ԵՄ. Ադրբեջանում մեր առևտրային կապերը վերադարձել են մինչ համավարակային մակարդակին
Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև առևտրային հարաբերությունները վերադարձել են մինչկորոնավիրուսային (COVID-19) մակարդակին։
Այս մասին Բաքվում՝ ԵՄ-Ադրբեջան գործարար համաժողովում ասել է մեր երկրում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Պյոտր Միխալկոն, հայտնում է Caliber.Az-ը։
«Անցյալ տարի ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 15 միլիարդ դոլարը, Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառության 44 տոկոսը բաժին է ընկնում ԵՄ երկրներին։ Ներկայումս հարյուրավոր եվրոպական ընկերություններ աշխատում են Ադրբեջանի հետ։ Ներկա ժամանակ մենք աշխատում ենք երկկողմանի համաձայնագրի վրա։ Այս փաստաթուղթն էլ ավելի կխորացնի մեր համագործակցությունը»,-նշել է նա։
Բացի այդ, դեսպանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է իր ավանդը ներդնել՝ Հարավային Կովկասում խաղաղությանն ու հանգստությանը, աջակջել ականազերծման գործընթացին, վերակառուցմանը և հակամարտությունից տուժածներին։

ЕС: Наши торговые связи в Азербайджане вернулись на допандемийный уровень
Торговые отношения между Евросоюзом и Азербайджаном вернулись на уровень, предшествовавший пандемии коронавируса (COVID-19).
Об этом на бизнес-форуме ЕС-Азербайджан в Баку заявил глава представительства ЕС в нашей стране Петер Михалко, сообщает Report.
«В прошлом году торговый оборот между ЕС и Азербайджаном превысил 15 миллиардов долларов США, 44 процента внешнеторгового оборота Азербайджана приходится на страны ЕС. В настоящее время сотни европейских компаний ведут работу с Азербайджаном. В настоящее время мы работаем над двусторонним соглашением. Этот документ еще больше углубит наше сотрудничество», - отметил он.
Кроме того, посол подчеркнул, что ЕС готов внести свой вклад в мир и спокойствие на Южном Кавказе, оказать поддержку процессу разминирования, реконструкции и пострадавшим от конфликта.