти проблемы легко устраняемы, а вернуть ВАК к жизни до сих пор не удается…
А тем временем Союз армян России до сих пор действует. И не просто действует, а активно провоцирует межнациональную рознь, публично героизирует нацизм. Понесет ли руководство САР ответственность за это? Не пора ли прикрыть лавочку Абрамяна, который является явным провокатором? Думаем, ответ на этот вопрос в первую очередь должны дать Центр по противодействию экстремизму (Центр «Э») МВД России, Следственный комитет и Генеральная прокуратура. Ведь факт противозаконной деятельности САР и лично Абрамяна, да еще сознательно выпячиваемой на всеобщее обозрение, налицо. У российских правоохранителей имеются на руках все правовые и организационные механизмы для пресечения любых попыток героизации или пропаганды нацизма. Но воспользуются ли они ими в случае с САР и Абрамяном? Вот в чем вопрос.