Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳՆ ղեկավարի հետ
Իտալիայի Թուրին քաղաքում Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 132-րդ նիստի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտգործնախարար Բույար Օսմանիի հետ։
Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունների մակարդակից, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել երկխոսությունը հարաբերությունների հետագա զարգացման համար՝ քաղաքական խորհրդատվությունների մեխանիզմի հիման վրա։ Հանդիպմանը նշվել է, որ Ադրբեջանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջև տնտեսական կապերի զարգացման մեծ ներուժ կա, և ընդգծվել է այդ ներուժի օգտագործման կարևորությունը։
Ջ.Բայրամովը իր գործընկերոջը տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող վերջին իրավիճակի մասին, խոսել Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ շուրջ 30 տարի վարած ագրեսիվ քաղաքականության ծանր հետեւանքների, ինչպես նաեւ 44-օրյա Հայրենական պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված նոր իրավիճակի, և տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության հաստատման ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերի մասին։
Հանդիպմանն ընդգծվել է՝ Ադրբեջանի ածխաջրածնային պաշարների նշանակությունը Եվրոպայի համար՝ էներգետիկ ռեսուրսների դիվերսիֆիկացման և էներգետիկ անվտանգության տեսանկյունից։
Կողմերը պայմանավորվել են փոխայցելություններ կատարել երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման նպատակով։
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր, այդ թվում՝ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

Джейхун Байрамов встретился с главой МИД Северной Македонии
На полях проходящего в итальянском Турине 132-го заседания комитета министров Совета Европы министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с главой МИД Северной Македонии Буяром Османи.
На встрече было выражено удовлетворение уровнем существующих отношений между двумя странами, а также достигнуто соглашение о продолжении диалога для дальнейшего развития отношений, исходя из механизма политических консультаций. На встрече было отмечено о наличии большого потенциала для развития экономических связей между Азербайджаном и Северной Македонией и выделена важность использования этого потенциала.
Дж.Байрамов проинформировал своего коллегу о последней ситуации в регионе, рассказал о тяжелых последствиях агрессивной политики, проводимой Арменией против Азербайджана в течение почти 30 лет, а также о новой ситуации в регионе после 44-дневной Отечественной войны и шагах, предпринятых Азербайджаном для установления мира и безопасности в регионе.
На встрече была подчеркнута значимость углеводородных ресурсов Азербайджана для Европы с точки зрения диверсификации энергоресурсов и энергетической безопасности.
Стороны договорились о проведении взаимных визитов для дальнейшего развития отношений между двумя странами.
На встрече были обсуждены региональные вопросы, в том числе ситуация в Украине, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.