Իդալգոն Երևանում է և երազում է Ղարաբաղի մասին
Հայաստանի հանրահավաքային կյանքում փչեց փոփոխությունների քամին. «քարերի երկրի» մայրաքաղաք ժամանեց «ամենաբազմաչարչար ու հնագույն» ժողովրդի հին բարեկամն ու հովանավորներից մեկը՝ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։ Այո, ոչ թե եկել է, այլ ժամանել պաշտոնական այցով: Հաղորդվում է, որ այցի ընթացքում Իդալգոն կհանդիպի Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի հետ, ում հետ կքննարկեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի մայրաքաղաքների հետագա համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև ընթացիկ ծրագրերը։
Թե ում հետ է Հայաստանը բարեկամություն անում, և ով է այնտեղ այցելում աշխատանքային-պաշտոնական-կարեկցական այցերով, դա հայերի և նրանց այցելողների ներքին գործն է։ Բայց միայն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն շոշափվում Ադրբեջանի շահերը։ Բարի գալուստ, Իդալգո – սա նույն դեպքն է: Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք Caliber.Az-ի էջերում, Իդալգոն, որը կրքոտ սեր է տածում հայերի և նրանց կողմից քարոզվող «միացում» առասպելի հանդեպ, նույնիսկ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու առաջադրվելու ժամանակ (նրան չհաջողվեց դառնալ Ելիսեյան պալատի տանտիրուհին, քանի որ առաջին փուլում նա հավաքեց ձայների ծիծաղելի 1,75%-ը) ամպագոռգոռ ելույթներ է ունեցել՝ ի փառս հայ-ֆրանսիական բարեկամության և խոստացել այցելել Հայաստան և ... Ղարաբաղ։
Հաշվի առնելով Իդալգոյի և նրա «հայ ընկերների» կիրքը սադրանքների նկատմամբ, ինչպես նաև Փարիզում նրա տված խոստումը՝ հայտնվել Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզում, մենք հարկ ենք համարում այդ կապակցությամբ նախազգուշացնել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությանը: Բաքուն Ֆրանսիայի այս քաղաքացուն թույլ չի տվել այցելել ադրբեջանական տարածք։ Այս նախազգուշացումը ժամանակին է, որպեսզի հետո չստացվի, ինչպես Ֆրանսիայի նախագահի մեկ այլ թեկնածու Պեկրեսի դեպքում, ով ասեղի պես անցավ Լաչինում ռուս խաղաղապահների պահակակետի միջով։ Եվ եթե Իդալգոն, այնուամենայնիվ, ներթափանցի Լաչինի միջանցքով, ապա դրա պատասխանատվությունը ընկնելու է բացառապես ռուսական կողմի վրա։ Իսկ հետագա արդարացումներն այլևս չեն ընդունվի։

Идальго в Ереване и мечтает о Карабахе
В размеренно-митинговой жизни Армении повеяло ветерком перемен – в столицу «страны камней» пожаловала давний друг и один из покровителей «самого многострадального и древнего» народа мэр Парижа Анн Идальго. Да не просто пожаловала, а прибыла с официальным визитом. Сообщается, что Идальго в рамках визита встретится с мэром Еревана Грачьей Саркисяном, с которым обсудит вопросы дальнейшего сотрудничества столиц Армении и Франции, а также текущие программы.
С кем Армения дружит и кто ее посещает с рабоче-официально-сочувствующими визитами – внутреннее дело самих армян и тех, кто к ним наведывается. Но только до тех пор, пока не затрагиваются интересы Азербайджана. С приездом Идальго – тот самый случай. Как мы уже сообщали на страницах Caliber.Az, испытывающая страстную любовь к армянам и пропагандируемому ими мифу о «миацуме» Идальго еще во время выдвижения своей кандидатуры в президенты Франции (стать хозяйкой Елисейского дворца ей в итоге не удалось, поскольку еще в первом туре она набрала смехотворные 1,75% голосов) произносила громкие речи во славу армяно-французской дружбы и пообещала посетить Армению и…Карабах.
Учитывая страсть Идальго и ее «армянских друзей» к провокациям, а также данное еще в Париже обещание нарисоваться в Карабахском регионе Азербайджана, считаем необходимым в связи с этим предупредить командование Российского миротворческого контингента – Баку не давал разрешения данной гражданке Франции на посещение азербайджанской территории. Предупреждение это своевременное, дабы потом не получилось, как с другой кандидаткой в президенты Франции Пекресс, которая, словно иголка, проскользнула сквозь посты РМК в Лачине. И в случае, если Идальго все же просочится сквозь превращенный российскими миротворцами в сито Лачинский коридор, то ответственность за это ляжет исключительно на российскую сторону. А последующие оправдания уже не будут приниматься в расчет.