Հայերը Փաշինյանին. Հերիք են հավակնությունները, մենք չենք ուզում կռվել
Հայաստանի 70 քաղաքացիներ բաց նամակով դիմել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ օրակարգից ոչ մի քայլ չնահանջելու և տարածքային հավակնությունների մասին մոռանալու խնդրանքով։ Ուղերձի էությունը հանգում է մի բանի. մենք պատերազմից կշտացել ենք և խաղաղություն ենք ուզում։
Caliber.Az-ի ընթերցողներին առաջարկում ենք ծանոթանալ նամակի բովանդակությանը և այն ստորագրածների ցուցակի հետ։
«Հայաստանի Հանրապետության պետական տոների ցանկի համաձայն՝ մայիսի 9-ը նշվում է, որպես «Հաղթանակի և խաղաղության տոն»։ Մենք, Հայաստանի ներքո ստորագյալ քաղաքացիներս օրվա խորհուրդը մեկնաբանում ենք, որպես խաղաղության հստակ պահանջ, որովհետև խաղաղությունը՝ հաղթանակ է, իսկ խաղաղությամբ չպսակված հաղթանակը՝ պարտություն է։ Հողային նկրտումներին մենք հակադրում ենք խաղաղության պահանջը, մենք պնդում ենք, որ խաղաղությանը այլընտրանք չկա։ Եվ այն ոչ թե «օղակ է պարտվածի վզին», այլ Հայաստանի ժողովրդի 2021 թվականի արտահերթ ընտրություններին օրինականացված՝ խաղաղ երկնքի տակ ապրելու ազատ կամարտահայտությունն է։
Ցավով արձանագրում ենք, որ 2018 թվականի ոչ բռնի, անարյուն ժողովրդական հեղափոխության առաջնորդները, գալով իշխանության, համալրեցին պատերազմի «ավանդական» կուսակցությունների շարքերը և ընկան անցյալի ստեղծած ծուղակը։ Միևնույն ժամանակ, մենք չենք կարող անտեսել երկիրը մեկուսացման և ազգամիջյան թշնամանքի փակուղուց դուրս բերելու, հարևանների հետ հարաբերությունների ապաշրջափակմանը ու կարգավորմանը ուղղված ներկայիս կառավարության ջանքերը, հատկապես ներկա ծայրահեղ ծանր աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ֆոնին, երբ պետական ինքնիշխանությունը խոցելի է, և Հայաստանը ընդհարվում է անվտանգության լուրջ սպառնալիքների հետ։
Մենք համարում ենք, որ պատերազմի կուսակցությունները արդեն Հայաստանում անելու բան չունեն. ղարաբաղյան հարցով շահարկումներում իրենց արդարացում փնտրող հեղաշրջումների արատավոր շրջանը ավարտվել է։Սա նշանակում է, որ նրանց այլ ելք չի մնում, քան վերջին քաղաքացիական պատերազմի հրահրմամբ իշխանությունը զավթելու փորձից։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ ինքնակոչ «ազգի փրկիչներից» ոչ մեկը չի պատրաստվում կռվել ոչ Ադրբեջանի, առավել ևս ոչ Թուրքիայի հետ։ Հետևաբար, մեր օրերում «հայկական հատուցման» միակ հասանելի թիրախը «ներքին թուրքն» է. մեզ նման Հայաստանի սովորական քաղաքացին, ով ընտրել է ոչ թե մահ իր հայրենիքի համար, այլ իր երկրում ազատ, արժանապատիվ և երջանիկ ապրելու հնարավորությունը։ Մենք խախտում ենք մեր պես մտածող, բայց «թուրքի» և «ազգի դավաճանի» խարանն ատող հազարավոր քաղաքացիների լռությունը և պահանջում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության օրինական իշխանությունները կատարեն իրենց խոստումները և ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորեն խաղաղ պայմանագրով։
Կիսելով պատերազմի աղետից տուժած մեր ժողովրդի ցավն ու վիշտը, քաղաքացիական հասարակության մեր գործընկերների բոլոր արդարացված մտավախությունները՝ պահանջում ենք խաղաղություն առանց որևէ «բայց»-ի։ Մենք տոնելու ենք խաղաղության հաղթանակը»,- ասվում է ուղերձում, որը ստորագրել են հետևյալ անձինք.

Армяне – Пашиняну: Хватит претензий, мы не хотим воевать Мир и никаких «но»
70 граждан Армении обратились с открытым письмом к премьер-министру Николу Пашиняну с просьбой не отступать ни на шаг от мирной повестки с Азербайджаном и забыть про территориальные вопросы. Суть обращения сводится к одному: мы навоевались и хотим мира.
Предлагаем читателям Caliber.Az ознакомиться с содержанием письма и списком его подписантов.
«Согласно перечню государственных праздников Республики Армения, 9 мая отмечается как «Праздник победы и мира». Мы, нижеподписавшиеся граждане Армении, толкуем совет дня как четкое требование мира, потому что мир - это победа, а «победа», не увенчанная миром, - поражение. Земельным притязаниям мы противопоставляем требование мира, мы настаиваем, что миру нет альтернативы. И это не «петля на шее проигравшего», а свободное волеизъявление народа Армении - жить под мирным небом, ратифицированное на внеочередных выборах 2021 года.
С прискорбием констатируем, что лидеры ненасильственной, бескровной народной революции 2018 года, придя к власти, пополнили ряды «традиционных» партий войны и попали в заведенный прошлым капкан. Вместе с тем, мы не можем игнорировать усилия действующей власти, направленные на вывод страны из тупика изоляции и межнациональной вражды, на деблокирование и урегулирование отношений с соседями - особенно на фоне нынешней крайне сложной геополитической ситуации, когда государственный суверенитет уязвим, и Армения сталкивается с серьезными угрозами безопасности.
Мы считаем, что партиям войны в Армении делать больше нечего: порочный круг переворотов, искавших себе оправдание в спекуляциях на Карабахском вопросе, завершен. Значит, им ничего не остается, кроме как попытаться захватить власть, спровоцировав последнюю гражданскую войну. Совершенно очевидно, что никто из самопровозглашенных «спасителей нации» не собирается воевать ни с Азербайджаном, ни тем более с Турцией. Следовательно, единственная доступная мишень «армянского возмездия» в наши дни - это «внутренний турок»: обычный гражданин Армении вроде нас, который выбрал не смерть за родину, а возможность жить в своей стране - свободно, достойно и счастливо. Мы нарушаем молчание тысяч граждан, думающих так же, как и мы, но гнушающихся клейма «турка» и «предателя нации», и требуем от легитимной власти Республики Армения сдержать свое обещание и разрешить Карабахский конфликт мирным договором.
Разделяя боль и скорбь нашего народа, пострадавшего от катастрофы войны, все обоснованные опасения наших коллег из гражданского общества, мы требуем мира без каких-либо «но». Мы будем праздновать победу мира!», - говорится в обращении, которое подписали следующие лица: