Շիխանի ճշմարտությունը ղարաբաղյան կլանի դեմ
Հայկական ընդդիմությունը և նրա կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները պատրաստ են Բալթիմորի համալսարանի պրոֆեսոր Իվան Սաշա Շիխանի գլուխը ուտել՝ «Boston Herald»-ում իր հոդվածի համար, որտեղ քաղաքագետը բառացիորեն մատների վրա բացատրում է, թե ինչու Սպիտակ տունը մտադիր է ներկայիս իրվաիճակում աջակցել Փաշինյանի կառավարությանը։ ներկա իրավիճակը։ Պրոֆեսորի փաստարկներն այնքան հասկանալի և համոզիչ են, որ թույլ են տալիս մի շարք եզրակացություններ անել Հայաստանում իշխանությունների և ընդդիմության միջև առճակատման հեռանկարների, և, ընդհանրապես այն մասին, թէ ինչպիսին կարող է լինել Հարավային Կովկասում հետագա աշխարհաքաղաքական դասավորվածությունը։
Բալթիմորի համալսարանի Հասարակական և միջազգային հարաբերությունների դպրոցի տնօրեն, «The National Interest»-ի մշտական հեղինակ Իվան Սաշա Շիխանը մի քանի տարի է, ինչ կարևոր կանխատեսումներ է անում Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականության վերաբերյալ, հաճախ հատկապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ոլորտում: Շիխանը՝ ողջամիտ քաղաքագետ է, ակնհայտ է, դրա համար էլ Հայաստանում նրա նկատմամբ հույժ հակակրանք են տածում։ Նա չի քծնվում «հայկական բացառիկության» առջև և հեռու է նրանից, որպեսզի «բազմաչարչար հայ ժողովրդին» համարի մարդկության սյուներից մեկը։
Այս անգամ հայ քաղաքագետները նետվել են Շիխանի վրա այն բանի համար, որ պրոֆեսորը ղարաբաղցի հայերին իրավացիորեն անվանում է անջատողականներ, Հայաստանի համար նրա վերջնական կորուստը համարում է «դրական զարգացում», որը պայմաններ է ստեղծում, որպեսզի երկիրը սկսի բարգավաճել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ մերձեցման շնորհիվ։ Բալթիմորցի պրոֆեսորի ճշմարտությունը լրջորեն զայրացրել է հայ քաղաքական հեռարձակողներին, իսկ այն, որ հոդվածում «ոչ մի խոսք չկա հայոց ցեղասպանության և դրա հետևանքների հաղթահարման մասին», ընդհանրապես առաջացրել է անաֆիլակտիկ շոկ։ Արդյոք արժե զարմանալ՝ հայերն իրենց համար անցանկալի իրավիճակում ավանդաբար ջայլամի պես գլուխները թաքցնում են ավազի մեջ, դրանով հանդերձ ծածանվելով մինչև ծակվելը լվացված հայկական շովինիզմի դրոշը։
Ամերիկացի վերլուծաբանի կարծիքով, կասկած չի հարուցում, որ հայկական ընդդիմությունը կառավարվում է Մոսկվայից, որը գործնականում դա չի թաքցնում։ Դե, իսկ Վաշինգտոնը տարածաշրջանի համար իր ծրագրերը կառուցում է ելենելով հենց այդ հանգամանքից։
Ինչպես համարում է Շիխանը, «եթե այժմ Երևանում ցուցարարներին հաջողվի տապալել Փաշինյանին, ռուսական վերահսկողությունը կրկին կտարածվի երկրի սահմաններից…»: Եվ հետո նա կոնկրետացնում է իր միտքը՝ նշելով ընդդիմության և Մոսկվայի միջև ուղիղ կապը. բողոքի ցույցերը գլխավորում է Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, և ընդամենը մի քանի օր առաջ, երբ Ռուսաստանը ներխուժեց Ուկրաինա՝ «Հայաստանին կոչ արեց միանալ Մոսկվայի գլխավորած միութենական պետությանը՝ վերահաստատելով Հայաստանի հարևանի հետ լիարժեք ինտեգրման համար իր ստանձաց նախկին պարտավորությունները»:
Եզրակացությունները միանգամայն տրամաբանական են, և կարևոր պահը կայանում է նրանում, որ պրոֆեսորը գործնականում հնչեցնում է Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի ներկայիս քաղաքականության հայեցակարգը, և նրա եզրակացությունների հավաստիության մեջ կասկած չկա։ Շիխանը կարծում է, որ ուկրաինական պատերազմի համատեքստում ԱՄՆ-ը չի կարող թույլ տալ, որ հետխորհրդային մեկ այլ երկիր ընկնի Պուտինի դաշնակցի վերահսկողության տակ։ Ուստի Վաշինգտոնը պետք է ձգտի աջակցել վարչապետ Փաշինյանին, առավել ևս, «օգնության ձեռք մեկնել նրան»։
Ավելորդ է ասել, որ Շիհանի եզրակացությունները չափազանց մատչելի և հստակ բացատրում են Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան արձագանքը, որը գործնականում ուշադրություն չի դարձնում մայրաքաղաքի կենտրոնից հնչող ընդդիմության աղաղակներին։ Ամերիկացիների «խիղճը արթնացնելու» համար ընդդիմության առաջնորդները և նրանց ենթակա լրատվամիջոցները նույնիսկ մեկ անգամ չէ, որ զայրացած կշտամբանքով ուղղակիորեն դիմել են ԱՄՆ-ին, կոչ անելով աջակցել «հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ընտրությանը»։ Սակայն նրանք հաջողության չհասան՝ Ամերիկյան Պետդեպարտամենտն այնքան հիմար չէ, որպեսզի չհասկանա, թե ով է ապահովում Երևանի հրապարակների վրաններում տեղափոխված ծաղրանկարիչ հեղափոխականների կուշտ ուտելիքը, և ինչու են հենց հիմա են նրանք ցանկացել բողոքի ակցիաներ կազմակերպել։
Եվ այստեղ, ելնելով պրոֆեսորի իրազեկ տեսակետից, կարելի է անել մի շարք սեփական եզրակացություններ։ Եթե ԱՄՆ-ը իրոք մոտ ապագայում Փաշինյանին պասիվ օգնությունից անցնի ակտիվ օգնության, ապա կարող ենք ականատես լինել որոշ ամերիկացի կոնգրեսականների կողմից՝ Երևանում ընդդիմության գործողությունները դատապարտող հայտարարություններով հրապարակային ելույթների։ Իսկ հետո ելույթ կունենա նաև Սփյուռքի ամերիկյան «Հայկական ռադիոն», որը սերտ կապի մեջ է ԱՄՆ քաղաքական վարչակազմի հետ։ Ռուսաստան, իհարկե, անտարբեր չի մնա եւ կփորձի սեղմել պտուտակները՝ ուժեղացնելով իբր ժողովրդամետ ընդդիմադիր ուժերի գործողությունները։ Բայց բանն այն է, թե Մոսկվան որքան գումար է պատրաստ ներդնել այս «փողոցային» նախագծում։ Ակնհայտ է, որ Վաշինգտոնը, այնուամենայնիվ, ավելին է հատկացնելու։ Հետևաբար, մոտ ժամանակներում կարելի է ակնկալել ՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև կատաղի պայքար հայկական իրականության նկատմամբ վերահսկողության համար։ Եվ բացառված չեն նույնիսկ արյունալի սցենարներ...
Մյուս կողմից, կարելի է նույնիսկ շատ վստահորեն ենթադրել, որ Փաշինյանի հաղթանակի և փողոցային բողոքի ցույցերի փլուզման դեպքում խաղաղ պայմանագրի ստորագրման վրա աշխատանքը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև մնացած բոլոր գործընթացները նկատելիորեն կակտիվանան։ Բաքուն, իհարկե, դրանից միայն կշահի։ Առավել ևս, եթե ԱՄՆ-ը որոշի, որ Հայաստանը պետք է «փակի» Ղարաբաղի հարցը՝ համաձայնելով Ադրբեջանի բոլոր պահանջներին, ապա ամերիկացիների դիրքորոշումը կմոտենա Փաշինյանին, քանի որ վարչապետը բազմիցս հասկացնել է տվել, որ պատրաստ է հրաժեշտ տալ հայկական «ղարաբաղյան երազանքին»՝ Բաքվից մեծ նախապատվությունների և ամենաշահավետ առաջարկների դիմաց։ Նման քաղաքական գործարք կնքելով Ադրբեջանի հետ՝ Փաշինյանը վերջապես հնարավորություն կստանա գործ ունենալ իր կողմից շատ ատելի ղարաբաղյան կլանի հետ, ելնելով «չկա հող, չկան խնդիրներ» տրամաբանությունից։ Երևանահայ Փաշինյանը քիչ բան է կապում ղարաբաղյան հողի հետ, որի մասին հայ ռևանշիստները այդքան կեղծ «երազում» են՝ խաղալով ամբոխի տրամադրության վրա։ Սակայն միանգամայն հասկանալի է, որ հայ հասարակության մեծ մասն այս պահին արդեն հեռու է ատամները շուռ տված այս հռետորաբանությունից՝ նախընտրելով Երևանում տեղի ունեցող ամեն ինչին նայել իրենց բնակարանների պատուհաններից։

Правда Шихана против карабахского клана
Армянская оппозиция и подконтрольные ей СМИ готовы сжить со света профессора Балтиморского университета Ивана Сашу Шихана за его статью в Boston Herald, где политолог буквально на пальцах объясняет, почему Белый дом намерен в нынешней ситуации поддержать правительство Пашиняна. Аргументы профессора так понятны и убедительны, что позволяют сделать ряд выводов о перспективах противостояния власти и оппозиции в Армении, и вообще о том, каким может быть дальнейший геополитический расклад на Южном Кавказе.
Директор Школы общественных и международных отношений Балтиморского университета, постоянный автор The National Interest Иван Саша Шихан не первый год делает знаковые прогнозы по геополитике Южного Кавказа, нередко именно в области азербайджано-армянских отношений. Шихан – политолог здравомыслящий, очевидно, поэтому его весьма невзлюбили в Армении. Он не лебезит перед «армянской исключительностью» и далек от того, чтобы считать «многострадальный армянский народ» одним из столпов человечества.
В этот раз армянские политологи набросились на Шихана за то, что профессор справедливо называет армян в Карабахе сепаратистами, считает его окончательную потерю для Армении «положительным развитием», которое создает условия, чтобы страна начала процветать благодаря сближению с Азербайджаном и Турцией. Правда балтиморского профессора всерьез взбесила армянских политвещателей, а то, что в статье «нет ни слова о геноциде армян и преодолении его последствий», вообще вызвала анафилактический шок. Стоит ли удивляться - армяне в нежелательной для себя ситуации традиционно прячут голову, как страус, в песок, размахивая при этом застиранным до дыр флагом армянского шовинизма.
По мнению американского аналитика, не подлежит сомнению, что армянская оппозиция управляется из Москвы, которая этого практически не скрывает. Ну а Вашингтон строит свои планы по региону исходя из этого обстоятельства.
Как считает Шихан, «если протестующим сейчас в Ереване удастся свергнуть Пашиняна, российский контроль снова распространится за пределы страны…». И далее он конкретизирует свою мысль, отмечая прямую связь оппозиции и Москвы: возглавляет протесты бывший президент Армении Роберт Кочарян, и всего за несколько дней до того, как Россия вторглась в Украину, «призвал Армению присоединиться к возглавляемому Москвой союзному государству, подтвердив свои прошлые обязательства по полноценной интеграции с соседом Армении».
Выводы вполне логичны, и важный момент состоит в том, что профессор практически озвучивает концепцию нынешней политики США на Южном Кавказе, а в достоверности его умозаключений сомневаться не приходится. Как полагает Шихан, в контексте войны в Украине США не могут позволить, чтобы еще одно постсоветское государство попало под контроль союзника Путина. Поэтому Вашингтон должен стремиться поддержать премьера Пашиняна, более того, «протянуть ему руку помощи».
Стоит ли говорить, что выводы Шихана предельно доступно и наглядно объясняют реакцию посольства США в Ереване, которое практически не обращает внимания на раздающиеся из центра столицы вопли оппозиции. Чтобы «пробудить совесть» американцев, оппозиционные лидеры и подведомственные им СМИ даже не раз с гневным упреком обращались напрямую к США, призывая поддержать «демократический выбор армянского народа». Успеха, однако, не добились - американский госдеп не так глуп, чтобы не понимать, кто обеспечивает сытное питание поселившимся в палатках на площадях Еревана карикатурным революционерам и почему именно сейчас им приспичило попретестовать.
И тут, исходя из компетентной точки зрения профессора, можно сделать ряд собственных выводов. Если США действительно в ближайшее время из пассивной помощи Пашиняну перейдут к активной, то мы можем стать свидетелями публичных выступлений определенных американских конгрессменов с заявлениями, осуждающими действия оппозиции в Ереване. А далее заговорит и американское «армянское радио» диаспоры, достаточно близко контактирующее с политической администрацией США. Россия, конечно, не останется равнодушной и попробует подкрутить гайки, усиливая действия якобы пронародных сил оппозиции. Но вопрос - как много финансов Москва готова вложить в этот «уличный» проект. Очевидно же, что Вашингтон все равно выделит больше. Следовательно, в ближайшее время можно ждать ожесточенной схватки США и России за контроль над армянской действительностью. И не исключены даже кровавые сценарии…
С другой стороны, можно очень даже уверенно полагать, что в случае победы Пашиняна и краха уличных протестов работа над подписанием мирного договора и все другие процессы между Азербайджаном и Арменией заметно активизируются. Баку, безусловно, от этого лишь выиграет. Более того, если США решат, что Армении следует «закрывать» карабахский вопрос, согласившись на все требования Азербайджана, то позиция американцев приблизится к пашиняновской, так как премьер не раз давал понять, что готов попрощаться с армянской «карабахской мечтой» в обмен на большие преференции и самые выгодные предложения со стороны Баку. Провернув подобную политическую сделку с Азербайджаном, Пашинян получит возможность наконец разделаться с весьма ненавистным ему карабахским кланом исходя из логики «нет земли – нет проблемы». Ереванского армянина Пашиняна мало что связывает с карабахской землей, которой так фальшивенько «грезят» армянские реваншисты, играя на настроениях толпы. Однако вполне понятно, что большая часть армянского общества на данный момент уже далека от этой набившей оскомину риторики, предпочитая поглядывать на все происходящее в Ереване из окон своих квартир.